Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Zakończenie Roku Jubileuszowego w Kikaikelaki

Z Misji
Kikaikelaki wydarzeniaKIKAIKELAKI. Koniec Roku Miłosierdzia zbiegł się w diecezji Kumbo, w Kamerunie z wielką uroczystością prezentacji Biblii wydanej w języku tubylczym - lamso i słownika angielsko-lamso. Tłumaczenie trwało 45 lat, zwieńczenie tego dzieła na zakończenie Jubileuszowego Roku wpisuje się też w jego "owoce, które będą procentować w przyszłości", jak pragnął tego papież Franciszek. 18 listopada W uroczystości udział wzięli przedstawiciele różnych kościołów. Obecny był bp George Nkuo który dokonał prezentacji Biblii, wszyscy przedstawiciele władz państwowych i tradycyjnych w Kumbo, szkoły katolickie i chrześcijańskie, przedstawiciele wszystkich parafii i zaproszeni goście. Obecna była również ekipa zajmująca się bezpośrednio tłumaczeniem, oraz organizacje wspierające z USA, Kanady, wolontariusze z Francji, Meksyku i inni. Pod koniec prezentacji Ks Biskup wraz z przedstawicielami innych kościołów procesyjnie przeszedł przed zgromadzonymi  na stadionie wiernymi błogosławiąc ich Słowem Bożym. W tym czasie Występowały chóry tańcząc i śpiewając w języku lamso, wyrażając Bogu wdzięczność za tak wielkie łaski. Pod koniec uroczystości dojechał z Douala  kardynał Tumi, podkreślając swoją obecnością rangę tego wydarzenia. Jako naoczny świadek od początku do końca tłumaczenia, skomentował to wydarzenie w znaczący sposób; "Nie waham się powiedzieć że żyjemy w przełomowym, złotym wieku djecezji Kumbo".

Także z racji zbliżającego się zakończenia Roku Jubileuszowego s. Lucyna Wajda i kandydatka AndreasKikaikelaki uczestniczyły w pieszej pielgrzymce młodzieżowej z Kikaikelaki do Kumbo. Po Mszy św. w parafii i uroczystym posłaniu uczestnicy wyruszyli do katedry. W czasie drogi odmawiano różaniec i śpiewano Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Po 2 godz. marszu w katedrze przywitał pielgrzymów ks Rezydent z Kikaikelaki, po krotkim wprowadzeniu wszyscy w wielkim skupieniu na kolanach przechodzili przez Święte Drzwi. Następnie w czasie adoracji przystępowano do sakramentu pojednania. Całość zakończyła się dziękczynną Eucharystią za Rok Miłosierdzia.

Natomiast w niedzielę, 20 listopada bp George Nkuo wezwał całą djecezję do włączenia się w procesje w dekanatach z racji Uroczystości Chrystusa Króla i zakończenia Roku Jubileuszowego. W naszym dekanacie jest 9 parafii i wszystkie szły procesyjnie do katedry w Kumbo. Procesje rozpoczęły się po porannych Mszach św. W procesji uczestniczyli: służba liturgiczna, dzieci szkolne, młodzież, grupy parafialne kobiet i mężczyzn, chóry, dzieci sypiące kwiaty, ministranci, w pośrodku procesji Najświętszy Sakrament, następnie siostry i inni uczestnicy. W czasie procesji grano na trąbach, dzwonach, balafonach, śpiewano i tańczono specjalny taniec królewski, który prezentowały przebrane za księżniczki dziewczęta. Wszystkie przybywające grupy kolejno wchodziły na plac szkoły katedralnej, gdzie adorowano Pana Jezusa obecnego w Eucharystii. Wchodzacych witał ks. Biskup wraz z kapłanami z dekanatu. Po odśpiewaniu Koronki do Bożego Miłosierdzia, ks. Biskup udzielił błogosłąwieństwa zgromadzonym, a następnie udano się procesyjnie do katedry wchodząc po raz ostatni przez Święte Drzwi. Tam zakończono procesje. W procesji wzięła udział niemal cała wspólnota parafialna z Kikaikelaki.

Przy okazji tych uroczystości odwiedził swoją rodzinną parafię i dom sióstr kardynał Tumi. 23 listopada odprawił Mszę św, w kaplicy sióstr i spotkał się ze wspólnotą. Oglądając zdjęcia wspominał dawne czasy, dzieciństwo i młodości, życie kapłańskie szczególnie święcenia. Opowiadał też o spotkaniach z Janem Pawłem II. Ta sympatyczna Wizyta trwająca ok. 3 godz, zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Kikaikelaki

Więcej zdjęć TUTAJ

Dodane przez smc dnia 29 listopad 2016 22:26 · 0 Komentarzy · 8687 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
wizyta misjonarki
wizyta misjonarki
Z wizytacji w Kamerunie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.