
 Wzruszające chwile, a zarazem bardzo radosne dla michalitów i michalitek. Rada Gminy Miejsce Piastowe jednogłośnie przyjęła rezolucję Pana Wójta, by ogłosić błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza patronem tejże Gminy. Głosowanie i podpisanie rezolucji odbyło się 26 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury, podczas posiedzenia Rady, na które zaproszono przedstawicieli władz powiatowych, dyrektorów szkół i instytucji funkcjonujących na terenie gminy, komendanta policji, a także przełożonych generalnych michalickich zgromadzeń oraz przełożonych domów zakonnych w Miejscu Piastowym. W zastępstwie Matki Generalnej i Siostry Przełożonej na to posiedzenie udała się s.Maksymiliana Ciepała - asystentka generalna i s. Dawida Ryll - sekretarka gen.
UZASADNIENIE REZOLUCJI
Błogosławiony Ksiądz Bronisław urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. Od początku swojej pracy duszpasterskiej był szczególnie wrażliwy na religijne, moralne i materialne zaniedbanie dzieci i młodzieży, a także niedolę ludzi. Walczył z wadami narodowymi Polaków. Będąc ofiarnym i cenionym kapłanem dążył do niwelowania problemów społecznych poprzez dobre wychowanie młodzieży i odnowę moralną całego społeczeństwa. 24 marca 1892 roku przybył do Miejsca Piastowego i został proboszczem tutejszej parafii. Dzięki swoim staraniom utworzył zakład wychowawczy, który później przekształcił się w szkołę niepubliczną kształcącą w różnych zawodach oraz podjął kroki zmierzające do założenia nowych rodzin zakonnych: Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła. Zgromadzenia te powstały już po jego śmierci. Zmarł w opina świętości w dniu 29 stycznia 1912 toku: Proces beatyfikacyjny księdza Bronisława Markiewicza rozpoczął się w 1958 roku. W dniu 2 lipca 1994 roku Papież Jan Paweł II promulgował dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego Księdza Bronisława Markiewicza, zaś w dniu 19 czerwca 2005 z. w Warszawie został on beatyfikowany.
Odnosząc się do życia i pracy Błogosławionego Księdza. Markiewicza zwrócić trzeba uwagę na jego wkład i zaangażowanie w rozwój moralny i oświatowy, młodych ludzi. Przejawia się to w ilości założonych zakładów dla sierot i dzieci, wykształconych w nich wychowankach, zawodów jakich uczono w przyzakładowych warsztatach. Dużo można mówić . o jego działalności dydaktycznej, wydawniczej i publicystycznej. Na szczególną uwagę zaś stosowany przez Księdza Markiewicza sposób wychowania dzieci przez pracę. Przez ponad 20 lat pracy w Miejscu Piastowym, Ksiądz Bronisław Markiewicz zapisał się w pamięci ludzi, a tym samym w historii, jako niestrudzony robotnik i społecznik, który nie patrząc na przeciwności wkraczał w sam środek problemów społecznych, walcząc o każdego człowieka, a zwłaszcza o opuszczone dziecko. W jego ocenie dziecko i jego właściwe wychowanie jest najważniejszym zadaniem dorosłych. Dzieci bowiem, są dźwignią społeczeństwa, a prawidłowo ukształtowane tworzą dojrzałe i odpowiedzialne społeczeństwo. "Prawdziwa miłość dla biednych jest większym dowodem boskości Kościoła niż cuda" - powiedział kiedyś. Swoją pracą dążył do wychowania dzieci i młodzieży w zgodzie z nauką Boga. "I praca potrzebna, ale na pierwszym miejscu pacierz - mówił do swoich wychowanków - Na nic przytuliska i zakłady jak nie ma głoszenia słowa Bożego" pisał w 1867 roku.
Ksiądz Markiewicz dawał swoim podopiecznym to, co najważniejsze - w atmosferze miłości i akceptacji przekazywał im słowa Boże.
Uznanie Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza za patrona Gminy Miejsce Piastowe będzie wyrazem upamiętnienia postaci tego wielkiego człowieka - ofiarnego, cierpliwego kapłana służącego całym swoim życiem człowiekowi i całej społeczności lokalnej.
wójt Gminy
Marek Klara
|