Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Rekolekcje przed Uroczystym Ponowieniem Wyznania Wiary

Z naszych Wspólnot
rekolekcje francjaJOINVILLE-LE-PONT. W dniach 30-31 maja piętnastoosobowa grupa młodzieży w wieku 13 lat, z duszpasterstwa młodzieży gimnazjalnej z Joinville-le-Pont odprawiła rekolekcje przed Uroczystym Ponowieniem Wyznania Wiary. Tradycja  Uroczystego Ponowienia Wyznania Wiary sięga epoki odnowy potrydenckiej w Kościele francuskim. Jej inicjatorem jest św. Wincenty à Paulo, który obserwując spadek liczby młodzieży uczęszczającej na katechezę po I Komunii Św., zachęcił aby katecheza przygotowująca do Sakramentu Bierzmowania prowadziła młodzież do zrozumienia Prawd Wiary i świadomego, publicznego jej wyznania.
Rekolekcje miały miejsce w klasztorze sióstr cystersek w Val d'Igny. Rekolekcje prowadziła s. Agnieszka Buczakowska, z posługą kapłańską dojeżdżał ks. prob. Grégoire Bellut, w organizacji szczegółów praktycznych pomocą służyli rodzice. W pierwszym dniu rekolekcji młodzi ludzie zostali zaproszeni do pogłębienia relacji z Jezusem i udania się na spotkanie z Nim śladami św. Piotra. Z Biblią w ręku, rozważając wydarzenia z życia św. Piotra, zwłaszcza trzy główne etapy: powołanie przez Jezusa, wyparcie się Mistrza i przemianę w odważnego głosiciela Chrystusa Zmartwychwstałego, uczestnicy rekolekcji mogli odkryć dynamikę pójścia za Chrystusem, która towrzyszy tajemnicy życia chrześcijańskiego. Dzień zakończyło spotkanie ze świadkami Chrystusa żyjącymi w XIX i XX wieku: Św. Bernadettą, św. Teresą od Dzieciątka Jezus, Sł. B. Madeleine Dêlbrel i św. Janem Pawłem II. Drugiego dnia miało miejsce przygotowanie do Sakramentu Pojednania oraz rozważanie Wyznania Wiary jako zaproszenia do wejścia w relację. Przed udaniem się na Eucharystię, młodzi ludzie zostali zaproszeni do napisania w formie osobowej świadectw kim są dla nich Osoby Boga Ojca, Jezusa Syna Bożego i Ducha Świętego.
Radosna atmosfera i klimat modlitewny sióstr sprawiły, że trudno było się pożegnać z pięknym klasztorem samotnie położonym w polach.
Przed powrotem do regionu paryskiego, grupa rekolektantów udała się do pobliskiego Reims by zwiedzić katedrę położoną w miejscu Chrztu króla Clovisa. Historycy Kościoła twierdzą, że wydarzenie Chrztu Clovisa w V wieku było decydujące dla losów wiary chrześcijańskiej w Europie. Były to czasy polemik związanych z akceptacją postanowień Soborów w Nicei i w Konstantynopolu. Europa była pod dużym wpływem herezji Ariusa, który zaprzeczał bóstwu Chrystusa. Sam Clovis był sympatykiem owej herezji, natomiast jego żona św. Klotylda i najbliższa doradczyni św. Genowefa były gorliwymi chrześcijankami według wiary wyznawanej przez Kościół w duchu pierwszych soborów.
Przed decydującym starciem z plemionami pogańskimi, które niszczyły Europę i których siła zdawała się nieodparta, Clovis miał wykrzyknąć: "Boże Klotyldy, jeżeli dasz mi zwycięstwo, uwierzę w Ciebie !". Po zwycięstwie, biskup św. Remigiusz udzielił Chrztu królowi Franków. Legenda głosi, że w czasie Chrztu Clovisa gołębica spuściła z nieba ampułkę z olejami, które przechowywane w pobliskim opactwie służyły do koronacji królów francuskich./s. Agnieszka Buczakowska/

Dodane przez sMonika dnia 03 czerwiec 2015 16:10 · 0 Komentarzy · 6951 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
razem zwyciężymy
razem zwyciężymy
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.