Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Młodzież paryska w Niedzielę Palmową w Chartres

Z naszych Wspólnot
Pielgrzymka młodzieży do ChartresW dniach 13-14 kwietnia 2019r. miała miejsce pielgrzymka młodzieży dorosłej z regionu paryskiego do Chartres. Katedra w Chartres jest znanym miejscem pielgrzymek i kultu maryjnego we Francji od czasów średniowiecza gdyż, według podań, przechowuje relikwie welonu, który Najświętsza Maryja Panna miała na sobie w czasie Zwiastowania.
Pielgrzymkę młodzieży do Chartres zainicjował pod koniec  XIX wieku nawrócony poeta francuski Charles Peguy. Poza nielicznymi wyjątkami tradycyjną datą tej pielgrzymki jest Niedziela Palmowa przeżywana na wezwanie papieża Jana Pawła II w łączności z młodzieżą całego świata.  
W  tym roku pielgrzymka zgromadziła ok. 1300 uczestników w wieku 18-30 lat wraz z ich duszpasterzami.  Do pielgrzymki dołączyła delegacja z diecezji Créteil i z duszpasterstwa akademickiego  l'Escale Etudiants,  za które odpowiedzialna jest s. Agnieszka Buczakowska.  S. Agnieszka jako delegatka diecezjalna ds. Duszpasterstwa akademickiego i członek regionalnej rady ds. duszpasterstwa w młodzieży dorosłej, była zaangażowana w przygotowanie pielgrzymki  na szczeblu diecezjalnym i regionalnym. Hasłem pielgrzymki były słowa: "Pójdźmy za nadzieją! Któż może wskazać nam szczęście?", dlatego diecezja Créteil, obrała kolor zielony za swój znak rozpoznawczy.
Pielgrzymi z Créteil wyruszyli autokarem wczesnym ranem. W czasie podróży miała miejcse pierwsza konferencja,  a po przybyciu do kaplicy w Soulaires, została odprawiona Eucharystia z udziałem trzech diecezji  podparyskich, tam dołączył do pielgrzymów biskup Créteil Michel Santier. Po Eucharystii pielgrzymi rozpoczęli marsz do miejsca spotkania wszystkich diecezji i wspólnego pikniku na łonie natury, aby posilić się przed marszem do miejsca przeznaczenia, w czasie którego był przewidziany czas na dzielenie się Słowem Bożym.  Wczesnym wieczorem pielgrzymi dotarli do obrzeży Chartres, do byłej posiadłości sióstr wizytek, gdzie obecnie znajduje się kuria Chartres.  Po rozbiciu namiotów i kolacji odbyło się spotkanie  w grupach diecezjalnych na katechezie, a następnie młodzi ludzie udali się do katedry w Chartres na nocne czuwanie.  W tym czasie biskupi i kapłani posługiwali udzielając sakramentu pojednania.
Po  orzeźwiającej nocy pod namiotami i śniadaniu, miała miejsce kolejna katecheza dla grup diecezjalnych,  a następnie wspólne spotkanie z kapłanami i młodymi delegatami, którzy uczestniczyli w Synodzie Rzymskim poświęconym duszpasterstwu młodzieży i powołań w październiku 2018r. Celem spotkania była wspólna refleksja nad wiarą,  Kościołem,  tajemnicą  powołania i wprowadzenie do lektury nowej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka  "Chrystus żyje".  Po obiedzie, odbyła się liturgia poświęcenia palm i procesja do katedry. Widok ponad tysiąca młodzieży, która przeszła przez miasto Charters śpiewając pieśni uwielbienia z palmami w rekach był wielkim świadectwem wiary. Wiele osób Witało pielgrzymów kroczących przez miasto, a najwięcej wiernych zgromadziło się przed katedrą by uczestniczyć w uroczystym wkroczeniu orszaku do świątyni. W czasie śpiewu "Bramy podniecie swe podwoje aby mógł wkroczyć Król chwały", arcybiskup Paryża Michel Aupetit, zakołatał trzykrotnie w zamknięte drzwi katedry które zostały stopniowo otwarte aby przyjąć  procesje na rozpoczęcie Eucharystii Niedzieli Palmowej, która była ostatnim punktem programu tego pięknego wydarzenia.
S. Agnieszka Buczakowska

więcej zdjęć TUTAJ

Niedziela Palmowa w Chartres

Dodane przez smc dnia 17 kwiecień 2019 05:36 · 0 Komentarzy · 8121 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Posługa na zapleczu
Posługa na zapleczu
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.