Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

VI Michalickie czuwanie na Jasnej Górze

Michalickie czuwanie na Jasnej GórzeW klimacie 100-lecia odzyskania niepodległości, z 9-10 listopada, rodzina michalicka  zebrała się na Jasnej Górze, by dziękować Bogu przez Maryję za dar odzyskania wolności przez Polskę oraz modlić się w intencjach Zgromadzeń, a szczególnie o dar nowych powołań. Tą wspólnotę modlitwy tworzyli księża michalici, siostry michalitki i liczna grupa świeckich na różny sposób związana z michalickim charyzmatem. Czuwanie rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim, podczas którego rozważanie poprowadził, przełożony generalny księży michalitów, ks. Dariusz Wilk. Ojciec Generał  zwrócił się do Maryi w słowach wdzięczności, że zawsze była Matką i Królową narodu polskiego w czasach jego chwały i dostatku, ale przede wszystkim w czasie trudności, uciemiężenia i zmagania o wolność, godność, o wiarę. Przedstawił Maryi nasze Zgromadzenia, księży michalitów na progu 100-lecia istnienia, sióstr michalitek w 90 rocznicę zatwierdzenia kościelnego i Czuwanie w 100-lecie Niepodległościprzed kolejną kapitułą generalną oraz liczne zastępy wychowanków z przestrzeni lat i współpracowników michalickich rodzin zakonnych. Wspominając Założyciela, bł. Bronisława Markiewicza przypomniał jego wezwanie do "boju bezkrwawego", co oznacza, że w życiu każdego człowieka, a w szczególności w życiu Polaka, potrzebny jest nie oręż, nie siła, przemoc, ale pozyskiwanie całego świata dla Boga poprzez odrzucenie zła i grzechu.

W czasie nocnego czuwania przez wygłoszoną konferencję i sprawowanie o północy Eucharystii, rodzinie michalickiej towarzyszył ks. bp Jacek Kiciński przewodniczący KEP ds. życia konsekrowanego. W swojej refleksji wskazał na istotne elementy życia zakonnego, szczególnie w kontekście tematu roku duszpasterskiego, odwołując się do miejsca Ducha Świętego w naszym życiu,  który napełnia, umacnia i posyła. Podkreślił, że być napełnionym Duchem Świętym, to płonąć miłością Pana Boga, a człowiek, który naprawdę płonie, zapala innych. Prawdziwy ogień daje bowiem przenikające ciepło, a sztuczny tylko przemijający nastrój. Ksiądz Biskup życzył wszystkim obecnym, aby wychodząc z tego Jasnogórskiego Wieczernika, gdzie jest pośród nas Maryja i pomaga nam przyzywać Ducha Świętego, stali się głosicielami Dobrej Nowiny jednym językiem, językiem miłości, płynącym z wolnego serca. A za wzór takiej postawy wskazał bł. ks. Br. Markiewicza.
Akt Zawierzenia
Intencje ojczyźniane, zgromadzeniowe i osobiste uczestnicy czuwania przedstawiali Bogu na adoracji Najśw. Sakramentu, modlitwie różańcowej i w Koronce do Bożego Miłosierdzia. Jedność całej rodziny michalickiej zarówno osób konsekrowanych, jak i świeckich podkreślał czynny ich udział w tworzeniu wspólnego ducha modlitwy.  

Ważnym momentem tego czuwania był akt zawierzenia michalickich rodzin zakonnych przez przełożonych generalnych Niepokalanemu Sercu Maryi. Te słowa wypowiedziane w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zawierały wdzięczność za historię i łaski Bożej Opatrzności splecione z dziejami Ojczyzny oraz ufne powierzenie przyszłości i rozwoju michalickiego charyzmatu w dzisiejszych czasach.

Jedność naszych Zgromadzeń z historią ostatnich 100 lat Polski podkreślił także ks. Mateusz Szerszeń w refleksji podczas brewiarzowej Godziny Czytań, która kończyła tegoroczne czuwanie. W swym przesłaniu uwrażliwił na zagrożenia kondycji duchowej, jakie mogą nam grozić na tym etapie naszego istnienia, a jednocześnie zachęcił przez to do czujności, by obecny moment dziejowy wykorzystać do odnowy i pomimo upływu lat oraz doskwierających nam bolączek, otworzyć się na Bożą obietnicę otrzymania nowego ducha.

Przełożeni generalni, m. Natanaela Bednaryk i ks. Dariusz Wilk, dziękując wszystkim odpowiedzialnym za przygotowanie tego czuwania oraz wszystkim obecnym za dar wspólnej modlitwy, zaprosili na kolejne VII modlitewne spotkanie Michalickiej Rodziny na Jasnej Górze w dniach z 8 na 9 listopada 2019 r.

Fotorelacja ks. Marcin Gierada CSMA TUTAJ

Akt Zawierzenia
Akt oddania
Michalickich Rodzin Zakonnych
Niepokalanemu Sercu Maryi
Jasna Góra, 10.11.2018 r.


   Święta Boża Rodzicielko! Matko Boga i Matko ludzi!
Świadomi niezwykłości Twojego wybrania przez Stwórcę do pełnienia wyjątkowej misji w dziejach świata i zachwyceni Twoim bezgranicznym oddaniem dziełu zbawienia, przychodzimy do Ciebie i padamy do Twoich stóp. Wielokrotnie doświadczyliśmy Twojej cudownej opieki, Twego orędownictwa oraz Twojej troski o nas samych i o nasze życie. Ty nigdy nie zawodzisz i nie pozostawiasz nas osamotnionymi w obcym świecie, ale zawsze ochotnie podajesz dłoń i przyprowadzasz do Twojego Syna. Milcząco wskazujesz na Zbawiciela świata i zachęcasz, by z bezgranicznym zaufaniem słuchać, co On chce nam powiedzieć. Przedstawiasz nas Chrystusowi jako Twoje umiłowane dzieci, na których dobru, szczęściu i zbawieniu tak bardzo Ci zależy.

   Jasnogórska Królowo Polski!
W przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, michalickie rodziny zakonne, których historię Opatrzność w swych odwiecznych planach, splotła z dziejami naszej Ojczyzny, przychodzą do Ciebie, by wyrazić wdzięczność za historię istnienia, zapewnić o miłości dnia dzisiejszego i prosić o Twoje orędownictwo w naszej przyszłości.
Tobie, Maryjo, przynosimy naszą przeszłość - początki dzieła zrodzonego z twórczej wrażliwości serca Ojca Założyciela, bł. ks. Bronisława Markiewicza i odważnego poświęcenia Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek; niepewność przed uzyskaniem kościelnej aprobaty; placówki wychowawcze zniszczone poprzez działania wojenne i gorliwie wdrażaną ideologię komunistyczną; ufność i wytrwałość pokoleń michalitek i michalitów, którzy wbrew niesprzyjającym okolicznościom zewnętrznym wierzyli, że dzieło za którym stoi sam Bóg, upaść nie może i przenieśli charyzmat zgromadzeń do naszych czasów.

   Matko Pięknej Miłości!
Przekonani o niczym nie zasłużonym miłosiernym spojrzeniu na nas Twojego Syna i zaproszeniu do życia w wyjątkowej przyjaźni ze Zbawicielem, zawierzamy Ci realizację naszego powołania zakonnego i kapłańskiego. Zapatrzeni we wzór Twego, Maryjo, zupełnego oddania siebie Bogu, pozbawionego jakichkolwiek wątpliwości posłuszeństwa i przeżywania codzienności w ufnym ubóstwie, zawierzamy Ci nasze pragnienie życia w pełni głębią ślubowanych rad ewangelicznych. Chcemy, Matko, każdego dnia gorliwie wypełniać, zrodzone w nas z Bożego natchnienia, postanowienia i zobowiązania.

   Matko nasza!
Przyszłość zakryta dzisiaj przed nami, dzięki świadomości Twego orędownictwa, nie napawa nas lękiem i bezradnością, ale staje się pięknym darem Boga - naszego najlepszego Ojca. Doświadczenie tak hojnego obdarowania rodzi w nas radość i pokorną wdzięczność.
Zawierzamy Ci, Maryjo, dzień dzisiejszy i jutro naszych rodzin zakonnych.
Zawierzamy każdą siostrę i każdego współbrata w michalickich zgromadzeniach.
Zawierzamy utrudzonych latami wiernego charyzmatowi życia; przepełnionych nadprzyrodzoną miłością do wspólnot; heroicznie realizujących zakonne ideały; bezgranicznie oddanych w duchu poświęcenia i służby; charyzmatycznie twórczych w pracy z dziećmi i młodzieżą; cierpliwie niosących krzyż choroby, cierpienia i upokorzenia; entuzjastycznie rozmiłowanych w misji ewangelizacji; gorliwie zaangażowanych w przywracanie Bogu właściwego miejsca w świecie; wątpiących i poszukujących, przeżywających  życiowe  rozterki i kryzysy powołania; stawiających pierwsze, nieśmiałe kroki w zakonnej formacji, a także rozeznających życiowe powołanie.
Zawierzamy, Matko, wszystkie gorliwie podejmowane próby odkrywania ducha charyzmatu założycielskiego w dzisiejszych czasach.

   Orędowniczko nasza!
Przez Twoje, Maryjo, szlachetne, matczyne dłonie, naszemu Dobremu Bogu oddajemy czas przygotowań i przebieg XVIII Kapituły Generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła oraz przygotowania do obchodów 100-lecia zatwierdzenia Zgromadzenia Księży Michalitów.
Ufni w Twoje, Matko, orędownictwo, przepełnieni pragnieniem wypełnienia Bożej woli, prosimy o wdzięczne, wypełnione miłością Boga serca; o przeniknięte Bożą mądrością umysły; o prawe, wrażliwe sumienia; o życie bogate duchem wiary, modlitwy i ofiar.

   Madonno błogosławionego Ojca Bronisława!
Chcemy zrealizować pragnienie naszego Ojca Założyciela, który mówił: "Mamy gorliwie służyć Matce Bożej i odznaczać się czynną gorliwością o chwałę Jej Syna. Droga do tego jest jedyna i prosta, której chcemy i będziemy strzec: posłuszeństwo Kościołowi i tym, którzy w jego imieniu do nas przemawiają. Chcemy mieć wiarę świętą za matkę, chcemy jej służyć na wzór naszych ojców".

Za Błogosławionym Ojcem Bronisławem każda i każdy z nas woła: "Najświętsza Matko, użycz mi łaski, abym nigdy nie utracił Jezusa i zawsze Go kochał, gdyż jest On największym dobrem i abym zawsze Mu służył dzień i noc".  Amen.


Dodane przez smc dnia 13 listopad 2018 09:30 · 0 Komentarzy · 8812 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
wizyta misjonarki
wizyta misjonarki
Z wizytacji w Kamerunie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.