Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Zakończyła się XVIII Kapituła Generalna Zgromadzenia

Dom Generalny
Zakończenie KapitułyMIEJSCE PIASTOWE. 28 lutego zakończyła się XVIII Kapituła Generalna. Przedmiotem prac Kapituły obok aktualnych spraw Zgromadzenia była nowelizacja wewnętrznego prawa zakonnego. Prace nad nową redakcją Konstytucji i Statutów trwały już od dwóch lat i prowadzone były przez powołaną w tym celu sześcioosobową Komisję. Nowelizacja prawa podyktowana została troską o jak najlepsze dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb apostolstwa, przy jednoczesnym zachowaniu michalickiego ducha oraz głębokim zakorzenieniu w nauczanie Kościoła. Siostry z Komisji w swoich pracach korzystały z rady i doświadczenia prawnika i kanonisty, ks. dr hab. Marka Stokłosy, profesora UKSW, który był obecny także w charakterze eksperta na Kapitule, by służyć pomocą w przeprowadzeniu zatwierdzenia odnowionych Konstytucji. Kolejnym etapem będzie jeszcze przedstawienie znowelizowanego tekstu do aprobaty Stolicy Apostolskiej.

Uczestniczki Kapituły, pośród dni wytężonej pracy,  jedną z niedziel przeznaczyły na wspólny wyjazd do Markowej, miejsca życia i męczeńskiej śmierci bohaterskiej rodziny Ulmów, która za ukrywanie w czasie drugiej wojny światowej kilkorga Żydów, została rozstrzelana . Obecnie w Rzymie toczy się ich proces beatyfikacyjny. Siostry uczestniczyły w kościele parafialnym we mszy św. i w modlitwie o wyniesienie sług Bożych na ołtarze, nawiedziły ich grób na miejscowym cmentarzu oraz zwiedziły muzeum upamiętniające zaangażowanie Polaków w ratowanie przed zagładą Żydów, zwłaszcza na tutejszym terenie. Wśród eksponatów muzealnych 75 % pochodzi z rodzinnych zbiorów rodziny Ulmów.

W dniu kończącym Kapitułę Generalną sprawowana była  w kaplicy domu zakonnego wraz z całą wspólnotą sióstr dziękczynna msza św. za wszystkie otrzymane podczas obrad łaski. Eucharystii przewodniczył ks. kapelan Zb. Baran, a ostatnią w tym czasie kapituły homilię wygłosił ks. Krzysztof Poświata, przełożony wspólnoty domu macierzystego księży michalitów w Miejscu Piastowym. Ks. Dyrektor przez cały czas trwania Kapituły towarzyszył jej swoją posługą, sprawując codzienną Eucharystię wraz z refleksją nad Słowem Bożym. Jedną z intencji tej ostatniej mszy św. była także modlitwa zanoszona przez ks. Kazimierza Rachwała, misjonarza z Paragwaju,  w intencji  naszych misji w Kamerunie i Paragwaju. Hiszpańsko-polskie wykonanie pieśni  "Barka" na jej zakończenie, spięło jakby klamrą czas Kapituły, bowiem na jej rozpoczęcie w Liturgii Słowa, otrzymałyśmy zachętę, wypłynięcia na głębię i zarzucenia sieci, teraz śpiew na zakończenie, był niejako odpowiedzią na to przynaglenie i okazanie gotowości do nowego połowu, z nowym sercem i nowym duchem.

Więcej zdjęć TUTAJ

Zakończenie Kapituły

Dodane przez smc dnia 04 marzec 2019 21:45 · 0 Komentarzy · 8608 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
W czasie czuwania nocnego
W czasie czuwania nocnego
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.