Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Sympozjum Czterech Konferencji Życia Konsekrowanego

Sympozjum w LublinieW dniach 21 - 23 kwietnia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się Sympozjum z okazji Roku Życia Konsekrowanego zorganizowane przez IV Konferencje Przełożonych Wyższych Zakonów Żeńskich, Męskich, Klauzurowych i Instytutów Świeckich. Tematem obecnego sympozjum były słowa: "W jedności uobecniać Chrystusa w świecie" Sympozjum dotyczyło przeszłości, teraźniejszości i przyszłości życia konsekrowanego w Polsce. Rozpoczęło się w archikatedrze lubelskiej mszą świętą pod przewodnictwem Metropolity lubelskiego, abpa Stanisława Budzika. Uczestnicy spotkania razem się modlili, słuchali referatów, debatowali i pracowali w grupach na terenie lubelskich klasztorów. Tematami zajęć w grupach były rzeczywistości i posługi, w których osoby konsekrowane są silnie obecne, a ich oddziaływanie bardzo widoczne. Są to m.in.: edukacja przedszkolna i szkolna, opieka nad chorymi i niepełnosprawnymi, służba rodzinie, formacja kobiety, matki, ewangelizacja kultury i obecność w środkach społecznego przekazu, posługa charytatywna bezdomnym i ubogim, kontemplacja oraz działalność misyjna.

Problematyką referatów wygłoszonych przez profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, było szukanie  odpowiedzi na pytanie, jak dziś osoby konsekrowane  mogą działać razem dla wypełnienia misji, jednocześnie zachowując różnorodność charyzmatów i żyjąc głęboką duchowością.

W pierwszym wystąpieniu ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina przekonywał, że powołaniem osób zakonnych jest wskazywać wszystkim - świeckim i duchownym - na nadchodzące niebo i zapowiadać Królestwo Boże. Bp Antoni Dydycz podkreślił, że duszą nowej ewangelizacji "jest głębokie życie wewnętrzne", a o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap stwierdził, że rim bardziej upodobnimy się do Jezusa, tym bardziej Go uobecnimy w świecie. Ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski zachęcał, aby każda osoba konsekrowana nabrała przekonania, że całe życie musi się uczyć i pozwolić się formować. Tematykę powołania zakonnego podjął bp Marek Solarczyk w wykładzie "Duszpasterstwo powołaniowe wobec nowych wyzwań" . Powiedział min. że "życie konsekrowane to serce, ręce i nogi Kościoła, bo to ono sprawia, że to co duchowe żyje, jest pielęgnowane, przywoływane i ofiarowywane innym."  
Eucharystię w ostatnim dniu sympozjum celebrował nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. W homilii zaznaczył, że znaczenie i prestiż stanu osób konsekrowanych nie wypływa z ubioru ani z wielkości i pomyślności wspólnot, w jakich żyją, ani nawet z dzieł, którym służą: "One pochodzą ze świadectwa, jakie dajecie o Jezusie Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym".

Sympozjum towarzyszyła wystawa, przybliżająca pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 5 grudnia br. zostaną w Peru wyniesieni na ołtarze. Ich sylwetki w specjalnym wystąpieniu przybliżył o. Jarosław Zachariasz, przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, do której należeli Słudzy Boży. Bardzo radośnie przyjętym punktem sympozjum było międzyzakonne widowisko teatralne "Wspólny dom ", przygotowane przez salezjanina ks. Mariusza Lacha z udziałem aktorów studenckiego teatru "ITP" i ok. 40 sióstr i braci zakonnych.
Przedstawiciele czterech konferencji zakonów i instytutów świeckich wystosowali list do Ojca Świętego Franciszka. Wyrazili w nim wdzięczność za ustanowienie Roku Życia Konsekrowanego, zadeklarowali swoją gotowość do podejmowania nowych wyzwań, złożyli obietnicę wspaniałomyślnego odpowiadania na wezwania Ducha Świętego i zapewnili papieża o swojej modlitwie za niego i w jego intencjach.
Michalickie Zgromadzenia reprezentowali: Przełożeni Generalni, siostry z Zarządu oraz kilka sióstr z naszych wspólnot.

Tematy poszczególnych dni

Sympozjum w Lublinie

Sympozjum w Lublinie

Sympozjum w Lublinie

Sympozjum w Lublinie


Dodane przez sMonika dnia 27 kwiecień 2015 10:50 · 0 Komentarzy · 8927 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Wobec Aniołów zaśpiewam Panu
Wobec Aniołów zaśpiewam Panu
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.