Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Zmarła najstarsza michalitka - s. Gabriela Sporniak

Z naszych Wspólnot
S. Gabriela SporniakMIEJSCE PIASTOWE. 15 maja 2019 r. w wieku 108 lat  i w 88 roku profesji zakonnej odeszła po nagrodę wieczną do Domu Ojca s. Gabriela Helena Sporniak. Urodziła się 17 czerwca 1911 r., w  miejscowości Równe, koło Krosna. S. Gabriela ze Zgromadzeniem związana była od 5 roku życia, kiedy po stracie rodziców została oddana pod opiekę sióstr michalitek w Miejscu Piastowym. Do grona wychowanek przyjęła ją ówczesna przełożona wspólnoty s. Anna Kaworek, obecnie Czcigodna Służebnica Boża. 2 lutego 1928 r. w wieku 17 lat Helena wstąpiła do postulatu i otrzymała imię zakonne Gabriela. W sierpniu tego roku w gronie pierwszych michalitek przeżywała ogromną radość z kościelnego zatwierdzenia Zgromadzenia. W 1931 r., w patronalne święto Zgromadzenia - 29 września, oddała się całkowicie Bogu i Zgromadzeniu poprzez śluby zakonne.

Ukształtowany od dziecka w sercu s. Gabrieli fundament michalickiej duchowości, którą streszczają dwie zasady "Któż jak Bóg" oraz "Powściągliwość i praca", był podstawą dla jej osobistego życia i stanowił duchowe dziedzictwo, które przekazywała kolejnym pokoleniom sióstr i wychowankom, pełniąc przez 40 lat funkcję przełożonej różnych wspólnot, a w latach 1959-65 będąc także członkiem Zarządu Zgromadzenia i odpowiadając za jego działalność i rozwój.

Mała Helenka z Matką AnnąSiostra Gabriela przeżyła u boku Współzałożycielki, Matki Anny Kaworek 20 lat, była z nią bardzo związana, modliła się o dar jej beatyfikacji i bardzo chciała doczekać tej chwili. Bóg w swej Opatrzności powołał ją do siebie w roku ogłoszenia przez Stolicę Apostolską Dekretu o Heroiczności cnót Matki Anny (15.01.2019), kilka dni po centralnych uroczystościach dziękczynnych za tą decyzję Kościoła.  W to dziękczynienie, które miało miejsce 4 maja  włączała się jeszcze duchowo, ofiarowując swoje cierpienia na skutek złamania nogi.

Siostra Gabriela dla kolejnych pokoleń michalitek była pomostem pomiędzy czasem powstawania Zgromadzenia, a chwilą obecną. Powierzanie się Opatrzności Bożej we wszystkich momentach życia, potrójna praca: duchowa, umysłowa i fizyczna oraz powściągliwość, czyli poprzestawanie na tym co konieczne, dzielenie się z innymi posiadanym dobrem oraz wypracowywanie dobra wspólnego, to wartości, których uczyła się od sł. B. Matki Anny, a przez nią od bł. Ojca Założyciela, Bronisława Markiewicza. Te wartości stanowiły jej tożsamość, jako michalitki, gdy zakładała pierwsze przedszkole w Skaryszewie, czy Dom Dziecka w Radomiu w czasie wojny. Stanowiły tą tożsamość, gdy większość swego życia poświęcała ukrytej pracy, haftując sztandary dla różnych instytucji, szaty liturgiczne na potrzeby kościołów w Polsce czy na misjach. Stanowiły tą tożsamość przez ostatnie lata, gdy już nie mogła pracować, ale trwając do końca wiele godzin na modlitwie, polecała Bogu sprawy Zgromadzenia, Kościoła, Ojczyzny i świata, gdy swym wstawiennictwem ogarniała dzieci i wychowawców.
S. Gabriela przy hafcie
O tym jak ponadczasowe i aktualne są wartości wychowawcze, z którymi utożsamiała się śp. s. Gabriela, świadczy fakt, że przedstawiciele Przedszkola w Skaryszewie szukając materiałów archiwalnych o pierwszej ochronce, z racji 75-lecia powstania tej formy opieki nad dziećmi w ich miejscowości, po nieoczekiwanym spotkaniu z jej wówczas 102-letnią Założycielką, postanowili obrać ją Patronką Przedszkola, uzasadniając swój wybór między innymi słowami: "Bardzo istotna jest dla niej modlitwa oraz sumienne wykonywanie pracy, w której dała się poznać jako osoba zaangażowana, pełna miłości, oddana dzieciom i drugiemu człowiekowi. Szlachetna postać siostry Gabrieli Sporniak i jej postawa życiowa staje się inspiracją do wielu działań w wychowaniu i kształceniu dzieci".

Taką chcemy zachować śp. s. Gabrielę w naszej pamięci. Dziękujemy Bogu za dar jej długiego i pięknego życia, pełnego pogody ducha i optymizmu pomimo przeżywanych trudności. Miłosiernego Ojca w niebie prosimy o radość wieczną dla niej.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak odbędą się w sobotę, 18 maja w Miejscu Piastowym. O godz. 9.45 wyprowadzenie z Domu Zakonnego Sióstr Michalitek do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. br. Markiewicza, tam o godz. 10.30 różaniec za Zmarłą, o godz. 11.00 Msza św.

S. Gabriela Sporniak

S. Gabriela na codziennej modlitwie

Dodane przez smc dnia 15 maj 2019 14:18 · 0 Komentarzy · 7243 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
Słuchamy kazania
Słuchamy kazania
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.