Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Jubileusz 1050 Chrztu Polski

poznan"Gdzie chrzest, tam nadzieja" - pod takim hasłem w Gnieźnie i Poznaniu odbywały się obchody 1050 Rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się w czwartek 14 kwietnia, w Katedrze Gnieźnieńskiej, a zakończyło je sobotnie spotkanie na Stadionie INEA w Poznaniu. Wśród ponad 30 tysięcy osób zebranych na stadionie była również liczna, bo 56 osobowa delegacja sióstr michalitek.
Grupa sióstr z Miejsca Piastowego i okolicznych domów wyruszyła do Poznania w piątek rano. O godz. 1700 uczestniczyłyśmy w Jubileuszowej Eucharystii w Katedrze Poznańskiej, a następnie w czuwaniu i Apelu Maryjnym.

W sobotę rano udałyśmy się wraz z grupą sióstr urszulanek, u których miałyśmy noclegi, na Stadion INEA gdzie odbywały się centralne uroczystości. Obchody rozpoczęły się ok. godz. 1000 zawiązaniem wspólnoty. Pierwszą część spotkania, do Eucharystii poprowadzili Dorota Chotecka-Pazura i Radosław Pazura. Na scenie pojawili się Jan Budziaszek i Robert Friedrich, którzy dali świadectwo osobistego doświadczenia Boga. Nie zabrakło również akcentów muzycznych i tanecznych, bo dla zgromadzonych na stadionie zagrali Arka Noego i Siewcy Lednicy.

Jako przygotowanie do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, wysłuchałyśmy katechezy ks. bp Grzegorza Rysia, który wygłosił kerygmat czyli podstawową prawdę o Bogu, który nas cudownie stworzył, uratował z niewoli grzechu pierworodnego przez zbawczą ofiarę swojego Syna i posłał do nas Ducha Świętego, aby jednoczył nas we wspólnocie Kościoła. Ks. Biskup poprowadził modlitwę, podczas której każdy, publicznie, w miejscu gdzie 1050 lat temu rodziła się nasza wiara, wyznał, że Jezus jest Panem i Zbawicielem.

Po tym wyznaniu "Kościół" zebrany na stadionie dziękował Bogu za nowe życie w Chrystusie, za znak tej nowości czyli imię, które każdy otrzymał na chrzcie świętym. Wyrazem tej wdzięczności był Korowód Polskich Świętych, których imiona nosimy. Przedstawiciele polskich diecezji w uroczystej procesji przeszli przez stadion z relikwiami świętych i błogosławionych. Dziękowałyśmy podczas tej procesji szczególnie za Świętych, którzy związani są z historią Kościoła na naszych ziemiach, którzy w Polsce dojrzewali do świętości, tu głosili Dobrą Nowinę i są patronami Ojczyzny i polskich diecezji.

Kolejnym punktem spotkania było pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych wraz z braćmi i siostrami z Kościołów chrześcijańskich, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, którzy przez wspólną deklarację uznali chrzest święty jako sakrament jedności. Zewnętrznym znakiem odnowy przymierza chrzcielnego było pokropienie wszystkich zebranych na stadionie święconą wodą. W pakietach natomiast każdy otrzymał biały szalik, symbol białej szaty.

O godzinie 1400 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia po przewodnictwem legata papieskiego, kardynała Pietro Parolina, który w homilii podziękował za zaproszenie na uroczystości i przekazał błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka. Przypomniał również, że jako ochrzczeni nie możemy przestawać dziękować Bogu za cenny dar wiary. W trakcie Mszy Świętej szczególnym momentem był obrzęd przyjęcia przez dwie młode kobiety sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, czyli chrztu, bierzmowania i Komunii świętej. Wiele osób po raz pierwszy uczestniczyło w obrzędzie chrztu dorosłych.

Wieczorem uczestniczyłyśmy w ostatniej części Jubileuszowych obchodów, którą było niesamowite wydarzenie kulturalne czyli musical Jesus Christ Super Star, którego autorem jest Andrew Lloyd Webber i Tim Rice, a który wykonali artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu.Udział w uroczystościach w Poznaniu był wyrażeniem wdzięczności Panu Bogu za to, że Polska została naznaczona znamieniem Chrztu Świętego. Tysiące ludzi, zebranych na stadionie dali świadectwo swojej wiary i radowali się z tego, że mogą żyć w chrześcijańskim kraju.

Całe spotkanie było okazją do modlitwy i wspólnego świętowania nie tylko rocznicy Chrztu Polski, ale również było dziękczynieniem za łaskę wiary przekazaną nam przez naszych przodków oraz odnowieniem w sobie łaski chrztu, który w większości przyjęliśmy jako niemowlęta.

W niedzielę rano grupa sióstr z Podkarpacia, Krakowa i Radomia dziękując za chrzest Polski uczestniczyła jeszcze w mszy św. w Katedrze Gnieźnieńskiej. Było to również wielkie przeżycie gdyż dodatkowo niespodziewanie zostałyśmy zaproszone do czynnego włączenia się w Liturgię Słowa. Po Eucharystii udałyśmy się w drogę powrotną do naszych domów, odwiedzając jeszcze Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i Jasną Górę.JESZCZE KILKA ZDJĘĆ TUTAJ

Dodane przez sMonika dnia 19 kwiecień 2016 10:08 · 0 Komentarzy · 8634 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
Za mundurem...habit zakonny
Za mundurem...habit zakonny
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.