Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Z życia duszpasterstwa młodzieży w Créteil

Z naszych Wspólnot
Duszpasterstwo Akademickie w BazyleiJOINVILLE-LE-PONT. 27 grudnia wieczorem grupa młodzieży z regionu paryskiego wyruszyła do szwajcarskiej Bazylei na czterdziestą ekumeniczną pielgrzymkę modlitwy o pokój, organizowaną przez wspólnotę braci z Taizé dla młodzieży z całej Europy. Dołączyliśmy w ten sposób do siedemnastu tysięcy młodych pielgrzymów z całej Europy. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na małe grupy, które udały się do swoich miejsc zamieszkania. Część grupy której towarzyszyła s. Agnieszka Buczakowska,  została wysłana do miasteczka Zofingen, gdzie była przyjęta przez wspólnotę katolicką. Mieliśmy także możliwość poznania wspólnoty protestanckiej. Rytm każdego dnia wyznaczały modlitwy w różnych kościołach, dzielenie się Słowem Bożym w grupach oraz  konferencje. Był czas na wspólne uwielbienie Boga śpiewem, na trwanie w ciszy, a także nieco czasu na zwiedzenie Bazylei. 31 grudnia spotkaliśmy się ze wspólnotami lokalnymi na modlitwie o pokój oraz na międzynarodowej zabawie sylwestrowej.  Dzień Nowego Roku, rozpoczęliśmy Eucharystią w kościele stacyjnym, a następnie był czas na obiad, rozmowę i pożegnanie  z rodzinami które nas przyjmowały. W przyszłym roku młodzież całej Europy została zaproszona do stolicy Hiszpanii, Madrytu.

więcej zdjęć z Bazylei TUTAJ
inne wydarzenia zdjęcia TUTAJ

Spotkanie w TAIZE

Ten wyjazd ze zorganizowaną grupą młodzieży był także między innymi owocem duszpasterskiej formacji  młodzieży akademickiej, której kolejny rok rozpoczął się już we wrześniu.
Początek roku akademickiego to czas rozpoczynania wszystkiego na nowo. Zanim rozpoczęły się cotygodniowe spotkania, wrzesień był czasem przygotowania nowego roku posługi  poprzez wyjazd ekipy diecezjalnej ds. duszpasterstwa młodzieży i powołań do centrum formacji mieszczącego się na terenie byłego klasztoru. Następnie ekipa l'Escale Etudiants wyruszyła na Uniwersytet UPEC, gdzie mogła spotkać się ze studentami i przedstawić im propozycje  duszpasterskie na rozpoczynający się rok. Zgodnie z pragnieniem młodzieży tematem roku akademickiego 2017-2018 jest  Nadzieja. Temat jest ten przeżywany pod różnym kątem w zależności od charakteru wieczorowych spotkań i innych wydarzeń. Zwłaszcza w każdy drugi czwartek miesiąca, w czasie wieczorów biblijnych, które prowadzi s. Agnieszka Buczakowska, pochylamy się nad księgą Izajasza, który nazywany jest prorokiem nadziei. Ostatni czwartek miesiąca  jest poświęcony na konferencje i dyskusje na temat stosunku do ciała, seksualności i małżeństwa, ponieważ pomimo aktualnej sytuacji i zwiększającej się liczby rozwodów, młodzież stawia zadaje sobie  pytanie jaki jest odpowiedni stosunek do tych rzeczywistości aby zbudować trwały, oparty na zaufaniu związek oraz jaką drogę życiowego powołania wybrać. Jak zdobyć się na odwagę aby zaangażować swoje życie w relacji z drugim i nie ulec lękowi przed niepowodzeniem.
Oprócz cotygodniowych, tematycznych spotkań, rytm życia duszpasterstwa wyznaczają wydarzenia bardziej niecodzienne.  Pierwszym takim czasem była Msza św. na rozpoczęcie roku akademickiego w dniu 19 października, której przewodniczył ks. biskup Michel Santier. W czasie tej Eucharystii, kolejna dwójka młodych ludzi: Vallonia Morin i Steven Foulon poprosiła oficjalnie Kościół o Chrzest Św.
W dniach 20-22 października miał miejsce tradycyjny weekend w Fontainebleau. W czasie części rekolekcyjnej weekendu, pochylaliśmy się nad tematem nadziei, była to kontynuacja ubiegłorocznego weekendu poświęconego rocznicy zamachów terrorystycznych. Tym razem spotkaliśmy się z wielkimi figurami biblijnymi, które są nam dane jako świadkowie nadziei i nauczyciele zaufania Bogu pomimo napotykanych trudności i zagrożeń. Był to także czas odpoczynku, modlitwy, chwalenia Boga w pięknie natury, oraz zwiedzania modernistycznej rzeźby Cyklopa z Milly la Foret, poprzez którą artyści, tuż po dramacie II wojny światowej pragnęli wyrazić wiarę że człowiek  jest zdolny do otwarcia się na drugiego i ofiarowania mu przez swoją pracę część dobra którą nosi w sobie.
15 grudnia, spotkaliśmy się na tradycyjnym spotkaniu z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Tematem spotkania była osoba Jezusa w związku z sukcesem spektaklu "Jezus" i clipu " Dobra Nowina". W czasie części animacyjnej poznaliśmy znane biblijne miejsca i wydarzenia z życia Jezusa.  Obowiązkowymi kolorami spotkania były czerwony, biały i złoty jako kolory z ulotek spektaklu.  Na koniec przypomnieliśmy sobie czekające nas wydarzenia: pod koniec grudnia wyjazd do Bazylei, który już powyżej został przedstawiony, oraz spotkanie młodzieży z całej Francji w Lille 3-4 lutego oraz wieczór karnawałowy 10 lutego.  /s. Agnieszka Buczakowska /
Dodane przez smc dnia 08 styczeń 2018 11:22 · 0 Komentarzy · 7840 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
w drogę z nami
w drogę z nami
rekolekcje dla dziewcząt
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.