Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Watykan ogłosił heroiczność cnót Matki Anny Kaworek

Dom Generalny
Ogloszenie heroiczności cnót Matki Anny KaworekW dniu 15 stycznia 2019 r. Ojciec Święty przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu i upoważnił tę dykasterię do opublikowania dekretu  heroiczności cnót Służebnicy Bożej Anny Kaworek, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Zgoda Papieża Franciszka na promulgację dekretu to bardzo ważny krok w drodze na ołtarze "Cichej Bohaterki" z Miejsca Piastowego.

Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach k/Głogówka (obecnie diecezja opolska). Była jedną z pierwszych współpracownic bł. ks. Bronisława Markiewicza, który w trosce o wychowanie biednych i opuszczonych dzieci oraz młodzieży, dał początek michalickiej rodzinie zakonnej.

Posługa jej, na zewnątrz skryta i niepozorna, w rzeczywistości sięgała granic heroizmu i bohaterstwa. Misja jaką spełniła w historii Zgromadzenia jest bardzo czytelna: oddając siebie Bogu w bezinteresownej służbie dla najbiedniejszych, nie dysponując prawie żadnymi środkami materialnymi, zdana wyłącznie na Opatrzność Bożą, przez swoją wytrwałość i wiarę przyniosła owoc, który trwa.

W 1912 roku, kiedy umierał ks. Bronisław Markiewicz, wspólnota męska, ani żeńska nie miała jeszcze aprobaty kościelnej. Niewątpliwą zasługą Matki Anny było niezłomne trwanie wśród wielu przeciwieństw i niepewności oraz podtrzymywanie wiary w sercach współsióstr na zatwierdzenie Zgromadzenia przez władze kościelne, a także wierne wypełnianie i przekazanie misji zleconej przez Ojca Założyciela.
"Przeszedł czas próby, czas oczekiwania, ale czas ten nie poszedł na marne. - pisał do pierwszej przełożonej generalnej zaprzyjaźniony jezuita o. Jan Roth po otrzymaniu zatwierdzenia w 1928 r.- Dochowałyście Panu Jezusowi obiecanej wierności (...). Skarb tym droższy, im większa była cena i ofiara zań dana.  (...) Idąc w ślady swego świętego Patrona i Wodza, niech Towarzystwo Wasze, jako  «armia  niezwyciężona» podbija Chrystusowi nieśmiertelne dusze, prowadząc je do prawdziwego pokoju i szczęścia. Jaka to radość dla Matki patrzeć na te liczne szeregi Sióstr,  przygotowujących się do tej walki".

Proces beatyfikacyjny Matki Anny Kaworek na szczeblu diecezjalnym prowadzony był na terenie archidiecezji przemyskiej, rozpoczął się 2 grudnia 1993 r., a zakończył 9 grudnia 1997 r. W tym czasie przeprowadzono też ekshumację i zabezpieczone szczątki złożono w krypcie w Domu Macierzystym Zgromadzenia w Miejscu Piastowym, Po zakończeniu tego etapu akta procesowe zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Następnie opracowane Positio przebadał kongres konsultorów teologicznych w kwietniu 2018r., a 8 stycznia br. pozytywną opinię wyrazili kardynałowie i biskupi. Od chwili aprobaty tej decyzji przez Ojca Świętego Franciszka, Annie Kaworek przysługuje tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej.


Ogłoszenie heroiczności cnót Matki Anny Kaworek

Czcigodna Służebnica Boża Anna Kaworek, wydając z miłości do Jezusa swoje życie w służbie potrzebującym oraz w "bezkrwawym boju" o zbawienie dusz, znalazła poczucie szczęścia i spełnienia woli Bożej. Dla współczesnych chrześcijan jest znakiem wytrwałej wierności Bogu, który w swoim czasie wypełnia odwieczne zamiary. Uczy nas konsultowania z Bogiem decyzji i wsłuchiwania się w Boży głos. Jest wzorem czułej i praktycznej miłości wobec ubogich, a zwłaszcza bezbronnych dzieci. Dla pierwszych i obecnych michalitek jest przykładem, dzielenia wspólnego życia w prostej i pokornej codzienności oraz za św. Michałem Archaniołem miłowania Boga ponad wszystko.

Wyrażając radość i wdzięczność Kościołowi za potwierdzenie jej heroicznego życia,  prosimy o wspólną z nami modlitwę o cud uzdrowienia za jej przyczyną i o rychłą jej beatyfikację.

Modlitwa o beatyfikację
Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek

Boże w Trójcy Jedyny,
uwielbiamy Cię za dar Twojej pokornej Służebnicy
Matki Anny Kaworek,
której serce rozmiłowane w Tobie rozpaliłeś ogniem miłości
do dziecka biednego i wszystkich potrzebujących
oraz dałeś Jej moc wiernego trwania pośród przeciwności.
Racz ukazać przez nią potęgę Twojej dobroci i miłości,
i obdarzyć Ją chwałą ołtarzy.
Przez Jej wstawiennictwo udziel nam łaski ...
o którą prosimy Cię z ufnością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.


Dodane przez smc dnia 24 styczeń 2019 14:27 · 0 Komentarzy · 10105 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
gotowy do boju
gotowy do boju
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.