Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

75 lat modlitwy i posługi Sióstr Michalitek

Z naszych Wspólnot
JubileuszRADOM - WERNERA. 12 czerwca siostry michalitki świętowały jubileusz 75-lecia posługi przy parafii farnej w Radomiu. Dziękczynną mszę św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela, sprawowało kilku kapłanów pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika. Wraz z siostrami za 75 lat ich pracy dziękowali podczas Eucharystii  przedstawiciele władz miasta, dobroczyńcy, parafianie oraz dzieci i młodzież uczęszczające do "Oratorium" i katechizowane przez siostry, a także Siostry ze Zgromadzenia "Jedność" - sąsiadki posługujące w domu biskupim. Na początku mszy św., kapłanów i zarząd naszego Zgromadzenia powitał ks. proboszcz Mirosław Nowak, następnie s. Sylwia Kaźmierczak - przełożona wspólnoty sióstr przedstawiła krótki rys historyczny pracy sióstr michalitek przy parafii farnej oraz zaprosiła wszystkich wiernych do wspólnego dziękczynienia za wszystkie otrzymane łaski. Siostra Przełożona wspomniała pierwszą przełożoną Domu Zakonnego przy ul. Rwańskiej - s. Gabrielę Sporniak, która za kilka dni (17.06), będzie obchodzić 105. urodziny. Podczas Eucharystii kapłani modlili się o rozwój Zgromadzenia, o nowe powołania zakonne oraz za siostry i księży żyjących i zmarłych, którzy posługiwali przez lata w parafii św. Jana. W homilii ks. biskup nawiązał do czytań mszalnych, zatrzymując się szczególnie na słowach z 2 Ks. Samuela, a następnie krótko scharakteryzował charyzmat Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła i pracę, którą siostry wykonywały "na Rwańskiej", wskazał na Ojca Założyciela i Jego prorocze słowa oraz podziękował za lata niełatwej, ale owocnej posługi. Na zakończenie wszyscy odśpiewali uroczyste "Te Deum Laudamus",  siostry przyjęły życzenia od przedstawicieli parafii, dyrekcji szkoły i dzieci, a Przełożona Generalna Zgromadzenia - m. Natanaela Bednarczyk podziękowała ks. Biskupowi za przewodniczenie Eucharystii i życzliwość oraz wszystkim siostrom i księżom za współpracę i wielkie dzieło  tworzenia życia parafialnego przy kościele farnym.

Po modlitwie wszyscy udali się do domu sióstr na ul. Wernera, gdzie był wspólny obiad, a po nim przedstawiono historyczną prezentację multimedialną o pracy sióstr w Radomiu. Przedłużeniem wspólnego świętowania była radosna rekreacja ze śpiewem "oazowych przebojów". Na zakończenie, w domowej kaplicy ks. Ryszard Andrzejewski CSMA i ks. proboszcz Mirosław Nowak poprowadzili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Na przestrzeni 75 lat, przy farze pracowało kilkadziesiąt sióstr. Przez 64 lata siostry mieszkały na ul. Rwańskiej, przy kościele, a od 11 lat mieszkają w nowym budynku przy ul. Wernera. Siostry na ul. Rwańskiej głównie prowadziły kuchnię dla kapłanów, obsługiwały kościół, katechizowały, pracowały w kancelarii parafialnej, a od 1984 r. prowadziły świetlicę dla dzieci. Obecnie po przeprowadzce w 2005 r. do nowego domu, siostry głównie zajmują się prowadzeniem "Oratorium" czyli Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej, jedna siostra posługuje w Zakrystii w kościele parafialnym i jedna katechizuje.

Obszerniejsza historia pracy sióstr w Radomiu TUTAJ .

Wywiad z s. Sylwią Kaźmierczak - Radio PLUS Radom


Zdjęcia z Jubileuszu


Zdjęcia archiwalneDodane przez sMonika dnia 13 czerwiec 2016 16:04 · 0 Komentarzy · 6600 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Koncelebransi
Koncelebransi
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.