Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Katechetyczne spotkania formacyjno-szkoleniowe

Formacja
Spotkanie katechetyczneW miesiącu lutym siostry katechetki oraz prowadzące Oratoria przeżywały spotkania formacyjno - modlitewne. W dniach 10-11.02.2018r. w Warszawie Gołąbkach  spotkały się siostry z domów warszawskich i radomskich.  Przewodnikiem pierwszego dnia był  ks. prof. Marek Tatar. W konferencji "Tożsamość katechety", zwrócił uwagę, że podstawowym zadaniem katechety i wychowawcy w dzisiejszym świecie jest dawanie świadectwa Chrystusowi. Aby być świadkiem, trzeba najpierw spotkać się z Chrystusem. Dopiero wówczas można przełożyć to indywidualne doświadczenia na autentyczne działanie apostolskie. Jako uczniowie Pana, mamy być wolni od swoich oczekiwań, wyobrażeń, od swojego sposobu realizacji życia. Ta wewnętrzna wolność daje pełną dyspozycyjność do pełnienia woli Bożej. W dalszej części konferencji, Ksiądz profesor zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, które zagrażają współczesnym świadkom, a są nimi laicyzacja i sekularyzacja.
Siostry wysłuchały również wykładu pt.: "Jak rozpoznawać charyzmaty". Prelegent wskazał, że Duch Święty wzbudzał w Kościele określone charyzmaty, dla realizacji konkretnego dzieła. Życie zakonne jest więc samo w sobie życiem charyzmatycznym, gdyż członkowie instytutów realizując drogę rad ewangelicznych wypełniają charyzmat udzielony założycielom swoich zakonów.  Z tego powodu osoby konsekrowane nie powinny szukać innych wspólnot charyzmatycznych. Wskazał także na niebezpieczeństwa wynikające z angażowania się osób konsekrowanych w różne grupy charyzmatyczne. Centrum dnia stanowiła wspólnie przeżywana Eucharystia w intencji sióstr oraz dzieci i młodzieży, którym posługują. Siostry miały  również czas na wspólnotowe uwielbienie i indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu.
Tydzień później, w dniach 17-18.02.2018 r. odbył o się spotkanie w Miejscu Piastowym dla sióstr z terenu Polski południowej. Pierwszy dzień w formie warsztatowo r11; wykładowej poprowadził p. Stanisława Bobulę. psychologa z Krakowa. Tematem przewodnim było zachowanie dyscypliny w klasie oraz współpraca z rodzicami. Prowadzący podkreślił, że istotnym elementem warunkującym dobrą współpracę z dziećmi jest troska o stworzenie relacji pomiędzy uczniem i nauczycielem. Na podstawie filmu edukacyjnego zostały omówione sposoby  rozwiązywania  i reagowania  nauczyciela na trudne zachowania uczniów. Ważną częścią posługi katechety i wychowawcy jest również współpraca z rodzicami. Nabywanie umiejętność rozmowy, która często dotyczy  problemów z dzieckiem było ważnym elementem spotkania. Eucharystię dla tej grupy sióstr sprawował ks. Łukasz Stachura, saletyna. W skierowanym do sióstr słowie, opierając się na czytaniach liturgicznych podkreślił, że Pan Bóg w obecnym czasie  Wielkiego Postu daje nam wielką obietnicę. Jest nią dar odbudowania naszego życia, z naszych gruzów i wszelkich ruin, Bóg ma tę moc dać nam nowe życie.
W czasie spotkań zarówno w Warszawie, jak i w Miejscu Piastowym siostry przeżywały skrutacje słowa Bożego dotyczącego ich posługi.  Dzieliły się również  swoimi doświadczeniami,  trudnościami, jak również radościami w pełnionych  zadaniach katechetycznych i wychowawczych.

więcej zdjęć TUTAJ

spotkanie katechetyczne

Dodane przez smc dnia 24 luty 2018 19:47 · 0 Komentarzy · 10357 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
S.Juliusza kolęduje
S.Juliusza kolęduje
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.