Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Nasz Założyciel Patronem Gminy Miejsce Piastowe

Dom Generalny
z wojtem i przewodniczacym rady gminyWzruszające chwile, a zarazem bardzo radosne dla michalitów i michalitek. Rada Gminy Miejsce Piastowe jednogłośnie przyjęła rezolucję Pana Wójta, by ogłosić błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza patronem tejże Gminy. Głosowanie i podpisanie rezolucji odbyło się 26 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury, podczas posiedzenia Rady, na które zaproszono przedstawicieli władz powiatowych, dyrektorów szkół i instytucji funkcjonujących na terenie gminy, komendanta policji, a także przełożonych generalnych michalickich zgromadzeń oraz przełożonych domów zakonnych w Miejscu Piastowym. W zastępstwie Matki Generalnej i Siostry Przełożonej na to posiedzenie udała się s.Maksymiliana Ciepała - asystentka generalna i s. Dawida Ryll - sekretarka gen.

UZASADNIENIE REZOLUCJI

Błogosławiony Ksiądz Bronisław urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. Od początku swojej pracy duszpasterskiej był szczególnie wrażliwy na religijne, moralne i materialne zaniedbanie dzieci i młodzieży, a także niedolę ludzi. Walczył z wadami narodowymi  Polaków. Będąc ofiarnym i cenionym kapłanem dążył do niwelowania problemów społecznych poprzez dobre wychowanie młodzieży i odnowę moralną całego społeczeństwa. 24 marca 1892 roku przybył do Miejsca Piastowego i został proboszczem tutejszej parafii. Dzięki swoim staraniom utworzył zakład wychowawczy, który później przekształcił się w szkołę niepubliczną kształcącą w różnych zawodach oraz podjął kroki zmierzające do założenia nowych rodzin zakonnych: Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła. Zgromadzenia te powstały już po jego śmierci. Zmarł w opina świętości w dniu 29 stycznia 1912 toku: Proces beatyfikacyjny księdza Bronisława Markiewicza rozpoczął się w 1958 roku. W dniu 2 lipca 1994 roku Papież Jan Paweł II promulgował dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Księdza Bronisława Markiewicza, zaś w dniu 19 czerwca 2005 z. w Warszawie został on beatyfikowany.
Odnosząc się do życia i pracy Błogosławionego Księdza. Markiewicza zwrócić trzeba uwagę na jego wkład i zaangażowanie w rozwój moralny i oświatowy, młodych ludzi. Przejawia się to w ilości założonych zakładów dla sierot i dzieci, wykształconych w nich wychowankach, zawodów jakich uczono w przyzakładowych warsztatach. Dużo można mówić . o jego działalności dydaktycznej, wydawniczej i publicystycznej. Na szczególną uwagę zaś stosowany przez Księdza Markiewicza sposób wychowania dzieci przez pracę. Przez ponad 20 lat pracy w Miejscu Piastowym, Ksiądz Bronisław Markiewicz zapisał się w pamięci ludzi, a tym samym w historii, jako niestrudzony robotnik i społecznik, który nie patrząc na przeciwności wkraczał w sam środek problemów społecznych, walcząc o każdego człowieka, a zwłaszcza o opuszczone dziecko. W jego ocenie dziecko i jego właściwe wychowanie jest najważniejszym zadaniem dorosłych. Dzieci bowiem, są dźwignią społeczeństwa, a prawidłowo ukształtowane tworzą dojrzałe i odpowiedzialne społeczeństwo. "Prawdziwa miłość dla biednych jest większym dowodem boskości Kościoła niż cuda" - powiedział kiedyś. Swoją pracą dążył do wychowania dzieci i młodzieży w zgodzie z nauką Boga. "I praca potrzebna, ale na pierwszym miejscu pacierz - mówił do swoich wychowanków - Na nic przytuliska i zakłady jak nie ma głoszenia słowa Bożego"  pisał w 1867 roku.
Ksiądz Markiewicz dawał swoim podopiecznym to, co najważniejsze - w atmosferze miłości i akceptacji przekazywał im słowa Boże.
Uznanie Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza za patrona Gminy Miejsce Piastowe będzie wyrazem upamiętnienia postaci tego wielkiego człowieka - ofiarnego, cierpliwego kapłana służącego całym swoim życiem człowiekowi i całej społeczności lokalnej.
                                                                         wójt Gminy
                                                                        Marek Klara


tekst rezolucji

Dodane przez cssma dnia 27 wrzesień 2008 08:18 · 0 Komentarzy · 10268 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
ale i ciało pokrzepić
ale i ciało pokrzepić
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.