Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

IV Piesza Pielgrzymka Dziękczynna śladami świętego

Pielgrzymka z PruchnikaNIEBO TO MIŁOŚĆ!  Z takim hasłem, z takim przekonaniem i z pragnieniem zgłębienia tej prawdy, 11 i 12 września 2015 r. wyruszyli na pielgrzymi szlak uczestnicy IV-tej Pieszej Pielgrzymki z Pruchnika do Przemyśla. Punktem wyjścia było rodzinne miasto bł. ks. Bronisława Markiewicza, a celem pielgrzymów był kościół katedralny w Przemyślu, z którym związany był Założyciel michalickich zgromadzeń poprzez lata seminaryjne, przyjęcie sakramentu kapłaństwa oraz pierwsze kroki w pracy duszpasterskiej.
Pierwszym etapem pielgrzymki była Msza św. sprawowana 11 września o godz. 18.00 w Kościele w Pruchniku p.w. św. Mikołaja, gdzie ks. Bronisław Markiewicz odprawił Mszę prymicyjną, to tam  "wszystko się zaczęło". Po tej Eucharystii, z rąk przełożonych generalnych, ks. Kazimierza Radzika i m. Natanaeli Bednarczyk,  ks. Józef Trelka - były proboszcz parafii Pruchnik otrzymał medal Benemerenti za szerzenie kultu bł. ks. Markiwicza. W słowach podziękowania za przyznanie medalu ks. Dziekan wyjawił że jego spotkanie z osobą ks. Bronisława Markiewicza zaczęło się w latach formacji seminaryjnej, i towarzyszyło mu na drodze kapłańskiego posługiwania.  Idąc śladami świętego tworzyliśmy orszak, na którego czele był niesiony Krzyż, jako znak, że Chrystus Ukrzyżowany i Zmartwychwstały jest jedyną Drogą prowadzącą do Ojca. Nasz honorowy pielgrzym, ks. bp Stanisław Jamrozek, podczas konferencji i homilii wygłoszonej na zakończenie pielgrzymki, podkreślał że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem, którego celem jest wieczność. Oczekiwanie na to jedyne spotkanie z Ojcem niebieskim zaczyna się tutaj, w spotkaniach z naszymi braćmi. Nasza wspólnota pielgrzymkowa była także wyrazem szerszej wspólnoty ze świętymi.
W czasie marszu mogliśmy poznać sylwetki założycieli różnych zgromadzeń zakonnych, a u progu miasta Przemyśla dołączyły do pielgrzymki delegacje z relikwiami świętych i błogosławionych Zgromadzeń posługujących na terenie archidiecezji. Na czele procesji z relikwiami postępowała figura św. Michała Archanioła z Góry Gargano. Nasze pielgrzymowanie zostało zakończone Eucharystią 12 września o godz. 17.00, w katedrze przemyskiej, gdzie w 1867 roku przyjął święcenia kapłańskie ks. Bronisław Markiewicz.
Ufamy, że każdy z nas doświadczył osobistego spotkania z  bł. ks. Bronisławem, a przeżyta wspólnie pielgrzymka obudziła w nas na nowo anielski zachwyt Bogiem. Ufamy też, że wiele młodych serc zostało poruszonych, troską Ojca Bronisława o szczęście każdego człowieka, które jest owocem odpowiedzi na Boże wezwanie.
Dobremu Bogu Ojcu składamy dziękczynienie za bezpieczny przebieg pielgrzymki, i wszelkie łaski. Dziękujemy za otwarte serca napotkane na pielgrzymim szlaku, zwłaszcza mieszkańcom Pruchnika za przyjęcie pielgrzymów na nocleg i wszelkie dobro oraz mieszkańcom miejscowości, które w czasie postojów przygotowały poczęstunek. Za pasterskie towarzyszenie i głoszenie Słowa ks. biskupowi Stanisławowi oraz przełożonym generalnym Zgromadzeń michalickich. Za obecność burmistrzowi miasta Pruchnika p. Wacławowi Szkole. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie pielgrzymki, zwłaszcza koordynatorom z ramienia michalickich Zgromadzeń oraz oprawie muzycznej.
Idea pielgrzymki zrodziła się w 2012 roku, w którym rodzina michalicka przeżywała Jubileusz stulecia śmierci Założyciela, w tym też roku przypadała rocznica 145-lecia święceń kapłańskich ks. Bronisława. Od początku istnienia, pielgrzymka gromadzi siostry i księży michalitów oraz młodzież i dorosłych z michalickich parafii, szkół, placówek wychowawczych, a także rodaków i sympatyków bł. Bronisława Markiewicza. Tym razem, blisko 500 osób weszło do katedry przemyskiej, gdyż do grupy ponad 300 pątników,  którzy wyszli z Pruchnika, dołączali pielgrzymi na poszczególnych etapach marszu o dystansie przeszło 30 km.Dodane przez sMonika dnia 16 wrzesień 2015 16:19 · 0 Komentarzy · 7020 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.