Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

200. urodziny ks. Bosco w Warszawie

Urodziny ks. BoscoRodzina Salezjańska 20 czerwca spotkała się w bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze. Przyjechali przedstawiciele wszystkich placówek salezjańskich z całej Polski. Przybyła duża liczba sióstr salezjanek, a także zaproszeni goście: abp Stanisław Gądecki, Matka Natanaela Bednarczyk CSSMA, Ojciec Generał Kazimierz Radzik i wieli innych. Wszystkich przywitał ks. Andrzej Wujek, warszawski inspektor, który wyraził radość z obecności wszystkich polskich inspektorów i matek inspektorek, generała michalitów i przełożonej generalnej sióstr michalitek. Zgromadzeni w bazylice mogli najpierw posłuchać konferencji wygłoszonej przez ks. Marka Chmielewskiego, inspektora z Piły, który pokazał rozwój dzieła księdza Bosko. Uświadomił słuchaczom początkowe Valdocco, które rozszerzyło się na krańce świata. Od jednego człowieka do 16 000 salezjanów pracujących w 132 krajach świata i 30 grup Rodziny Salezjańskich. Ten wielki ruch robi prawdziwe wrażenie. "Ksiądz Bosko jest dla nich ważny, a przynależność do Rodziny Salezjańskiej może przybierać różne formy", przypomniał prelegent. Następną część jubileuszowego spotkania wypełniły prezentacje poszczególnych gałęzi wielkiej Rodziny Salezjańskiej. Salezjanie współpracownicy zaprezentowali postać Matusi Małgorzaty, a wolontariuszki księdza Bosko - postać bł. Filipa Rinaldiego. Zgromadzeni mogli usłyszeć, jak do Polski przybyły salezjanki i kim była Laura Meozzi. Nie mogło zabraknąć prezentacji "Piątki Poznańskiej", a ks. Kazimierz Szczerba pokazał postać błogosławionego ks. Józefa Kowalskiego. Księża michalici podjęli próbę pokazania, jak mogło wyglądać pierwsze spotkanie księdza Bosko z Bronisławem Markiewiczem. Natomiast Siostry Michalitki przybliżyły postać Sł. B. Matki Anny Kaworek.
Centrum jubileuszowych obchodów stanowiła Eucharystia. Przewodniczył jej ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i jednocześnie Przewodniczący Episkopatu Polski. W koncelebrze było wielu kapłanów przybyłych z całej Polski. W homilii usłyszeliśmy o Królestwie Bożym, które ma swój widzialny charakter i wszyscy jesteśmy do niego powołani. Kaznodzieja ukazał również rozwój dzieła salezjańskiego: "od prostej katechezy, aby stopniowo się rozszerzyć, odpowiadając na naglące potrzeby i przybierając formy schroniska dla bezdomnych, warsztatów, szkół zawodowych uczących pracy oraz samodzielnego i uczciwego zarabiania na życie, szkół typu humanistycznego, otwartych na ideał powołaniowy, dobrej prasy, różnego rodzaju inicjatyw i metod rozrywki odpowiadających tamtej epoce". Usłyszeliśmy także, że ksiądz Bosko "okazywał młodym troskliwą uwagę, która skupiając się na ich osobach, pozwoliła im w tej ojcowskiej miłości dostrzec znaki miłości Bożej".
Drogie Siostry, niech ten czas wspólnego świętowania stanie się dla nas okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za dar Księdza Bosko, Księdza Markiewicza i Naszej Matki Anny Kaworek oraz umocnienia własnego powołania, zakorzenionego w salezjańskim charyzmacie w umiłowania dzieci i młodzieży. /s. Dolores/

Urodziny ks. Bosco

Urodziny ks. Bosco

Urodziny ks. Bosco

Urodziny ks. Bosco

Urodziny ks. Bosco

Dodane przez sMonika dnia 24 czerwiec 2015 11:01 · 0 Komentarzy · 7543 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
prezenty czekają
prezenty czekają
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.