Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Siostry z Ząbek w okresie pandemii

Z naszych Wspólnot
rózaniec o ocalenie ZĄBKI Odpowiadając na prośbę Konsulty Wyższych Przełożonych o pomoc w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i brakami personelu medycznego w szpitalach, decyzją wspólnoty sióstr w Ząbkach i po zgodzie Matki Generalnej od 22 kwietnia br. s. Barbara Kielar rozpoczęła posługę jako wolontariuszka w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Po wstępnej propozycji pracy na SOR siostra ostatecznie została przydzielona na oddział gastroenterologii, gdzie wraz z siostrami innych zgromadzeń zakonnych, świadczy pomoc pacjentom tam przebywającym. Do szpitala jeździ na trzy popołudnia w tygodniu. Pomaga przy rozdawaniu posiłków, karmieniu, przewijaniu, przewożeniu na badania. Świadczy również drobne czynności medyczne. s. Barbara Kielar

Ze względu na obostrzenia jakie panują w szpitalu, obowiązuje bezwzględny zakaz odwiedzin pacjentów przez rodziny, dlatego oprócz posługi medycznej i pielęgnacyjnej,  widzi ogromną potrzebę po prostu bycia z tymi ludźmi, rozmowy, zainteresowania, modlitwy, także często jej nauki. Jest to dla siostry z jednej strony czas bogaty w doświadczenia spotkania z cierpiącym Jezusem w drugim człowieku i świadczenie mu miłosierdzia, z drugiej  możliwość powtórzenia wiadomości i umiejętności ratownika medycznego, zdobytych w czasie studiów.


s.Barbara Chrapek

S. Barbara Chrapek jako psycholog na stronie szkoły i na gazetkach parafialnych ogłosiła gotowość pomocy tym wszystkich, którzy są w potrzebie rozmowy o trudnej sytuacji życiowej. Oczywiście początkowo byli to uczniowie szkoły katolickiej i ich rodziny, ale obecnie siostra ma po kilka telefonów w ciągu dnia od ludzi, którzy po porostu chcą skonsultować swoje niepokoje i obawy i prosić o rady i wsparcie najczęściej modlitewne.


Szycie maseczekKiedy od 16 kwietnia br. wyszło rozporządzenie o obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych  Urząd Miasta w Ząbkach podjął decyzję pomocy ludziom starszym poprzez rozdanie im ok. 7 tys. maseczek. Od razu podjęłyśmy jako siostry oraz pracownicy szkoły katolickiej i przedszkola decyzję o pomocy w realizacji tego zamierzenia. Przez wiele dni cięłyśmy wielkie bele materiału na małe części oraz formowałyśmy i prasowałyśmy dziesiątki maseczek. Już w pierwszych dniach pandemii powstała we wspólnocie myśl, by każda z nas adaptowała konkretnego znanego nam lekarza, zwykle stającego na pierwszej linii frontu w walce o zdrowie  ludzi. Większość z nich pracuje wprost na działach zakaźnych w szpitalach, bądź styka się z wirusem w przychodniach zdrowia.

szycie maseczek

O naszej decyzji poinformowałyśmy zainteresowane osoby, co spotkało się z ogromną wdzięcznością. Jedna pani doktor pracująca w największym szpitalu zakaźnym w Warszawie odpisała SMS-em:"Dziękuję Siostro za adopcję. Nie śmiałam o nią prosić, ale bardzo, bardzo jej potrzebujęr30;"Zgodnie z sugestią Matki Generalnej i potrzebą serca wierzącego, że w Bogu nasza nadzieja, podjęłyśmy post w środy, piątki i soboty. W piątki - post ścisły. W tym dniu o ile to jest możliwe chcemy zachować większe milczenie, aby reflektować nad znakami czasu, które dopuszcza Pan. Ponieważ nasza wspólnota ma bardzo liczne kontakty z ludźmi poprzez pracę w szkołach i przedszkolach dzielimy się najpierw ze sobą dobrymi wieściami i przemyśleniami płynącymi z modlitwy i lektury aby następnie nieść nadzieją innym. Paradoksalnie pomimo akcji "Zostań w domu" mamy przez wiele godzin w ciągu dnia mnóstwo zewnętrznych kontaktów prowadząc zdalnie szkołę, przedszkole i katechizację. Każda porcja prawnych czy wychowawczych informacji nie mówiąc już wprost o materiale katechetycznym, to doskonała, możliwość głoszenia Orędzia Zbawienia. 

zaangazowanie personelu

Również potrzeba serc prowadzi do stawania przed Bogiem w prawdzie o naszej  kruchości i grzeszności oraz  do adoracji Jego uniżonej Obecności w Najświętszym Sakramencie Ołtarza. Dlatego codziennie od g. 15.00 do 19.00 podejmujemy trwanie na modlitwie przed Eucharystią w zakonnej kaplicy. Każda z nas ma możność stawania przez Panem przez przyczynę Maryi w pompejańskiej modlitwie różańcowej, bądź 33 dniowych rekolekcjach przygotowujących do aktu całkowitego oddania Jezusowi przez Maryję proponowanych dla ocalenia świata (20 kwiecień- 22 maj br). Problemy świata powierzamy także przez możne wstawiennictwo  naszego Patrona św. Michała Archanioła w nowennie przed 8 maja br. a także po wiele razy w ciągu dnia w krótkim egzorcyzmie "Święty Michale Archaniele wspomagaj nas w walce".  Często w ciągu dnia wołamy również "Święty Boże, Święty Mocny, Święty i Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami" .
Codziennie o godz. 20.30 w kościele parafialnym prowadzimy wraz z kapłanami modlitwę różańcową emitowaną dla wszystkich wiernych przez parafialnego Facebooka.

pomoc potrzebującym

W tym trudnym czasie wzrosła ilość osób potrzebujący pomocy materialnej. Przewidując tę potrzebę zakupiłyśmy więcej podstawowych produktów spożywczych z długim terminem ważności, aby rozdawać je przychodzącym pod drzwi. W każdą niedzielę systematycznie przybywa na obiad biedny mieszkaniec Ząbek.

Pragniemy w naszych ograniczeniach i niemocach, mieć uszy  i serca nastawione na wołanie Pana "tu i teraz" oraz czynić wszystko, czego On chce,  dla Jego chwały i dla zbawienie ginących ludzkich dusz.
/Siostry z Ząbek/

Dodane przez sdt dnia 17 maj 2020 19:53 · 0 Komentarzy · 6732 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Zaduma
Zaduma
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.