Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Michayland w Paragwaju

Z Misji
Michayland w ParagwajuNEMBY-PARAGWAJ. 16 sierpnia dzieci paragwajskie obchodzą swoje święto - Dzień Dziecka. Z tej racji na naszych misjach w dwóch oratoriach odbyła się "Miquellandia" (tak przetłumaczymy na język hiszpański znany nam Michayland) Pierwsze spotkanie odbyło się 18 sierpnia br. przy kaplicy Matki Bożej z Asunción, przy której prawie od dwóch lat s. Joanna prowadzi  oratorium im. Matki Anny Kaworek. Na spotkanie przyszło około 100 dzieciaków z tejże dzielnicy, głównie wychowankowie oratorium, ale także rodzice i opiekunowie.
Drugie spotkanie miało miejsce przy Cerro Guy-Caaguazu, przybyło ponad 300 dzieci. Miejsce to  nazywamy oratorium bł. ks. Markiewicz. W tej dzielnicy znajdują się slumsy, które s. Joanna wraz z kandydatkami odwiedza w każdą sobotę, aby  spotykać się z najbardziej potrzebującymi. Celem spotkań jest katecheza, jak też zabawa  i oczywiście posiłek.
Do "Miquellandii" przygotowywałyśmy się wraz z dzieciakami przez cały miesiąc poprzez modlitwę. Codziennie modliliśmy się za darczyńców z Paragwaju, a także z Polski.
Spotkanie rozpoczęliśmy animacją wraz z zaproszonymi młodzieżowymi zespołami "Któż jak Bóg" i "A.D.N.",  które wykonywanymi utworami przygotowały serca  uczestników do punktu centralnego, który  stanowiła Eucharystia w intencji wszystkich darczyńców. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz Tadeusz Brzuszek,  przełożony prowincjalny księży michalitów prowincji paragwajsko-argentyńskiej.
Młodzi muzycy towarzyszyli nam podczas całego spotkania  podrywając poprzez animacje dzieci i dorosłych  do tańca i wspólnej zabawy.
Obydwu spotkaniom towarzyszyło hasło "Wszystko ci ofiaruje Panie", są to słowa pierwszej błogosławionej paragwajskiej karmelitanki Marii Felicji od Jezusa Eucharystycznego "Chiquitunga", (znaczy maleńka), której beatyfikacja odbyła się w Paragwaju 23 czerwca br..
Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z postacią beatyfikowanej Paragwajki, która może stać się wzorem dla wszystkich dzieci, w ofiarowaniu wszystkiego Panu Bogu, bo z Jego ręki mamy wszystko. Uwrażliwienie dzieci na Bożą obecność, że warto robić wszystko dla Jezusa i On, to pomnaża. "Wszystko ci ofiaruję Panie" - tak wołała całym swoim życiem Błogosławiona - tak i my - wołaliśmy podczas spotkania ofiarując MU ubiegły rok i ten, który przed nami.

Podczas Eucharystii w wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz m.in. pokazał dzieciom wielki słonecznik, który po hiszpańsku znaczy - kreci się do słońca, w tym symbolu wybrzmiał też temat spotkania i postawa błogosławionej "Chiquitungi", która zawsze zwracała się do Słońca. Żyjąc w promieniach łaski Jezusa, ta pierwsza błogosławiona Paragwajka rozkwitła świętością i rozpromieniała po ziemi paragwajskiej uśmiech Boga. Dzieci poznały także z bliżej naszych Założycieli - "uśmiechy Boga" na polskiej ziemi, a dziś rozkwitający blaskiem swej świętości na ziemi paragwajskiej.
Po Eucharystii, dzieci rozpoczęły zabawy w 9 sektorach z chórami anielskimi, w których posługiwały nasze siostry kandydatki i postulantki, seminarzyści, harcerze ks. Bronisława, a także świeccy wolontariusze. Oprócz zabawy w sektorach dzieci miały możliwość poskakać na trampolinie, pomalować twarz, spotkać się z policją, strażą pożarną, zabawnymi  pajacami i na koniec zjeść przygotowane hot-dogi, czyli paragwajskie Pancho.
Dzieci, które brały udział w zabawach we wszystkich sektorach otrzymywały tam jeden segment puzzli, z których miał powstać obrazek św. Michała Archanioła. Trzeba go było przykleić, pomalować, wręczyć siostrze, a na koniec za to otrzymać dodatkowy  prezent  z  rąk matki Anny i ks. Bronisława.
Po wspólnej zabawie, i posiłku, dzieci miały możliwość zobaczyć krótkie przedstawienie o życiu błogosławionej karmelitanki s. Marii Felicji od Jezusa Eucharystycznego, "Chiquitungi".
Na koniec wspólnej zabawy nie zabrakło tortu z symboliczną świeczką. I jak to jest w paragwajskiej tradycji, dzieci nie tylko zjadły torta, ale też pomalowały sobie nim twarze.
Na koniec przyjechali zaproszeni "goście z nieba" - Służebnica Boża Matka Anna patronka oratorium i błogosławiony Bronisław Markiewicz oraz ich pomocnicy, którzy po powitaniu wypuścili w niebo 12 symbolicznych balonów. Wszystko ofiaruję Ci Panie, 12 miesięcy, które już minęły i 12 do następnego spotkania. Na koniec nasi dzieci przebrane za naszych Założycieli wręczyli uczestnikom prezenty.

więcej zdjęć TUTAJ

Michayland w Paragwaju


Dodane przez smc dnia 01 wrzesień 2018 06:44 · 0 Komentarzy · 10530 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Aby Panu wiernie sluzyc
Aby Panu wiernie sluzyc
ponowienie slubow
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.