Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

80. rocznica śmierci sł. Bożej M. Anny Kaworek

Dom Generalny
80 rocznica śmierci sł.B. Anny KaworekMIEJSCE PIASTOWE. "(...) są pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem. Ciała ich w pokoju pogrzebano, a imię ich żyje w pokoleniach. Narody opowiadają ich mądrość, a zgromadzenie głosi chwałę." Syr 44,10-15 Powyższe słowa z Księgi Syracha bardzo adekwatnie oddają klimat obchodów, przeżywanych 29 grudnia 2016 r. w Miejscu Piastowym, z racji 80 rocznicy śmierci sł. Bożej Matki Anny Kaworek, współzałożycielki Zgromadzenia sióstr michalitek, którym przewodniczył  ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej. Zorganizowana sesja poprzedzająca uroczystą Eucharystię w intencji rychłej beatyfikacji Służebnicy Bożej, była próbą wykazania, że nie zostały "zapomniane cnoty", owej dzielnej i pobożnej niewiasty, której ciało 80 lat temu pogrzebano w pokoju, a imię jej żyje w nowych michalickich pokoleniach, narody, tam gdzie dotarły z posługą michalitki, opowiadają jej mądrość, a Zgromadzenie głosi jej sławę, bo rniewiastę tak dzielną któż znajdzie, jej wartość przewyższa perłyr1; /Prz 31,10/. To końcowe stwierdzenie pochodzące z "Poematu o dzielnej niewieście" z Księgi Przysłów, było szczególnym tematem wokół, którego koncentrowała się refleksja prelegentów, ks. dr Rafała Kamińskiego, wikariusza generalnego Zgromadzenia księży michalitów oraz michalitki, s. radnej generalnej Leonii Przybyło.

Referat ks. Rafał KamińskiPrzedmiotem wystąpienia Księdza Wikariusza zatytułowanym "Matka Anna Kobieta Miłosierdzia" było przypomnienie momentów historycznych z życia Matki Anny, które świadczą o jej miłosiernym rysie, a także ukazanie ich w perspektywie współczesnej, jako wzoru do naśladowania w pełnieniu miłosierdzia, o którym tak wiele mówi obecny papież, któremu poświęcił zakończony niedawno Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. "Tylko ten, kto nauczy się kontemplacji miłosiernego oblicza Jezusa na krzyżu, sam może stać się w pełni miłosierny" - podkreślił prelegent. Dlatego drogę Matki Anny, którą znaczyły uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała, jakie świadczyła innym: wychowankom, siostrom, okolicznym mieszkańcom, umiejscowił pomiędzy dwoma jej pocałunkami krzyża, tym na początku, gdy przytuliła krzyż podawany przez ks. Markiewicza w pierwszych godzinach pobytu w Miejscu Piastowym i tym na końcu, w ostatnich godzinach życia, przed przejściem do Domu Ojca. Ta kontemplacja krzyża była dla niej siłą, by miłosierną miłością bliźniego, zwłaszcza tych najbiedniejszych i bezbronnych wypełnić życie do ostatniego tchnienia. 

S. Leonia Przybyło z kolei w swoim wystąpieniu szukała odpowiedzi na pytanie postawioneReferat s. Leonia Przybyło przez autora Księgi Przysłów "niewiastę mężną któż znajdzie?" i wskazując na Annę Kaworek, starała się ukazać, że to Bóg znalazł Annę na opolskiej ziemi i złożył w niej wartości, cnoty, które wydobywane na przestrzeni jej życia przez uwierające ziarenka trudów i niepewności, stały się perłami, których dziś potrzebuje i poszukuje współczesny człowiek: wytrwałości, zaufania, miłości, dobroci, miłosierdzia, pokory. Sł. Boża odkryła Boga, krzyż Chrystusa i dziecko jako swoje bezcenne Perły, dla których oddała  życie. Na podstawie wpisów do Ksiąg Próśb znajdujących  się w Krypcie s. Leonia wydobyła szczególnie trzy grupy osób, które odnajdują w Matce Annie wzór do naśladowania i orędowniczkę w podobnych zmaganiach życiowych, są to osoby konsekrowane szczególnie jej duchowe córki, rodziny, a zwłaszcza matki przytłoczone doświadczeniami i troską o swoich najbliższych, trzecia grupa to młodzi ludzie szukający wsparcia w poszukiwaniu własnej drogi życia i powierzający jej własne młodzieńcze kryzysy.

Ks. bp Czaja podsumowując tę część spotkania wyraził radość, że mógł bliżej poznać sł. Bożą Matkę Annę, rodaczkę ze Śląska Opolskiego, jej duchowe piękno i odczuć jej żywą obecność, w tym miejscu naznaczonym jej wiarą, zmaganiem i służbą potrzebującym. Życzył również Zgromadzeniu, by mając taką Matkę, wiernie strzegło przekazanych przez nią "pereł", bo są bardzo potrzebne nie tylko michalitkom, ale całemu Kościołowi.
Dopełnieniem sesji wykładowej była krótka poetycka refleksja "Perła", utrzymana w temacie  odkrywania w Matce Annie ukrytej perły - Bożego daru, przedstawiona przez siostry nowicjuszki i postulantki.

Msza św. o beatyfikację Matki AnnyCentralnym punktem rocznicowych obchodów była Eucharystia o dar rychłej beatyfikacji sł. Bożej Matki Anny, którą sprawowało 22 kapłanów w większości księży michalitów pod przewodnictwem ks. bpa Andrzej Czaji z Opola i ks. bpa Stanisława Jamrozka z Przemyśla. Przełożona generalna m. Natanaela Bednarczyk zwracając się na wstępie do wszystkich uczestników Liturgii wyraziła ogromną radość, że ta szczególna intencja zjednoczyła w modlitwie ze Zgromadzeniem księży biskupów, kapłanów, władze samorządowe gminy oraz wiele osób świeckich na różny sposób związanych z michalicką rodziną zakonną, którzy noszą w sercu cześć i kult dla Matki Anny. Wyraziła ufność, że to wspólne wołanie do Boga, zaowocuje wyniesieniem Matki Anny na ołtarze.
Ks. Biskup Andrzej w homilii nawiązując do bohatera perykopy ewangelicznej, starca Symeona, który zmagał się z trudem wyczekiwania na Mesjasza i Jego rozpoznawania, podkreślił  wagę pierwszego wyboru Boga, za którym idą w konsekwencji kolejne wybory i zmagania z rozeznawaniem woli Bożej. Jako przykład takiej postawy przywołał także sł. Bożą Matkę Annę, która przyjmując Jezusa za Pana i Zbawiciela, podjęła trud szukania Jego woli. Tą wolę, - zaznaczył Ks. Biskup, Jego samego zobaczyła Anna w drugim człowieku, w tym najmniejszym, najbiedniejszym i taki testament pozostawiła michalitkom.
Na zakończenie Mszy św. zabrał także głos bp Stanisław, zapraszając ponownie Księdza Biskupa z Opola również do Przemyśla, bo i tam siostry michalitki i księża michalici realizują przekazany przez Założycieli charyzmat pracy z dziećmi.
Tegoroczne spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą w Krypcie oraz agapą i kolędowaniem, gdzie również śląską kolędę zaśpiewał ks. bp Czaja, a wszyscy obecni mogli skosztować śląskiej potrawy świątecznej, jaką są makówki, które w tradycję michalicką wpisała sł. B. Matka Anna wraz ze swymi pierwszymi towarzyszkami ze Śląska.

Modlitwa w Krypcie

więcej zdjęć TUTAJ

Do posłuchania:

1. "Matka Anna Kobieta Miłosierdzia" - ks. Rafał Kamiński CSMA

2. "Służebnica Boża Anna Kaworek - odkrywana Perła" - s. Leonia Przybyło CSSMA

3. 80-lecie śmierci Matki Anny Kaworek - bp Andrzej Czaja - homiliaDodane przez smc dnia 31 grudzień 2016 22:24 · 0 Komentarzy · 10660 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Maryja z Dzieciątkiem
Maryja z Dzieciątkiem
Jasełka w Miejscu Piastowym
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.