Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

125. rocznica przybycia Matki Anny do Miejsca Piastowego

Dom Generalny
125 rocznica przyjazdu do Miejsca PiastowegoMIEJSCE PIASTOWE. 25 lutego siostry podczas kapituły generalnej zgromadzenia w swym domu macierzystym uczciły okrągłą rocznicę przybycia tam służebnicy Bożej Anny Kaworek. Uroczystej Eucharystii przewodniczył z tej okazji o. Szczepan Praśkiewicz OCD, postulator w jej procesie beatyfikacyjnym w Rzymie. Karmelita przypomniał, że 25 lutego 1894 r. kandydatka na ołtarze przybyła do Miejsca, które parę lat później, na prośbę bł. ojca założyciela Bronisława Markiewicza, zostało nazwane Miejscem Piastowym.
"Przybyła ze swoich rodzinnych Biedrzychowic na Opolszczyźnie i pozostała na zawsze. Przybyła - oto cuda Opatrzności - po usłyszeniu od pewnego kleryka, że właśnie tutaj błogosławiony dziś ks. Bronisław Markiewicz zakłada nowe zgromadzenie zakonne. Włączyła się w to dzieło i stała się jego matką! Nie zraziły jej, ani kłopoty materialne, ani niezrozumienie z wielu stron, nawet ze strony ówczesnej hierarchii, ani brak sił do wykonywania ciężkiej codziennej pracy" - podkreślił zakonnik w swej homilii.
Zaznaczył, że współzałożycielka michalitek potrafiła wcielić w życie i realizować z heroizmem naczelne hasła michalickie: "Któż jak Bóg!" i "Powściągliwość i Praca!".
"Jej przesłanie jest szczególnie aktualne dla naszych dni, w których zakusy zła jawią się często pod pokrywką dobra i zatraca się hierarchia wartości" - zwrócił uwagę kaznodzieja, przyznając jednocześnie, że jego osobisty udział w tym procesie był bardzo skromny. Przypomniał, że został jego postulatorem niedawno, po nagłej śmierci śp. o. Mariana Babuli w 2017 r. Podkreślił też, że pierwszą postulatorką, od 1993 r., kiedy to proces się rozpoczął, była michalitka, s. Edyta Golińska, a w opracowaniu Positio wspomagały relatorów Kongregacji - o. Hieronima Fokcińskiego i o. Zdzisława Kijasa - siostry Nereusza Czubińska i Leonia Przybyło, także michalitki.
"To im, a nadto przełożonej generalnej zgromadzenia, s. Natanaeli Bednarczyk, której sprawa beatyfikacji założycielki bardzo leżała na sercu, należą się szczere gratulacje. Wyzwanie to podejmuje także z ochotą dopiero co wybrana nowa przełożona generalna, m. Julia Szteliga, której życzymy dużo światła Ducha Świętego w posłudze wyższej przełożonej" - dodał postulator.
Anna Kaworek urodziła się 18 czerwca 1872 r. w Biedrzychowicach k. Głogówka (obecnie diecezja opolska). Była jedną z pierwszych współpracownic bł. ks. Bronisława Markiewicza, który w trosce o wychowanie biednych i opuszczonych dzieci oraz młodzieży, dał początek michalickiej rodzinie zakonnej.
Proces beatyfikacyjny Anny Kaworek na szczeblu diecezjalnym prowadzony był na terenie archidiecezji przemyskiej, rozpoczął się 2 lutego 1993 r., a zakończył 9 grudnia 1997 r. W tym czasie przeprowadzono też ekshumację i zabezpieczone szczątki złożono w krypcie w Miejscu Piastowym. Po zakończeniu tego etapu akta procesowe zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Opracowane Positio przebadał kongres konsultorów teologów w kwietniu 2018 r., a 10 stycznia br. pozytywną opinię wyrazili kardynałowie i biskupi. Od 15 stycznia br., od chwili aprobaty tej decyzji przez Ojca Świętego Franciszka, Annie Kaworek przysługuje tytuł czcigodnej służebnicy Bożej. /tekst za KAI - link /

więcej zdjęć TUTAJ

Kapituła z O. PraśkiewiczemDodane przez smc dnia 25 luty 2019 23:06 · 0 Komentarzy · 9135 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
w kaplicy dużo gości
w kaplicy dużo gości
Sluby wieczyste
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.