Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Z naszych Wspólnot
nabozenstwo ekumeniczneZĄBKI. Aby byli jedno w Twoim ręku. Pod takim hasłem, pochodzącym z Księgi proroka Ezechiela,  przeżywaliśmy tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzony on był w świecie chrześcijańskim już po raz sto drugi. Hasło zaproponowane przez chrześcijan z Korei stanowiło przez szereg dni przedmiot ekumenicznych spotkań braci w tej samej wierze, ale z innych Kościołów chrześcijańskich oraz przyczyniło się do ekumenicznej refleksji. Centralne nabożeństwo ekumeniczne w Warszawie zostało odprawione 25 stycznia 2009 r. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Sprawowane było pod przewodnictwem metropolity warszawskiego ks. Abpa Kazimierza Nycza, abp Henryka Hosera pasterza warszawsko- praskiego i bp Tadeusza Pikusa - przewodniczącego Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Wzięli w nim udział także duchowni i wierni innych Kościołów Chrześcijańskich. Siostry naszej wspólnoty "włączyły się w ekumeniczny ruch Kościoła przez modlitwę  o jedność chrześcijan" (por. Konst. 74) w Katedrze.  Homilię podczas Eucharystii wygłosił  Marek Izdebski. Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Natomiast  w przemówieniu końcowym na zakończenie nabożeństwa Ks. Doroteusz Sawicki z Kościoła Prawosławnego powiedział, że podział, jaki istnieje między uczniami Jezusa jest spowodowany grzechem, zwłaszcza pychą. Ofiarował też ks. Abp Hoserowi Ikonę Rublowa "Trójca Święta", która jest wyrazem jedności. Hierarchowie uznali, że tegoroczne spotkania szczególnie na modlitwie, znacznie przybliżyły jedność Kościoła. Uroczystości w Katedrze zakończył wymowny gest - wspólne złożenie krzyża z kawałków drewna.
Dziękczynienie za otrzymane łaski w Tygodniu Ekumenicznym,  miało miejsce 01 lutego - wieloletnim już zwyczajem - w Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Tej modlitwie przewodniczył Abp Henryk Hoser. Zorganizowane ono było przez referenta ds. jedności chrześcijan diecezji warszawsko-praskiej ks. Mateusza Matuszewskiego.  Słowo Boże wygłosił ks. Henryk Dąbrowski, z Kościoła Polskokatolickiego, a modlili się z nami przedstawiciele Kościoła: Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego), Ewangelicko-Reformowanego (Kalwińskiego), Ewangelicko-Metodystycznego, Prawosławnego, Starokatolickiego Mariawitów, Chrześcijan Baptystów i Adwentystów Dnia Siódmego.
Mamy nadzieję, -mówił ks. Matuszewski- że czas naszych spotkań na modlitwie i rozważaniu nie był czasem zmarnowanym, ale wyda owoce, na jakie czeka Pan winnicy.

Dodane przez sdawida dnia 04 luty 2009 10:31 · 0 Komentarzy · 10076 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Maryja z Dzieciątkiem
Maryja z Dzieciątkiem
Jasełka w Miejscu Piastowym
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.