Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

75 lat posługi w Szydlowcu

Z naszych Wspólnot
Michalitki od 75 lat w SzydłowcuSZYDŁOWIEC. 26 grudnia, w kościele parafialnym w Szydłowcu wybrzmiało TE DEUM LAUDAMUS za 75 lat pracy sióstr michalitek w tej parafii. Tej dziękczynnej modlitwie przewodniczył tutejszy Rodak, Ks. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ks. Proboszcz Adam Radzimirski, powitał na początku Mszy św. przybyłych na tą uroczystość kapłanów z diecezji radomskiej, a także ks. Eugeniusza Rycerskiego, michalitę, pochodzącego z Szydłowca. Wobec licznie zgromadzonych wiernych podziękował również siostrom michalitkom za lata oddanej pracy, w różnym jej wymiarze. Uczynił to na ręce przełożonej generalnej, m. Natanaeli Bednarczyk. Wraz z nią na tą uroczystość przybyły siostry z zarządu Zgromadzenia siostry z sąsiednich wspólnot i niektóre z tych, które pracowały tutaj wcześniej. S. przeł. Ewa Górlicka,  w krótkim referacie przed rozpoczęciem modlitwy, zapoznała zebranych z historią życia i działalności sióstr w Szydłowcu, co odsłoniło wiele trudów i zmagań, ale również różnorodność i piękno tej posługi. Dziękczynienie zanoszone Bogu podczas Eucharystii zamknęły słowa podziękowania skierowane przez m. Natanaelę do kapłanów, z którymi siostry współpracowały w tej parafii na przestrzeni lat. Szczególnie zwróciła się do obecnego Ks. Proboszcza, dziękując za życzliwą wieloletnią już współpracę i obecną uroczystość.  Kilka ciepłych słów skierowała też do wszystkich wiernych, od których siostry doświadczały wiele życzliwości i wsparcia. Dziękowała też, że z tej parafii wyrosły cztery powołania michalickie, jedno kapłańskie i trzy do naszej rodziny zakonnej. Ze szczególnym słowem wdzięczności zwróciła się do Ks. Arcybiskupa Wacława, którego nazwała wielkim Przyjacielem Zgromadzenia, nie tylko z tego względu, że wzrastał u boku michalitek, ale także, że wspólnota szydłowiecka i całe Zgromadzenie doświadczało i doświadcza od niego wiele życzliwości i duchowego wsparcia.
Miłym akcentem kończącym Eucharystię była symboliczna biała róża podarowana siostrom przez dzieci z gryp parafialnych, a błogosławieństwo Ks. Arcybiskupa przywołało Boże łaski na dalsze lata posługi michalitek w parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.
Dopełnieniem uroczystości była jubileuszowa agapa w restauracji "Lodownia", podczas której  uczestnicy drugiej części spotkania mogli obejrzeć prezentację multimedialną, przygotowaną przez s. Robertę Prokopowicz, przedstawiającą pierwotne warunki życia i pracy sióstr oraz bardziej współczesne zdjęcia, które ożywiły pamięć o siostrach i wydarzeniach, a także pozwoliły uczestnikom odnaleźć siebie i powrócić na chwilę do tamtych lat.

więcej zdjęć z uroczystości TUTAJ
zdjęcia archiwalne TUTAJ

Uroczystości jubileuszowe w SzydłowcuZarys 75-letniej posługi sióstr michalitek w Szydłowcu
s. Ewa Górlicka, przełożona wspólnoty w Szydłowcu

       Jubileusz scala w sobie przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przeszłość, gdyż jest ona dobrą okazją do sięgnięcia w historię, do lepszego poznania wszystkiego, co było kiedyś. To możliwość zatrzymania się i docenienia tradycji i tożsamości, którą otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń. Teraźniejszość, bo daje możliwość oceny, jak zaowocowała przeszłość i spojrzeć na to, co jest obecnie i póki mamy czas pozwala dołożyć wszelkich starań, aby przyszłość niosła ze sobą nadzieję i wdzięczność.
Jubileusz nie służy temu, by coś zakończyć, ma on raczej służyć ożywieniu wiary i daniu świadectwa. Jest zatem wezwaniem i zobowiązaniem. I takie wezwanie podjęły 75 lat temu siostry michalitki. Ówczesna Matka Generalna Antonina Zglińska wraz z Zarządem Zgromadzenia przyjęła prośbę ks. Jana Węglickiego, aby w małym żydowskim miasteczku siostry ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła rozpoczęły pracę i służbę najbardziej potrzebującym. Czas był bardzo trudny, II Wojna Światowa trwała już przeszło 3 lata. Pierwsze siostry, które przyjechały do Szydłowca 15.12.1942 r. spotkały się nie tylko z ciężkimi warunkami życia, ale także z pełnymi bólu i dramatu doświadczeniami tutejszych mieszkańców. Bowiem Szydłowiec jako miasto zamieszkałe w większości przez naród żydowski od 1941 r. stał się Gettem, wprawdzie Getto oficjalnie zostało zlikwidowane we wrześniu 1942 r., ale już w listopadzie tego samego roku Niemcy utworzyli tzw. "Getto Wtórne", w którym przebywało około 5000 Żydów. Siostry weszły w tę sytuację z przejętymi od Założycieli zasadami: "Któż jak Bóg" oraz "Powściągliwość i Praca". W okresie wojny nie było trudno realizować zwłaszcza drugiej zasady, ale jak uwielbiać Boga, gdy wśród ludzi panował ogromny strach, codzienna niepewność o życie, dramat cierpienia, śmierci, poniżenia, chorób, brak zaufania i utraty człowieczeństwa. Przed tymi wyzwaniami miały stanąć siostry Michalitki i dać w tych mrocznych czasach światełko nadziei. Od początku pobytu w szydłowieckiej parafii siostry prowadziły w pożydowskim domu, przydzielonym im przez Polski Komitet Opiekuńczy, dwuoddziałowe przedszkole dla 80 dzieci. Prowadziły również kuchnię dla ubogich i przytułek dla starców. Oprócz tego, pracując przy parafii, zajmowały się bielizną kielichową, wystrojem ołtarzy, uczyły katechizmu w szkole powszechnej i w szkole zawodowej. Część sióstr od 1944 r. przeniosła się do pobliskiego Sadku, gdzie troszczyły się o sieroty ze Wschodu, a później z Powstania Warszawskiego oraz prowadziły kuchnię dla wysiedlonych ludzi. W 1949 r. siostry zostały odsunięte od pracy społecznej i zmuszone do opuszczenia domu. Do 1951 r. ówczesne michalitki musiały sześciokrotnie się przeprowadzać. Po pozbawieniu ich pracy z dziećmi w przedszkolu, zajęły się pracą parafialną, szyciem szat liturgicznych, opieką nad chorymi oraz katechizacją. Prowadziły również stołówkę dla tutejszych księży. Od 1957 r.  prowadziły ognisko parafialne dla małych dzieci, które funkcjonowało przez cały okres PRL-u.
Okres Komunizmu nie złamał w siostrach ducha wychowawczego i poświęcania czasu na bycie z dziećmi i młodzieżą, stąd poza pracą w kościele, michalitki katechizowały, prowadziły przedszkole, bielanki, grupę oazową Ruchu Światło - Życie, scholę dziecięcą, a od 2002 r. objęły opieką dzieci w Świetlicy "Nazaret".
Także widząc potrzebę modlitwy szczególnie za młodzież utworzyły grupę Czcicielek Św. Michała Archanioła, by upraszać za jego pośrednictwem łaskę wolności od zła, a także prosić o powołania z tej parafii.
Posługa sióstr do dnia dzisiejszego nie ogranicza się jedynie do pracy w wymiarze zewnętrznym, ale w sposób duchowy łączymy się z cierpiącymi, samotnymi, potrzebującymi pomocy i składamy ich u stóp Pana przez wstawiennictwo naszego Patrona Św. Michała Archanioła oraz naszych Założycieli: bł. Ks. Bronisława Markiewicza i Służebnicy Bożej M. Anny Kaworek.
Trwając 75 lat  na ziemi szydłowieckiej w parafii p.w. św. Zygmunta, wyrażamy wdzięczność Panu Bogu, który sprawił, że tutaj jesteśmy, że możemy uwielbiać Go nie tylko modlitwą, ale i naszą pracą. Dziękujemy księżom biskupom, którzy nas przyjęli i wspierali. Dziękujemy wszystkim kapłanom, z którymi mogłyśmy współpracować w ciągu tych lat. Ponadto dziękujemy wszystkim parafianom zarówno zmarłym jak i żyjącym za każdą pomoc  duchową i materialną. Zawsze czułyśmy się tutaj potrzebne i ufamy, że Pan Bóg pobłogosławi dalsze lata naszej posługi.Dodane przez smc dnia 29 grudzień 2017 22:23 · 0 Komentarzy · 7834 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
wieczory są pełne śmiechu
wieczory są pełne śmiechu
rekolekcje dla dziewcząt
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.