Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Paschalna formacja młodzieży w Créteil

Z naszych Wspólnot
Święta we FrancjiJOINVILLE-le-PONT. Wielki Post w duszpasterstwie Akademickim w Créteil o nazwie Escale Etudiants upłynął pod znakiem pochylenia się nad Tajemnicą Zbawienia i refleksji nad paschalnym wymiarem naszego życia. Poprzez Konferencje, spotkania przy Słowie Bożym i Wieczory Adoracji, studenci przygotowywali się do przeżycia Wielkiego Tygodnia. Zanim rozpoczęły się celebracje Triduum Paschalnego, młodzież akademicka zorganizowała dla wszystkich wiernych z parafii przy katedrze Notre dame de Créteil audiowizualną Drogę Krzyżową z wykorzystaniem fragmentów filmu Pasja Mela Gibsona, wzięła aktywny udział w Liturgii Niedzieli Palmowej, a następnie uczestniczyła  w adoracjach połączonych z możliwością sakramentu Pojednania w Wielki Poniedziałek i Środę, natomiast cały dzień Wielkiego Wtorku upłynął na przygotowaniach i uczestnictwie we Mszy Krzyżma Świętego.  Dodatkową pomocą w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia były medytacje na każdy dzień na podstawie Liturgii Słowa Bożego opracowane przez s. Agnieszkę Buczakowską.
Chrzest BenjaminaIntensywna modlitwa, medytacja  i zaangażowanie w liturgię  pozwoliły, aby tym bardziej donośnie zabrzmiało studenckie Alleluja i aby radość Zmartwychwstania stała się powodem do nowych doświadczeń duchowych. Już we wtorek 18 kwietnia młodzież zgromadziła się na ostatnim spotkaniu z Biskupem Open Bishop, w czasie którego nasz biskup Michel Santier poprowadził medytację na podst. Psalmu 118. W czwartek 20 kwietnia młodzież zgromadziła się na uroczystej  Eucharystii, w czasie której miał miejsce pierwszy oficjalny etap przygotowania do Chrztu Benjamina. Benjamin przez opatrznościowy przypadek towarzyszył koledze w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, w czasie których poprosił o przygotowanie do Chrztu Świętego.  Pierwsze miesiące upłynęły na spotkaniach, dzięki którym  Benjamin utwierdził się  w swojej decyzji i pragnieniu. W czasie czwartkowej Eucharystii został oficjalnie przedstawiony jako kandydat do Chrztu Świętego.  Sam Biskup w towarzystwie rektora katedry Dominique Henry  i dwóch innych kapłanów Yves Arnaud i Gilles, wyszedł, aby otworzyć Benjaminowi,  który otoczony przez rodziców, siostrę Agnieszkę i odbywającego z nim spotkania indywidualne Chrystiana, zapukał w drzwi katedry. Następnie, wobec zgromadzonego Ludu Bożego, Benjamin poprosił Kościół o wiarę i został naznaczony znakiem Krzyża.
Komunia ReginyInna studentka, Regina która poznała duszpasterstwo w czasie Dni Otwartych na Uniwersytecie Créteil, przyjęła po raz pierwszy Sakrament Komunii Świętej.
Wydarzeniem zamykającym całą pedagogikę wprowadzenia młodych ludzi w przesłanie Paschalne,  był weekend
rekolekcyjny pt.: "Na Drodze Światła" w Chartres w dniach 29-30 kwietnia.  Zasadnicza część rekolekcji miała miejsce w domu macierzystym Sióstr Św. Pawła z Chartres, które nie tylko udzieliły młodym ludziom miejsca na nocleg, ale także pozwoliły na używanie ogrodu klasztornego i na uczestnictwo młodzieży w modlitwie brewiarzowej. Poprzez konferencje, spotkania w małych grupach przy Słowie Bożym, czas na osobistą modlitwę i refleksję oraz możliwość przystąpienia do Sakramentu Pojednania i skorzystania z kierownictwa duchowego,  młodzi ludzie wnikali w prawdę, że Bóg jest Światłością i odczytywali zaproszenie do bycia dziećmi światłości. Był Katedra Swiatłato także czas refleksji nad owocami Wielkiego Tygodnia, aby przejść bardziej świadomie do przeżywania radości paschalnej w oczekiwaniu na dar Ducha Świętego. Wielu z nich z zaskoczeniem uświadomiło sobie, że o ile okres czterdziestu dni Wielkiego Postu przeżywają bardzo świadomie, to  trudno im jest wejść w przeżywanie Wielkanocy jako okresu pięćdziesięciu dni. Początek i koniec wydarzenia wyznaczały celebracje Eucharystii: w katedrze Créteil przed wyruszeniem w drogę i w kaplicy sióstr na zakończenie.  Momentami ilustrującymi temat rekolekcji, była wizyta w katedrze Chartres zwaną Katedrą Światła i posiadającą największą w świecie kolekcję  witraży średniowiecznych. Katedra Chartres to także miejsce gdzie przechowywana i czczona jest relikwia welonu, który według tradycji Maryja nosiła w momencie Zwiastowania i który został przywieziony przez św. Ludwika po jednej z Wypraw Krzyżowych.  Wizyta wewnątrz katedry była okazją do katechezy na podstawie wybranych witraży, a także uświadomieniem sobie, że cześć oddawana Maryi jest wyznaniem wiary w Boga, który aby nas zbawić, stał się człowiekiem.To przekonanie, na różne sposoby i na podstawie różnych scen biblijnych, jest  przesłaniem niemal każdego z witraży katedry Chartres.  Wieczorem pierwszego dnia uczestnicy udali się na przechadzkę, aby podziwiać  specjalne  oświetlenia zewnętrzne katedry i innych budynków.  Oby pragnienie kroczenia drogą światła, które ma moc rozświetlać ciemności i które pozwala obrać właściwy kierunek w życiu, towarzyszyło młodym ludziom w poszukiwaniu prawdy i prowadziło do relacji osobowej z Chrystusem. /S. Agnieszka Buczakowska /

Pobyt w Chartres

Więcej zdjęć TUTAJ

Dodane przez smc dnia 07 maj 2017 22:50 · 0 Komentarzy · 9176 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
S.Leonia oczekuje w kaplicy
S.Leonia oczekuje w kaplicy
Sluby wieczyste
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.