Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Zmarła s. Sabina Moroz

Z naszych Wspólnot
s. Sabina MorozMIEJSCE PIASTOWE. 30 października w godzinach przedpołudniowych odeszła po nagrodę do Pana śp. s. Sabina Moroz, długoletnia mistrzyni nowicjatu w naszym Zgromadzeniu. S. Sabina Stanisława Moroz ur. się 14 stycznia 1923 r. w Czortkowie, w dawnym województwie Tarnopolskim na Podolu. W swym długim 93 letnim życiu, 70 lat przeżyła w zakonie. Do michalitek wstąpiła we wrześniu 1946 r. już jako mieszkanka Miejsca Piastowego. Rodzina Morozów po zajęciu przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej wschodnich terenów ówczesnej Polski, została repatriowana i zamieszkała w Miejscu Piastowym. Tu Stanisława po dwuletniej przymusowej służbie wojskowej w s. Sabina MorozArmii Kościuszkowskiej, gdzie została wcielona w 1944 r., jak pisze w swym życiorysie - dzięki opiece Matki Najświętszej Czortkowskiej Pani i gorącym modlitwom najbliższych szczęśliwie i zdrowo wiosną 1946 roku wróciła do rodziców. Przynaglana wewnętrznym głosem powołania, a także przykładem starszego rodzeństwa Władysława i Kazimiery (późniejszych przełożonych generalnych męskiej i żeńskiej gałęzi michalickiego Zgromadzenia) oddała swoje życie Jezusowi. W pierwszych latach życia zakonnego pracowała jako wychowawczyni w Domu Dziecka w Miejscu Piastowym oraz jako katechetka w Warszawie i Wąwelnie.
W 1964 r. została jej powierzona odpowiedzialnas. Sabina Moroz posługa formowania nowych michalickich pokoleń, którą pełniła przez 26 lat i ponad 100 michalitek zawdzięcza jej swoje zakorzenienie się w duchowości Zgromadzenia. "Czułam się dobrze w tej pracy - pisała w swoim życiorysie - chociaż miałam zawsze świadomość odpowiedzialności za tak ważne dzieło formacyjne, które mi zleciło Zgromadzenie. Kochałam młodzież i to mi ułatwiało pracę z młodymi siostrami."
Po odwołaniu z formacji przebywała jeszcze na placówkach w Błotnicy, Krakowie-Kosocickiej, gdzie pełniła funkcję przełożonej domu oraz w Wielopolu Skrzyńskim. W 1998 r., jubileuszowym roku 50-lecia życia zakonnego przybyła już na stałe do Miejsca Piastowego. W tym roku miała też okazję wyjechać, po raz pierwszy od jego opuszczenia, do swojego ukochanego Czortkowa. Wspomnienia z tego wyjazdu zakończyła słowami: "Wszystko takie bliskie, a takie bardzo dziś dalekie... swoje, a obce... Kto to zrozumie?..

s. Sabina Moroz

Ostatnie kilkanaście lat z całym zaangażowaniem i właściową sobie dokładnością oddała się porządkowaniu, a później prowadzeniu biblioteki w Domu Macierzystym Zgromadzenia. Książka, to również miłość jej życia wyniesiona z domu rodzinnego przez wspólne czytanie. Ten szacunek do polskiej literatury, klimat wspólnego czytania podczas rekreacji czy ręcznych robótek w nowicjacie i towarzyszące mu łzy wzruszeń, znane są średnim pokoleniom michalitek. Z pracy w bibliotece odeszła s. Sabina dopiero półtora roku temu. A tym co wypełniało jej życie prawie do samego końca, była modlitwa i lektura dobrych książek.

Pogrzeb śp. s. Sabiny odbył się we wtorek 2 listopada. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył przełożony generalny księży michalitów, ks. Dariusz Wilk. Mszę sw. współkoncelebrowało 18 kapłanów, wśród nich spokrewniony z s. Sabiną, ks. Józef Dyrba, ze zgromadzenia księży pijarów. On także wygłosił kazanie, w którym  odniósł się do osoby Zmarłej podkreślając jej charakterystyczne cechy jako dobrego człowieka, związaną serdecznymi więzami z rodziną, prawą i zatroskaną o dobro Zgromadzenia michalitką, a przede wszystkim wierną i oddaną Bogu osobą zakonną. Po Mszy św. o łączności w modlitwie za śp. s. Sabinę ze strony księży michalitów zapewnił Ojciec Generał, dziękując również za to dobro, które wniosła swoją postawą w ich Zgromadzenie. Słowami pełnymi ciepła i wdzięczności pożegnała śp. s Sabinę Matka Generalna Natanaela Bednarczyk, dziękując jej  szczególnie za wieloletni trud formatorki kolejnych pokoleń michalitek, co czyniła nie tylko słowem, ale przede wszystkim przykładem życia pracowitego, powściągliwego, rozmodlonego i z radością oddanego do końca Bogu. W ostatniej drodze towarzyszyły śp. s. Sabinie siostry przybyłe z licznych placówek w Polsce i z za granicy, a także przedstawiciele rodziny i bliskich znajomych.

Niech odpoczywa w pokoju, uwielbiając Boga wraz ze św. Michałem Archaniołem i chórami aniołów.

Pogrzeb śp. s. Sabiny

Pogrzeb śp. s. Sabiny

Pogrzeb śp. s. Sabiny MorozDodane przez smc dnia 30 październik 2016 22:47 · 0 Komentarzy · 8958 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
skecz nowicjuszek
skecz nowicjuszek
imieniny Matki Generalnej
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.