Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Uroczystości pogrzebowe s. Gabrieli Sporniak

Dom Generalny
Pogrzeb s. Gabrieli SporniakMIEJSCE PIASTOWE. W słoneczny, piękny, sobotni dzień, 18 maja, odbyły się uroczystości pogrzebowe najstarszej michalitki w Polsce i na świecie, s. Gabrieli Sporniak, którą Pan powołał do siebie w wieku 108 lat. Uroczystościom przewodniczył Abp Adam Szal, metropolita przemyski, warz z nim Eucharystię za śp. s. Gabrielę sprawowali bp Jan Ozga z Kamerunu, przełożony generalny księży michalitów, ks. Dariusz Wilk, o. Jan Sporniak, werbista oraz licznie przybyli kapłani. Z odejściem s. Gabrieli do Domu Ojca, zamyka się pewna karta historii Zgromadzenia. Zamyka się karta naocznych świadków sł. B. Anny Kaworek i powstawania Zgromadzenia.  Przełożona generalna, m. Julia Szteliga żegnając śp. Siostrę powiedziała: "Była ona żywą księgą naszej historii, począwszy od starej plebanii, gdzie tworzyła się pierwsza wspólnota Sióstr michalitek, poprzez budowę domu macierzystego, zatwierdzenie zgromadzenia, Aż po dzień dzisiejszy, gdy dane jej było doczekać uznania przez kościół heroiczności cnót M. Anny Kaworek, u boku której przeżyła 20 lat".
Żyjąc w bliskości Matki Anny nasiąknęła ideą żyjąc w bliskości Matki Anny nasiąknęła ideą michalickiego ducha: zawierzeniem Bogu, ukochaniem pracy, radością życia, modlitwą, poprzestawaniem na tym, co konieczne, czym emanowała do końca swoich dni.
Ks. Ryszard Andrzejewski w kazaniu rozwinął szczególnie dwie cechy życia s. Gabrieli, które ją charakteryzowały i były jej życiową dewizą, to wiara i radość życia. Ks. Rektor nawiązał też do słów Arcybiskupa Adam, który zaznaczył, że Pan Bóg powołał s. Gabrielę do siebie w tygodniu modlitw o powołania, co też ma swoją wymowę w kontekście jej troski o nowe powołania, szacunku do kapłaństwa, trudu szycia i haftowania szat liturgicznych. Dlatego Kaznodzieja kończąc homilię prosił, by dalej modliła się o powołania, wstawiała się za kapłanami, by szaty, które uszyła nie wisiały bezczynnie.
Słowa pożegnania na zakończenie mszy św. wypowiedział także bp Jan Ozga, dziękując s. Gabrieli, że nie opuszczając Polski, lecz trwając codziennie długo  na modlitwie była "cichą misjonarką" świata, a szczególnie Kamerunu. O. Jan, werbista w imieniu rodziny wyraził wdzięczność za jej umiejętność słuchania każdego, jej rodzinność, otwartość i nawiązywanie więzi.
Ze słowami pożegnania zwróciła się także P. Jadwiga Dróżdż, dyrektor Samorządowego Przedszkola w Skaryszewie, które nosi imię s. Gabrieli Sporniak, dziękując Siostrze za modlitwy, które zanosiła za dzieci i całą społeczność przedszkola, z nadzieją, że teraz tym bardziej, będzie wstawiać się u Boga.
Kondukt pogrzebowy na cmentarz poprowadził bp Jan Ozga. Po modlitwach i odśpiewaniu Magnificat przez siostry michalitki w uwielbieniu Boga za dar życia i powołania śp. s. Gabrieli, przedstawicielka młodego pokolenia Rodziny Siostry, pożegnała ją napisanymi na tą okoliczność strofami wiersza.
Dziękujemy wszystkim, którzy przez udział osobisty lub duchowo włączyli się w uroczystości pogrzebowe i modlitwę za śp. naszą s. Gabrielę.

relacja z pogrzebu w Radio Fara TUTAJ
do posłuchania w Radio Fara: ŻYCIORYS ; WPROWADZENIE - abp Adam Szal;
HOMILIA - ks. R. Andrzejewski; POŻEGNANIA

więcej zdjęć TUTAJ

Pożegnalny wiersz TEKST
Pogrzeb s. Gabrieli Sporniak

Dodane przez smc dnia 20 maj 2019 19:48 · 0 Komentarzy · 7709 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Za mundurem...habit zakonny
Za mundurem...habit zakonny
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.