Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Umacniamy kontakty

Dom Generalny
Powołana przed dwoma laty przez ks. insp. M. Chrzana  Konsulta jest organem służącym umacnianiu kontaktów i jedności wśród członków różnych gałęzi RS. Według najnowszych informacji takich Grup, które wyrosły z inspiracji ducha św. J. Bosko i które uzyskały oficjalne uznanie, jest 26. Do nowo przyjętych w ostatnim czasie należy zgromadzenie sióstr michalitek (CSSMA), których przedstawicielka z Rady Generalnej pojawiła się na spotkaniu członków Konsulty. Odbyło się ono w sobotę 7 lutego w krakowskim Inspektoracie, pod przewodnictwem ks. Inspektora. Wśród uczestników znaleźli się: s. Leokadia CMW, ks. Roman Chyliński (CSMA) i s. Dolores (CSSMA), p. A. Krawyciński (SSW), p. W. Sojka i p. Henryk (BWS), przedstawicielka VDB, oraz salezjanie: ks. D. Bartocha, ks. M. Dziubiński, ks. Z. Latawiec, ks. St. Oskwarek, ks. K. Rodzinka, ks. St. Urbańczyk, ko. S. Wiśniewski.   O godz.10 uczestnicy spotkania zgromadzili się w przykościelnej kaplicy ks. Bosko, w której znajduje się historyczny obraz Matki Bożej Wspomożycielki i znana nam wszystkim rzeźba Jana Pawła II, autorstwa naszych braci - bliźniaków, księży Kruczków. Umieszczone tu  fotografie naszych Sług Bożych - męczenników Oświęcimia dopełniają charakterystyki tego miejsca, które - jak stwierdził na wstępie ks. Inspektor - można bez wątpienia nazwać miejscem charyzmatycznym. Sprawowana pod jego przewodnictwem liturgia eucharystyczna wyrażała wspólne pragnienie budowania jedności w oparciu o fundament całego życia Kościoła, którym jest właśnie Eucharystia. Uczestnicy spotkania, tak jak to uczynił Jezus, oderwali się na chwilę od codziennej rzeczywistości, by wyjść na swoją "pustynię", przeżyć czas refleksji i modlitwy. Nie pozostaniemy tutaj na długo, ponieważ nie pozwolą nam na to ludzie, którzy tak jak w czasach Jezusa, w każdym momencie widzą nas i obserwują i proszą o pomoc  - mówił ks. Inspektor w okolicznościowej homilii. Dzisiaj chcemy zgodnie z duchem Założyciela udzielać tej pomocy "razem" zjednoczeni w szerokim ruchu osób oddanych zbawieniu młodzieży - mówił ks. Inspektor, nawiązując do tegorocznej "Wiązanki" Księdza Generała. 

Zwyczajem innych podobnych gremiów zajęliśmy się tym tematem już na sali obrad, wychodząc od obejrzenia nagranego na DVD komentarza. Zawarte w nim treści posłużyły jako inspiracja do późniejszej wymiany zdań. Przedzieliło ją wystąpienie ks. St. Oskwarka, uczestnika tegorocznych Dni Duchowości Salezjańskiej w Rzymie (21 - 26 stycznia), który w interesująco podanej, zwartej formie przedstawił przebieg rzymskiego spotkania i przedłożonych tam treści. Padły tam m.in. przestrogi przed pokusami, jakie mogą się pojawiać w trakcie realizacji naszego posłannictwa: pokusa "sięgania po trawę sąsiada" rozbijania "łaski jedności" między modlitwą a czynem, pokusa /zamkniętej/ solniczki i biurka, pokusa obracającego się wokół własnej osi bąka, pokusa obronnej wieży zamkowej i realizacji jedynie własnych pomysłów.    Po tej relacji rozwinęła się bardzo żywa wymiana zdań, w której nie ograniczono się tylko do teoretycznych refleksji, ale usiłowano wskazać na konkretne przedsięwzięcia oraz sposoby i okazje przeprowadzenia procesu wzajemnej formacji i animacji w Rodzinie salezjańskiej. Jeśli chodzi o ten wątek, dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się nad organizacją święta - spotkania RS. Ostatecznie przeważył wspólny front, jaki stworzyli ks. Zenon i s. Leokadia, nawiązując do chwalebnej tradycji sprzed kilku lat: najlepszym miejscem wydaje się Oświęcim, trzeba tylko stworzyć wspólny program i opracować organizację. Pewną trudność stanowi termin (tegoroczną uroczystość Wspomożycielki przeniesiono oficjalnie na 25 maja), ale prawdopodobnie dobrą datą na spotkanie RS będzie sobota 23 maja. Na inne konkretne "akcje" wskazywali przedstawiciele różnych Grup RS: Dzień Dziecka na Ukrainie (p. Sojka), pielgrzymka w Miejscu Piastowym (13 lipca) i tamże spotkanie dzieci (2 czerwca), Warsztaty Radiowe i Dziennikarskie (ks. Bartocha), udział delegatów w Kongresie Szkół Salezjańskich w Sewilli (rok 2010), do czego namawiała  s. Leokadia, występująca w tym miejscu w roli jednego z członków międzynarodowej Komisji - organizatorów przedsięwzięcia. Jej entuzjazm udzielił się uczestnikom spotkania, którzy z ochotą przyjęli zaproszenie na kolejne spotkanie w domu - szkole sióstr na Osiedlu Kościuszkowskim w Krakowie w lutym przyszłego roku.

Pod koniec, na życzenie ks. Inspektora, ks. Dziubiński krótko zrekapitulował całość , wskazując na ważniejsze, jego zdaniem punkty spotkania; spotkania, które włącza się w jakiś sposób także w obchód  150. rocznicy powstania Zgromadzenia. Osobę ks. Bosko przywołaliśmy jeszcze przez odwołanie się do bardzo cennej pamiątki, jaką jest jego sutanna, pozyskana przed kilku laty od sióstr karmelitanek w Krakowie i odrestaurowana staraniem Inspektoratu. Zakończeniem naszych obrad była modlitwa znajdująca się w komentarzu do tegorocznej "Wiązanki".  Braterskie spotkanie przy stole pozwoliło na ostatnią wymianę zdań i wyrażenie nadziei na dobrą współpracę w tym szerokim Ruchu na rzecz młodzieży, w którym ważną i niezbędną rolę pełnią jego animatorzy.


Dodane przez sdawida dnia 21 luty 2009 17:04 · 0 Komentarzy · 9989 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
jeszcze zdążę
jeszcze zdążę
Konkurs Michałowy
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.