Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Pieszo z San Marco in Lamis

Z naszych Wspólnot
PielgrzymkaMONTE-SANT-ANGELO - WŁOCHY. Trwa Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Jednym ze szczególnych znaków w Roku Świętym jest pielgrzymka. Papież Franciszek w Bulli "Misericordiae Vultus", ogłaszającej ten czas łaski powiedział m.in., że pielgrzymka "...jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który przemierza drogę aż do osiągnięcia pożądanego celu. Również po to, aby dotrzeć do Drzwi Świętych w Rzymie i w każdym innym miejscu, będziemy musieli pójść na pielgrzymkę, każdy na miarę własnych sił. Stanie się ona znakiem, że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia..." W dniu 16 maja dwie siostry ze wspólnoty z Gargano: s. Wenancja Mielniczek i s. Aurelia Opoń, dołączyły do pieszej, jednodniowej pielgrzymki z San Marco in Lamis do Groty św. Michała Archanioła. Z samego rana o godz. 4:15 nasz współbrat ks. Marek Arciszewski podwiózł nas do miejsca rozpoczęcia pielgrzymowania - San Marco in Lamis, gdzie już o godz. 5:00 w kościele katedralnym tego pięknego miasteczka, sprawowana była msza św. Następnie uformował się "zastęp" pielgrzymów liczący około  370 osób.
Pielgrzymka miała nieco inny charakter, niż to można spotkać na naszych polskich drogach, gdyż rytm kroczenia nadawały kobiety, które szły przodem, a za nimi podążali wszyscy mężczyźni. Można by powiedzieć, że byłyśmy chronione przez mężczyzn. Za każdym postojem można było słyszeć jak refren: "donne avanti, maschi dietro", czyli kobiety do przodu, mężczyźni do tyłu. I trzeba było się podporządkować.
Pogoda początkowo średnio nam dopisywała, ale potem Pan nie oszczędził nam słońca i wiatru. Na pielgrzymce doświadczyłyśmy bardzo rodzinnej atmosfery, wiele życzliwości,  uczestniczyłyśmy w niej po raz pierwszy, więc wszyscy byli nami zainteresowani: jak się czujemy, czy mamy co jeść i pić, itd. Niektórzy z uczestników szli już po raz n-ty (20, 30), bo pielgrzymka ta ma bardzo długą tradycję, zapisaną w kronikach miasta już ok. 1400 roku. Podczas drogi oprócz modlitwy osoby bardzo chętnie dzieliły się swoim doświadczeniem pielgrzymowania z poprzednich lat. Trasa licząca ok. 37 km upływała bardzo szybko, ale też był to nie lada wysiłek dla naszych nóg. Po ciągłym przebywaniu "pod ziemią" u św. Michała, dotleniłyśmy nasz organizm bardzo wielką dawką słońca i piękna przyrody. Ostatni etap pielgrzymki przeszłyśmy zboczem góry, idąc szlakiem, którym niegdyś docierali pielgrzymi do Groty św. Michała. U celu podróży powitały nas uroczyście dzwony naszego sanktuarium i oczywiście sam ks. Rektor Władysław Suchy wyszedł nam na spotkanie razem z s. przeł. Edytą Golińską. Przed wejściem do Groty pielgrzymi ustawili się w dwóch szeregach i ze śpiewem tradycyjnej pieśni pątniczej na cześć św. Michała zeszliśmy do Groty, gdzie Pielgrzymka została oficjalnie powitana przez ks. Rektora.  W Roku Miłosierdzia Grota zapełniła się aż "po brzegi" - zabrakło miejsca dla wszystkich. Do pielgrzymów dołączyły też rodziny i znajomi, którzy dojechali samochodami i autobusami. Było w sumie ok. 600 osób. Po błogosławieństwie wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek. Następnego dnia od godz. 7:00 nasi księża spowiadali pielgrzymów, a o godz. 8:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem don Piero - proboszcza z San Marco in Lamis. W czasie procesji z darami pielgrzymi przynieśli kosze pełne wyrobów lokalnych. Na zakończenie mszy św. było przyjęcie nowych członków do Rycerstwa św. Michała. Zwieńczeniem naszego pielgrzymowania była radość z łaski odpustu zupełnego, jaką otrzymaliśmy. Pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną na trzeci dzień po porannej Mszy św., ale my oczywiście zostajemy u św. Michała. /s. Aurelia Opoń/

Pielgrzymka1

Pielgrzymka 2

Pielgrzymka 3

Pielgrzymka 4

Pielgrzymka 5


Dodane przez sMonika dnia 02 czerwiec 2016 15:42 · 0 Komentarzy · 6918 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
Godnie i pogodnie
Godnie i pogodnie
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.