Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Przykład dla wychowawców

Z naszych Wspólnot
Przykład dla wychowawcówMONTE SANT'ANGELO. W niedziele 25 stycznia 2015 r. w Bazylice Św. Michała Archanioła, w Monte Sant'Angelo, ks. abp Michele Castoro, ordynariusz diecezji wraz ze wspólnotą księży michalitów i przedstawicielami miejscowego duchowieństwa, celebrował uroczystą Eucharystię z okazji zbliżającego się  liturgicznego wspomnienia bł. ks. Bronisława Markiewicza. Przy udziale licznie zebranych wiernych modliliśmy się o kanonizacje naszego Ojca Założyciela oraz o dar nowych powołań do michalickich  zgromadzeń.
Ks. abp Michele w wygłoszonej homilii, nawiązał do niedzielnej liturgii Słowa, ukazując Jezusa, który  rozpoczyna swoją  misję głoszenia Królestwa Bożego i prosi każdego z nas: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelie oraz zaprasza do naśladowania Go,  powołując pierwszych uczniów. Głos Jezusa jest zarazem głosem Pana i głosem wychowawcy.
W dalszej części homilii celebrans ukazał postać bł. Bronisława Markiewicza jako przykład wychowawcy. Powiedział o nim m.in.: "Dla wielu młodych był on świadkiem prawdy, piękna, dobroci, tym, który nadawał sens życia, dla nas wszystkich, którzy jako dorośli mamy zadanie wychowywać nowe pokolenia jest przykładem. Musimy - tak jak on - mieć takie bogactwo życia, które przelewając się, użyźnia wszystko wokół. Wychowuje się nie przez przekazywanie słów, ale przez żywy kontakt. Wychowuje się przez to, kim się jest, a nie przez to, co się mówi. Niemożliwe jest nauczyć wartości w abstrakcji, ale pokazując je we własnym życiu, w stylu życia każdego dnia. Tylko ten, kto umie żyć, może uczyć sztuki życia, może stać się modelem życia. Nikt nie może dać tego, czego nie ma."
Ks. Arcybiskup wskazał co to znaczy wychowywać, wskazał na priorytety wychowania, na postawy, które na wzór bł. Bronisława wychowawcy winni najpierw kształtować w sobie:
  • "Wychowywać, to ćwiczyć w sobie nadzieje, tę nadzieje, która da siłę do pójścia naprzód, kiedy inni rezygnują, trzymać głowę wysoko i walczyć, kiedy wydaje się, że wszystko chybi, znosić niepowodzenia i rozpoczynać na nowo tysiąc razy kiedy wszyscy uciekają  od odpowiedzialności.
  • Wychowywać, to inwestować w przyszłość. Poświęcać się  budowaniu przyszłości, której jeszcze nie ma, patrząc daleko, celując poza natychmiastowość.
  • Wychowywać to siać na przyszłość z nadzieją i obficie, to siać z cierpliwością, która zawsze rozpoczyna na nowo i umie oczekiwać  wzrostu zalążka ze strategią długomyślności.
  • Wychowywać to wierzyć bezczelnie w dobro, marząc (śniąc) o osobach, ufając w ich  możliwości i w pomoc  Boga. Wychowywać, to mieć czas dla drugiego, dawać czas, nie oczekując od razu rezultatów."
Ks. abp Michele wskazał wychowawcom na nadzwyczajnego sprzymierzeńca, Ducha Świętego, mistrza wewnętrznego, który uprzedza nas w dziele wychowania. Wskazał na Maryję i Józefa, którzy towarzyszyli wzrostowi Jezusa, aby u nich szukać pomocy w zrozumieniu misterium drugiego człowieka i w służbie dla jego wzrostu. Drogę wychowania młodych w naszej diecezji w najbliższych latach powierzył bł. Bronisławowi, mistrzowi wychowania.


Przydład dla wychowawców


Przykład dla wychowawców

Przykład dla wychowawcówDodane przez smc dnia 31 styczeń 2015 19:09 · 0 Komentarzy · 7932 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Wspólna modlitwa w Sanktuarium
Wspólna modlitwa w Sanktuarium
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.