Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w Rzymie

Zakończenie RZK w RzymieW Rzymie, 1 i 2 lutego odbyły się obchody zakończenia Roku Vita Consecrata, w których uczestniczyły także reprezentantki michalitek: przełożona generalna - m. Natanaela Bednarczyk, s. Leonia Przybyło - radna gen. i s. Nereusza Czubińska z Monte Sant. Angelo. Kilka tysięcy osób konsekrowanych z różnych stron świata, o wielobarwnym kolorze skóry, brało udział w sesjach formacyjnych już od 28 stycznia. My natomiast uczestniczyłyśmy w samym jego zakończeniu, czyli 1 lutego w auli Pawła VI, w lectio divina z o. Innocenzo Gargano SDB Cam., w panelu o różnych formach życia konsekrowanego, w audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem oraz wieczorem w przepięknym oratorium Marco Frisine  połączonym z baletem pt. "Śladami piękna". Natomiast 2 lutego uczestniczyłyśmy w "pielgrzymce grzeszników", od  Świętej Bramy w Bazylice Matki Bożej Większej do Bazyliki Świętego Piotra, gdzie wieczorem sprawowana była  na Eucharystia  z papieżem Franciszkiem kończąca Rok Życia Konsekrowanego.
       Dwukrotne spotkanie, nawet z bliska - papieża Franciszka, który także jest zakonnikiem i zna zakonną codzienność, który z wielkiej troski o jakość życia konsekrowanego, wzywa do bliskości z Żywym Panem i do bliskości z siostrami, ostrzega przed "terroryzmem słów", wysyła na peryferie ubóstwa, ale także na "peryferie" w naszych wspólnotach... To rzeczywiście wielka łaska móc przyjąć te przesłania i błogosławieństwo w imieniu każdej michalitki. Oczekując na przybycie Franciszka, zarówno 1 lutego w auli Pawła VI, jak i 2 lutego  trwając na placu św. Piotra już od 13.30 w kolejce, aby dostać się do Bazyliki na godz. 17.30, nie sposób nie słuchać  w sercu tego, co mówi "Duch do Kościołów". A co mówił? Dało się słyszeć, że Duch Święty ma w Kościele swoją dynamiczność, że wytrwale szuka terenów, na których znajdzie hojną odpowiedź w sercach młodych ludzi, a wszystko wskazywało na to, że tym terenem płodności powołań jest Azja. Patrzyłam na młode twarze Azjatek, których tak wiele uczestniczyło w tym spotkaniu. W tej wielkiej mozaice "wielobarwnych" konsekrowanych, istnieje także mały kamyk michalickich zgromadzeń, z potężnym Patronem św. Michałem Archaniołem, a bez tego kamyka, jak nam mówiono, Kościół nie byłby w pełni sobą. Rodziło się w sercu dziękczynienie za naszą tożsamość, za moc uwielbienia Boga, który jest ponad wszystko, za przesłania powściągliwości i pracy, za dzieła miłosierdzia, za system prewencyjny w wychowaniu, który bł. O. Założyciel przywiózł z włoskiej ziemi, za św. Michała, wskazującego na "Światłość, która wchłania ciemność" w uwikłanym i zagubionym świecie. Tak! Michalitki są potrzebne Kościołowi! To przekonanie prowadziło nas z pokorą do Świętej Bramy, aby tam zostawić nie tylko swoje grzechy, ale każdą michalitkę, członków naszych rodzin, bo przecież do swojej misji wzywa Pan grzeszników, kruchych ludzi. Tu, na placu św. Piotra nie ma wątpliwości, na kim Pan buduje Kościół, wszak Skała rozsypała się w zdradzie i wróciła we łzach.  
      Santa Porta  - dane nam było przez cztery dni przekraczać otwarte Podwoje Świętych Drzwi podarowane na Rok Miłosierdzia. Czyniłyśmy to najczęściej same, w zadumie, z błaganiem o skruchę serca, ze świadomością, że Bóg dał obietnicę darowania win i kar i że On jest naprawdę wierny tej obietnicy. Kilkakrotnie mogłyśmy także uczestniczyć w Eucharystii w Bazylice Matki Bożej Większej, gdzie znajdują się także Santa Porta, bardzo wymowne w symbolice. Na jednej części Świętych drzwi jest duża, uwypuklona rzeźba Zmartwychwstałego Pana, który wita wchodzących grzeszników swymi chwalebnymi ranami, którzy wchodząc całują ręce Jezusa, wkładając w te dłonie życie i śmierć, całą swoją grzeszność. Od tych dotyków grzesznych ust, błyszczą się miejsca palców Odkupiciela i niejako wypełnia się Słowo z Habakuka: "Z Jego rąk tryskają promienie". Tak, jakby Pan chciał potwierdzić słowa Franciszka: "Ja naprawdę nie męczę się przebaczaniem". Na drugiej części jest rzeźba Maryi, która wskazuje kierunek pielgrzymom, aby mogli uzyskać przebaczenie. To właśnie przez te Drzwi, 2 lutego, w pokutnej pielgrzymce, pod przewodnictwem kard. Jao Braz de Avis przeszła 1/3 konsekrowanych z całego świata zgromadznych w Rzymie. Pozostali mieli wyznaczone inne miejsca.  Wśród tych pielgrzymów podążały także michalitki, niosąc swoje "długi", za które zapłacił już Pan, a także wiele osób, którym dałyśmy słowo, że pójdziemy tam w ich imieniu.  
       Oratorium Marco Frisine: "Śladami piękna" było przygotowane specjalnie dla osób konsekrowanych w auli Pawła VI na wieczór  1 lutego. Jak powiedział sam kompozytor, muzyka jest po to, aby wzbudzić nadzieję, wydobyć z człowieka piękno, ukazać harmonię Boga i wspólnoty Kościoła, więc tak się stało. Artyści ukazali fragmenty Biblii o Stworzeniu i Wcieleniu, a także Boże Wezwania, jakie znalazły odbicie w wielu świętych konsekrowanych. Muzyka, śpiewy, recytacje i jeszcze wkomponowany w to balet - to wszystko stworzyło cud harmonii i wzywało do posłannictwa, aby "stać się światłem świata i solą ziemi", przez pokorne posłuszeństwo Bogu, przez bliskość z drugim człowiekiem i gotowość na każde ryzyko dla Mistrza i Pana, który cały jest Miłosierną Miłością, jak uczył nas papież Franciszek  na audiencji.
Wdzięcznym sercem oddajemy Bogu chwałę za wszystkie łaski i wydarzenia Roku Życia Konsekrowanego, który jak ufamy pomógł "Obudzić świat" i zwrócić jego wzrok w transcendentnym kierunku oraz samym osobom konsekrowanym, głębiej wejść w przeżywanie otrzymanego daru powołania oraz misji wobec świata i Kościoła.
/s.Leonia Przybyło/Dodane przez sMonika dnia 06 luty 2016 16:09 · 0 Komentarzy · 10156 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
ks Markiewicz w oczach dzieci
ks Markiewicz w oczach dzieci
Nadanie imienia SP nr 2 w Harcie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.