Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Festiwal młodych w Rzeszowie

Z naszych Wspólnot
festiwalŚDM. 23 lipca w ramach Światowych Dni Młodzieży, na Hali Podpromie w Rzeszowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Młodych. W hali zgromadzili się młodzi ludzie, którzy przybyli do diecezji rzeszowskiej z 23 krajów. Na spotkanie przybyli również kapłani, klerycy, siostry zakonne, wolontariusze, rodziny przyjmujące gości z zagranicy, władze państwowe i samorządowe, oraz młodzież z terenu całej diecezji. Wraz z młodzieżą z Ukrainy, którą gościła parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, do Rzeszowa pojechały "gościnnie" s. Grażyna Gołda, s. Monika Gronek i s. Paulina Wojdyła. Natomiast młodzieży z Kanady, która przebywała u rodzin z parafii farnej towarzyszyła s. Karina Pawłowska. Przed rozpoczęciem festiwalu młodzi z Ukrainy zatrzymali się na rzeszowskim Rynku skąd przeszli ze śpiewem na ustach do Hali Podpromie. Tam w radosnej atmosferze, oczekując na rozpoczęcie festiwalu wszyscy się witali i skandowali zaznaczając swój kraj pochodzenia. Prowadzący wieczór - Anna Dzwonkowicz i Paweł Grodzki otworzyli festiwal i zaśpiewano hymn ŚDM w Krakowie "Błogosławieni miłosierni". Utwór wykonał specjalnie przygotowany na Festiwal Młodych chór i zespół ŚDM pod kierownictwem Dariusz Kosaka. Podczas śpiewu hymnu młodzież zebrana w hali podawała sobie kopię krzyża ŚDM, którą umieszczono przy głównej scenie.

Dekoracja przy scenie nawiązywała do wiejskich klimatów: były snopki zboża, słoneczniki i mnóstwo kwiatów. Po powitaniu gości i bardzo ożywionej prezentacji delegacji młodzieży z poszczególnych krajów głos zabrał Biskup Rzeszowski Jan Wątroba oraz przedstawiciele Województwa i władz miasta. Następnie do tańca poderwała uczestników grupa ewangelizacyjna Misjonarzy Klaretynów rClaret Gospelr1; z Wybrzeża Kości Słoniowej. Poruszającym punktem programu były świadectwa młodych, którzy opowiadała o życiu wiary w realiach swoich krajów. Po świadectwach zebrani słuchając pieśni rJesus Christ, you are my lifer1; wyszli z hali na przerwę, w czasie której dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek.

Druga część Festiwalu miała charakter modlitewny. W nastrój modlitwy wprowadził wszystkich śpiewany przez młodzież obrządku greckokatolickiego z Mukaczewa na Ukrainie - AKATYST. W czasie tego śpiewu młodzież procesjonalnie wniosła Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej, która została umieszczona obok krzyża - rzeszowskich symboli ŚDM. W dalszej części ks. Krzysztof Golas - diecezjalny duszpasterz młodzieży, wprowadził zebranych w pęekną celebrację, która rozpoczęła się Liturgią Światła. Modlitwie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Liturgia rozpoczęła się w całkowitej ciemności. Diakon wniósł do hali zapalony paschał i tak jak podczas liturgii paschalnej, śpiewał: "Światło Chrystusa". W tym czasie zebrani odpalali od paschału rozdane wcześniej świece. Hala coraz bardziej wypełniała się światłem, aby przy trzecim śpiewie świeciła już pełnią blasku świec i reflektorów.

Drugim punktem celebracji była Liturgia Słowa. Młodzi wysłuchali czytań poprzedzonych wprowadzeniami, które robili ich rówieśnicy. Wprowadzenia pomagały z większą uwagą słuchać Słowa i odnosić je do osobistej sytuacji życiowej, w której Bóg nas stawia dzisiaj. Słowa z języka polskiego tłumaczono bezpośrednio na język angielski i ukraiński. Na pozostałe języki tłumaczenia były przez słuchawki. Znakiem jedności Kościoła i tym, że wszyscy żyjemy według tej samej Ewangelii Jezusa Chrystusa, było odczytanie ewangelii przez dziewięciu kapłanów w dziewięciu językach (polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, ukraińskim i chińskim). Homilię wygłosił ks. bp Jan.

Trzecim punktem celebracji była stacja "obłok i obecność". Na miejsce centralne, specjalnie przygotowane czterech kapłanów wniosło ogromną monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Obok ustawiono dużą kadzielnicę, z której wydobywał się dym kadzidła, które sukcesywnie dosypywała młodzież wybierana przez księdza z całej hali. Modlitwę przed Najświętszym Sakramentem prowadzili obecni na hali: biskup rzeszowski, dwaj biskupi z Francji oraz biskupi z Filipin i Egiptu. Dla wszystkich był to czas głębokiego doświadczenia obecności Jezusa, czas adoracji i uwielbienia. Na zakończenie wszyscy otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. A na pożegnanie była niespodzianka - rzeszowski cukiernik Kazimierz Rak i ks. Władysław Jagustyn - duszpasterz rzeszowskich rzemieślników - zaprosili zebranych na papieską kremówkę. Po czym wszyscy udali się w drogę powrotną do parafii, które gościły pielgrzymów. /s. Monika Gronek/

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

Dodane przez sMonika dnia 26 lipiec 2016 16:27 · 0 Komentarzy · 6720 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Bóg się rodzi
Bóg się rodzi
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.