
100-lecie objawień w Cova da Iria to wyjątkowy czas łaski, by nawiedzić to miejsce, gdzie ziemia przez obecność Maryi stykała się z niebem. Dwukrotnie już w tym roku siostry reprezentujące nasze Zgromadzenie pielgrzymowały do Fatimy, by dziękować za przyniesione przez Maryję dla świata przesłanie i łaski. 13 maja w uroczystościach, którym przewodniczył Ojciec Święty Franciszek wzięły udział dwie siostry z Ukrainy, a w dniach 3-8 czerwca w 25-osobowej grupie michalickiej pielgrzymki obecne były trzy nasze siostry.
S. Zofia i s. Cherubina uczestniczyły w pielgrzymce organizowanej przez Centrum Pielgrzymkowe ze Lwowa. "Do pielgrzymki przygotowywałyśmy się duchowo - wspominają - jak tylko dowiedziałyśmy się, że dane nam będzie pojechać. Otrzymałyśmy przy tym nie małą misję, by u Matki Bożej w Fatimie zanosić szczególnie modlitwę za Zgromadzenie i parafię w Nowym Jaryczowie, gdzie obecnie pracujemy. Dwutygodniowych trudów pielgrzymowania było wiele, zwłaszcza, że dużo przejazdów było nocą, po których nowy dzień przynosił zwiedzanie kolejnych miejsc. Pomimo takiego wysiłku nasze myśli i serca biegły do Fatimy na spotkanie z Matką Bożą, Świętymi Pastuszkami i z Papieżem Franciszkiem.

Uczestniczenie w uroczystości kanonizacyjnej fatimskich dzieci Hiacynty i Franciszka wśród tłumów wiernych było wielkim, radosnym przeżyciem, zwłaszcza, że dwukrotnie z niewielkiej odległości miałyśmy możliwość pozdrowić Ojca Świętego, gdy objeżdżał plac. Dopełnieniem tych wrażeń była osobista modlitwa w kaplicy objawień, udział w procesji światła, różaniec w różnych językach oraz nawiedzenie rodzinnych domów, gdzie mieszkały "widzące" dzieci. Drugim ważnym miejscem pielgrzymki, gdzie zatrzymaliśmy się na dłużej było Lourdes we Francji. Nasz pobyt w tym miejscu rozpoczęliśmy od nawiedzenia Matki Bożej w Grocie Massabielskiej, pomimo dość późnej pory przyjazdu. Na drugi dzień mieliśmy Eucharystię w kaplicy znajdująca się nad grotą obiawienia. Z kolei udaliśmy się do miejsc związanych z życiem św.Bernadety. Wieczorem wzięliśmy udział w procesji różańcowej obok groty. Następnego dnia po Mszy św. wyruszyliśmy w dalszą drogę powrotną do domu, zatrzymując się jeszcze w Pradze, by pozdrowić Dzieciątko Praskie i w Wadowicach zwiedzając nowe muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II."
Natomiast inicjatorami michalickiej pielgrzymki do Fatimy byli księża michalici, którzy w ten sposób chcieli podkreślić Maryjny Rok podczas dziewięcioletniej nowenny przed 100-leciem zatwierdzenia Zgromadzenia. Czas pielgrzymki, był krótki, ale bardzo intensywny, nastawiony przede wszystkim na pobyt w Fatimie, ale również pozwalający zobaczyć wiele pobliskich urokliwych miejsc. Czterokrotnie

michaliccy pielgrzymi uczestniczyli w wieczornej modlitwie różańcowej i procesji światła. Mieli sposobność wspólnotowej i osobistej modlitwy w Sanktuarium w Fatimie, przy cudownej Figurze w Kaplicy Objawień. Mogli poczuć też duchową obecność w tym miejscu św. Jana Pawła II nawiedzając poświęcone mu muzeum.
W tym szczególnym roku łaski, nie będzie dane każdej michalitce nawiedzić tego wyjątkowego Miejsca, reprezentowały nas podczas michalickiej pielgrzymki: s. Antonina, s. Marianna i s. Amadeusza. Zawiozły tam Maryi naszą cześć, przywiązanie, naszą wdzięczność. Przywiozły natomiast znak - figurkę Pani Fatimskiej, aby każda z nas mogła spotkać się z Maryją w znaku figury z Fatimy podczas jej peregrynacji po naszych wspólnotach.