Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

PAWLIKOWICE - ZAKOŃCZENIE JUBILEUSZU 100-LECIA MICHALITÓWzakonczenie jubileuszu Dzieło bł. Bronisława Markiewicza to odpowiedź na złość, niewierność, pychę w postaci zwycięskiej miłości pod przewodnictwem Michała Archanioła - mówił abp Marek Jędraszewski w Pawlikowicachw czasie Mszy św. na zakończenie Roku Jubileuszowego 100. rocznicy kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła 29 września 1921 r. biskup krakowski, kardynał Adam Sapieha podpisał dekret zatwierdzający powstanie Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Witając dziś w Pawlikowicach abp. Marka Jędraszewskiego, który jako metropolita krakowski jest następcą kard. Sapiehy proboszcz ks. Piotr Bieniek CSMA stwierdził, że jest to klamra, która spina 100 lat istnienia Michalitów.
Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że Lucyfera zgubiła pycha - chciał być równy Bogu, a nawet większy niż On; pragnął, żeby służyły mu wszystkie ludy i narody, a nawet zastępy anielskie. Wówczas stanął naprzeciw niego Archanioł Michał, którego imię znaczy "Któż jak Bóg!" i zwyciężył. - Zwyciężył dlatego, że występował w imieniu Boga, nad Którego nie ma niczego i nikogo. Zwyciężył, bo był wierny Bogu. Aż do końca - mówił metropolita krakowski i podkreślał, że mówiąc "Któż jak Bóg!" trzeba przede wszystkim przyjmować postawę pokory, czyli obiektywnego uznania kim jestem, jako człowiek wobec Boga.

zakonczenie Jubileuszu
Najpiękniejszym wzorem pokory, a jednocześnie uznania swojego statusu jest Maryja. - Jej wielkość polega na pełnym otwarciu się na pragnienia, jakie Najwyższy ma wobec Niej. (...) Jest najpiękniejszym wzorem właściwego odczytywania swojego miejsca wobec Pana Boga, a w ślad za tym otwierania się na to, czego Pan Bóg od nas oczekuje - zwrócił uwagę arcybiskup.

zakonczenie Jubileuszu

Innym przykładem pokory w apostolskiej posłudze jest św. Paweł Apostoł. Był pokorny zarówno względem Jezusa i Jego Ewangelii, jak i wobec tych wszystkich, do których zwracał się z przesłaniem Dobrej Nowiny. -Wierność Bogu i pokora wobec Niego, to owoc Bożej łaski, na którą się otwieramy i o którą Najwyższego prosimy - mówił arcybiskup podkreślając równocześnie postawę posłuszeństwa św. Pawła i jego pewność własnej miłości do Chrystusa.
Metropolita zauważył, że dzieje zmagań o pokorę, wierność Bogu i miłość aż do końca stanowią najbardziej istotną tkankę dziejów Kościoła. Odwołując się do sytuacji Polski sprzed stu lat zaznaczył, że Polacy tylko w Bogu mogli mieć nadzieję, bo tylko On mógł nam dać zwycięstwo. - Z tego poczucia, że jest Bóg z nami i nad nami, bł. Bronisław Markiewicz podjął dzieło budowy królestwa Jezusowego, królestwa miłości, sprawiedliwości, dobroci i pokoju poprzez pracę pełną miłości wobec tych, którzy byli pozbawieni rodziców, sieroty, biedne dzieci, niemające domu a często nawet kromki chleba - mówił arcybiskup wskazując, że była to odpowiedź na złość, niewierność, pychę w postaci zwycięskiej miłości pod przewodnictwem Michała Archanioła.

zakonczenie Jubileuszu

Metropolita przywołał też postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, która wpisuje się w wielkie zmagania o Boga w naszym narodzie, w naszej ojczyźnie i w naszych sercach. Cytując "Zapiski więzienne" arcybiskup podkreślał biskupią pokorę prymasa i jego miłość do tych, których Bóg powierzył jego pasterskiej trosce. - Kościół potrzebuje świadków miłości, Kościół potrzebuje tych, którzy będą wierni Bogu aż do końca, wiedząc, że tylko On jest Najwyższy. Któż jak Bóg? Kościół potrzebuje tych, którzy Chrystusowi oddadzą się całkowicie i na zawsze poprzez posłuszeństwo Jego wołaniu, przykazaniom, prawu, miłości - mówił abp Marek Jędraszewski.
Zwrócił uwagę, że dziś świat chce, żeby człowiek zapomniał o Bogu, a tym samym o swojej godności, żeby podważał prawdę o stworzeniu człowieka na Boży obraz i podobieństwo, żeby wypaczał prawdę o małżeństwie i od najmłodszych lat deprawował dzieci. - Tym bardziej za św. Michałem Archaniołem musimy powtarzać "Któż jak Bóg!" i prosić go, by także nas zaciągnął do swoich szeregów, do swojego wojska, byśmy walczyli o Boga w naszych sercach, o miłość, o dobro, o prawdę, o autentyczne piękno - mówił arcybiskup kończąc homilię modlitwą papieża Leona XIII do św. Michała Archanioła.
Na zakończenie uroczystości generał zakonu ks. Dariusz Wilk CSMA przekazał abp. Markowi Jędraszewskiemu figurę patrona zgromadzenia św. Michała Archanioła. Metropolita pobłogosławił też nowo wybudowaną grotę przed kościołem z figurą św. Michała Archanioła.

zakonczenie Jubileuszu

Dodane przez sdt dnia 27 wrzesień 2021 22:03 · 0 Komentarzy · 347 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
z bliskimi raźniej
z bliskimi raźniej
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.