Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

SMAP 2015

nasza barka
Spotkanie Młodych Archidiecezji PrzemyskiejPod hasłem "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą", w dniach 27-29 marca odbyło się XXII Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Na tegoroczne spotkanie, młodzi zostali zaproszeni do Brzozowa i kościołów stacyjnych w: Bliznem, Humniskach, Przysietnicy i Starej Wsi. Młodzież w piątkowy wieczór uczestniczyła w kościołach stacyjnych w nabożeństwie "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię". Podczas nabożeństwa, towarzyszył nam szczególny znak czyli "figura" złotego cielca, który po wysłuchaniu czytania z Wj 32 o "kulcie złotego cielca",  został rzucony o posadzkę i rozbity jako wyraz naszego zerwania ze wszystkimi bożkami, które zniewalają młodego człowieka. W Bliznem nabożeństwu przewodniczył ks. abp Józef Michalik, który w homilii pytał: "Kto dla ciebie jest bożkiem? Kto ci zasłania Boga?" Arcybiskup także zachęcał młodzież do ufności i powierzenia się Temu, który ukochał nas najbardziej, Który oddał za nas życie, z Którym można pokonać wszystkie trudności i pokusy.
W drugim dniu młodzież do południa spotkała się na Eucharystii w kościołach stacyjnych, a następnie w ok. 15 osobowych grupach dzielenia w salach parafialnych i szkolnych. Tematem pierwszego spotkania w grupach były "Sercowe rewolucje ... czyli  moc w słabości się doskonali". Na podstawie Przypowieści o Synu Marnotrawnym i tekstu o Nawróceniu św. Pawła zastanawialiśmy się nad potrzebą nawrócenia, etapami nawrócenia i właściwą hierarchią wartości. Zostaliśmy zaproszeni na drogę nawrócenia i do otwarcia się na Boga, który jest inicjatorem nawrócenia i daje nam łaskę do codziennego pokonywania słabości. Na zakończenie spotkania młodzi napisali swoją modlitwę - prośbę do Pana o łaskę nawrócenia, którą mogą modlić się codziennie.
Sobotnie popołudnie uczestnicy spotkania spędzili wspólnie w Brzozowie, gdzie odbywały się liczne koncerty (Michała Szuby, Kleryckiego Zespołu Spes z Przemyśla, Zespołu New Life'm oraz świadectwa świadków wiary. W  Domu Kultury został wyświetlony film "Bóg nie umarł", a chętni mogli też zobaczyć przedstawienie "Polny fiołek" - o Marcie Robin u sióstr służebniczek w Starej Wsi oraz zwiedzać muzea. Na brzozowskim rynku można było poprosić o modlitwę wstawienniczą, porozmawiać o powołaniu, zaczerpnąć informacji o Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Krakowie. Dla tych, którzy chcieli spędzić czas bardziej modlitewnie, wyznaczone były kościoły ciszy, gdzie można było w milczeniu trwać przed Najświętszym Sakramentem.
Wieczorem w trzech kościołach stacyjnych odbyło się "Spotkanie przy Krzyżu". Nabożeństwu przewodniczyli biskupi przemyscy: w Brzozowie ks. abp Józef Michalik, w Humniskach ks. bp Stanisław Jamrozek, a w Starej Wsi ks. bp Adam Szal, który zachęcał młodzież, aby dbała o czyste serce. Mówił m.in."Serce to szczególne miejsce, które jest siedliskiem naszych uczuć i emocji. Chrystus każe nam popatrzeć na to serce przez pryzmat Ewangelii...Być czystym to iść tą drogą, którą On nam wytyczył i która jest dostępna dla każdego człowieka. To droga pokory, cichości i szczerości." Nabożeństwo adoracji krzyża pomagały przeżywać śpiewy diakoni muzycznej, w które młodzież bardzo chętnie się włączała. W Bazylice OO. Jezuitów szczególnie wybrzmiała gra na lutni.
Przeżywanie Niedzieli Palmowej rozpoczęła Jutrznia w kościołach stacyjnych, następnie młodzież udała się do grup dzielenia, gdzie rozważaliśmy m.in. tekst z Ewangelii św. Marka  zastanawiając się "co czyni człowieka nieczystym" oraz jakie kroki podjąć, jak żyć błogosławieństwem, by być "czystego serca".  Modlitwa Ps 51 "Stwórz o Boże we mnie serce czyste", uświadomiła uczestnikom, że zawsze mogą liczyć na łaskę Bożą i w Nim pokładać ufność, gdy przyjdzie zmagać się i walczyć o czystość. Kulminacyjnym punktem SMAP-u było poświęcenie palm przy Kolegiacie brzozowskiej oraz procesja na Rynek gdzie kilka tysięcy młodych ludzi z archidiecezji oraz mieszkańcy Brzozowa i okolic uczestniczyło w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. abp Józef Michalik. Po Mszy św. młodzieży z poszczególnych dekanatów i wspólnot przekazano "znak misji", a ks. Arcybiskup zaprosił wszystkich do udziału w przyszłym roku w Światowych Spotkaniach Młodych w naszej archidiecezji i w Krakowie. 
Z naszych wspólnot w SMAP-ie uczestniczyła: s. Monika Sudy z młodzieżą z Oratorium w Przemyślu oraz siostry z Miejsca Piastowego - s. Fides Modlińska z młodzieżą Michalickiego Zespołu Szkół, s. Alicja Roś i s. Monika Gronek, jako animatorki grup, a także w niektóre punkty włączyły się siostry nowicjuszki.Dodane przez sMonika dnia 30 marzec 2015 15:33 · 0 Komentarzy · 8802 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
na pewno wygram
na pewno wygram
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.