Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

150 lecie urodzin Ks. Prof. Kazimierza Waisa

Z naszych Wspólnot
Ks. WaisKLIMKÓWKA. Cicha i skromna wioska, a jednak znana na szerokim świecie, gdyż tutaj w tej podkarpackiej wiosce urodził się 6 lutego 1865 r. wielki duchowny, uczony, filozof ks. Profesor Kazimierz Wais, który jak nikt inny rozsławił rodzinną Klimkówkę. To ona wysłała go w daleki świat. Do niej często, jak tylko mógł, powracał,aż wreszcie wrócił na zawsze. Mieszkańcy Klimkówki uczcili 150 rocznicę urodzin tego niezwykłego kapłana w dniu jego imienin 4.03.2015 r. Na uroczystości jubileuszowe przybył ks. Bp Adam Szal oraz ks. prof. dr hab. Józef  Wołczański należący do bliskiej rodziny ks. Waisa. Nie zabrakło też przedstawicieli władz powiatowych z Krosna i gminnych z Rymanowa na czele z burmistrzem panem Wojciechem Farbańcem.
    Do kościoła parafialnego w Klimkówce w dniu 4.03. już od samego rana zdążały liczne grupy mieszkańców wioski. Dołączyła do nich, oprócz zaproszonych gości rodzina Ks. Waisa, młodzież szkolna z nauczycielami, przedstawiciele wszystkich lokalnych organizacji i poczty sztandarowe wystawione przez Zespół Szkół Publicznych, Ochotniczą Straż Pożarną i Kółko Rolnicze. W kościele panował nastrój wielkiej powagi i zadumy. Wszystkich obecnych powitał ks. Proboszcz Henryk Stec. Już na początku uroczystej koncelebrowanej Mszy św, przedstawiona została przez panią Zofię Gierlach krótka biograficzna informacja wskazująca na głęboką więź Ks. Waisa z rodzinną miejscowością. Pouczającą homilię wygłosił ks. Bp.Adam Szal, a cała uroczystość została ubogacona radosnym śpiewem 30  osobowej  scholi, pod kierunkiem S. Diany Jonczyk.
    Po mszy św. wyruszyła uroczysta procesja z górującymi nad nią pocztami sztandarowymi, go grobu Ks. Profesora znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Klimkówce. W procesji licznie uczestniczyli miejscowi parafianie zawsze wierni swemu wielkiemu rodakowi i mimo przenikliwego zimna, gorąco modlili się w jego intencji. Grób ks. Waisa pokryły wiązanki kolorowych kwiatów.
    Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali  Domu Ludowego w Klimkówce. Tam już wymowna dekoracja sceny wykonana przez panią Martynę Nych, Grażynę Byra oraz pana Darka  Dąbrowskiego wprowadzała w jubileuszowy nastrój. Tą część uroczystości poprowadził pan Krzysztof Buczek z Klimkówki, który w bardzo ciekawy sposób prezentował postać ks. Waisa i wprowadzał  w poszczególne części programu. Jedną z nich była inscenizację pt: "Operacja radość", którą przedstawili uczniowie klasy 6 pod opieką s. Diany Jonczyk i pani Małgorzaty Jakubowicz. Przedstawienie ukazywało w swojej puencie osobę Jana Pawła II, w czym stanowiło nawiązanie do tego, że św. Jan Paweł II jako młody Karol kształcił się na podręcznikach akademickich ks. Waisa. Następnie  ks. Prof.Wołczański - pracownik  Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego przedstawił dokładną biografię swojego przodka-kapłana i profesora oraz uzupełnił ją wyświetlanymi slajdami. Na koniec popłynęły podziękowania dla wszystkich uczestników tej wspaniałej jubileuszowej uroczystości. Dziękował pan sołtys-Kazimierz Kielar, Pan Burmistrz Wojciech Farbaniec. Na ręce dyrektora szkoły pana Mariana Penara szkoła otrzymała do kącika  ks. K. Waisa  pamiątkowy zegar oraz obraz .
    Uroczystość ta wpisze się na długo w pamięć mieszkańców Klimkówki. Wspomnienie o ks. Prof. Kazimierzu Waisie w Klimkówce, jego rodzinnej wiosce, jest ciągle żywe. W kościele parafialnym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona jego zasługom. Jedna z ulic otrzymała nazwę związaną z jego nazwiskiem i imieniem. Przy niej w tzw. Waisówsce, domu rodzinnym Ks. Waisa, który został przekazany Zgromadzeniu Sióstr św. Michała Archanioła, od 1974 roku zamieszkały siostry michalitki, podejmując posługę w parafii. /Zofia Gierlach /Dodane przez sMonika dnia 16 marzec 2015 09:49 · 0 Komentarzy · 5774 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
było bisowanie
było bisowanie
imieniny Matki Generalnej
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.