Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Benemerenti dla radomskiego WSD

Z naszych Wspólnot
RadomOraRADOM - ORATORIUM. Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu współpracują z Katolicką Świetlicą Profilaktyczno-Wychowawczą "Oratorium" Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła niemal od początku jej istnienia. Ale najbardziej systematyczna współpraca, to ostatnie 10 lat. Jako wolontariusze, przez jeden dzień w tygodniu, wspierają kadrę wychowawczą placówki w jej zadaniach. Pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, prowadzą katechezę i modlitwę w kaplicy oraz w ciekawy sposób organizują im wolny czas. Uczestniczą w wakacyjnych wyjazdach dzieci oraz w organizowanych uroczystościach i świętach.
- Otrzymujemy konkretną pomoc, której potrzebujemy. To dla dzieci pomoc wychowawcza. Szkoda, że to tylko jeden dzień w tygodniu - powiedziała s. Sylwia Kaźmierczak, dyrektor świetlicy.
- Nie było by tej współpracy, gdyby nie życzliwość i otwartość władz seminaryjnych, której doświadczamy od wielu lat - mówiła s. Karolina Steuer. Jak podkreśliła podopieczni placówki z niecierpliwością, co tydzień, wyczekują przybycia alumnów. Jubileuszowe uroczystości odbywały się na terenie świetlicy przy ul. Wernera 7.
Po powitaniu licznie zgromadzonych gości s. Sylwia Kaźmierczak, dyrektor placówki, zaprosiła na przygotowany specjalnie na tę okazję przez podopiecznych "Oratorium" spektakl. Była to bajka "Księżniczka na ziarnku grochu". Młodzi aktorzy spisali się świetnie, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Reżyserem przedstawienia była Danuta Wąsik, wychowawczyni grupy średniaków. Pani Danuta od 34 lat prowadzi kółko teatralne w szkole, w której uczy. W przygotowaniu dzieci pomagali też inni wychowawcy. Później wszyscy zebrali się w miejscowej kaplicy na Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Turzyński. Katolicka Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza "Oratorium" zwróciła się do Kapituły nagrody Benemerenti Zgromadzenia Księży i Sióstr Świętego Michała Archanioła z prośbą o przyznanie nagrody Benemerenti dla Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, za wieloletnią wolontaryjną pracę w świetlicy. Po Eucharystii nagrodę w imieniu kapituły medalowej na ręce ks. prał. Jarosława Wojtkuna, rektora WSD w Radomiu, przekazała s. Julia Szteliga, asystentka Przełożonej Generalnej.

Za współpracę dziękowali także sami alumni. Jak podkreślili spotykają się tu z dużą życzliwością i wynoszą dla siebie wiele dobra. Alumni podarowali świetlicy fotografię, na której znaleźli się ci klerycy, którzy w tym roku przyjeżdżali do świetlic jako wolontariusze.

- Oratorium jest katolicką placówką, czyli w jakiś sposób przekazuje wartości życia duchowego i to, że do tej świetlicy przychodzą klerycy, którzy przygotowują się do kapłaństwa, którzy żyją Bogiem, na co dzień ma istotne znaczenie. Chcemy, żeby dzieci ocierały się o takie wartości chrześcijańskie. Alumni żyją Bogiem na co dzień i tego Boga przekazują. To dla mnie bardzo ważne. Jest też drugi aspekt tej współpracy, taki bardzo ludzki. To są mężczyźni, a często w rodzinach tego ojca brakuje. Myślę, że takie oddziaływanie na dzieci też jest istotne i ważne, że mają obok siebie kogoś przyjaznego, życzliwego, z kim mają bezpośredni kontakt. Klerycy z nimi odrabiają lekcje, bawią się, rozmawiają z nimi, śpiewają, prowadza katechezę, siadają razem do świątecznego stołu. To tworzy pewne relacje, atmosferę rodzinną, w której te święta razem przeżywamy - podsumowała s. S. Kaźmierczak.

Po części oficjalnej wszyscy spotkali się w ogrodzie przy budynku "Oratorium". Tu dla przybyłych przygotowany był poczęstunek. Dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji m.in. bawić się na dmuchanej zjeżdżalni i łapać mydlane bańki. Impreza trwała do godzin wieczornych.  /za: Gość Radomski/

RadomOra1

RadomOra2

RadomOra3

RadomOra4

Foto: K. Piotrowska
Dodane przez sMonika dnia 01 czerwiec 2016 20:33 · 0 Komentarzy · 7689 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
skecz nowicjuszek
skecz nowicjuszek
imieniny Matki Generalnej
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.