10 - 11.10.2009. Dzięki zaangażowaniu rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Królowej Jadwigi w Wołominie - Jolancie i Jackowi Pietrzak oraz Annie i Dariuszowi Biernackim - przy Szkole Podstawowej z okazji IX Dnia Papieskiego odbył się festyn rodzinny. W jego organizację włączyła się Dyrektor Szkoły Alicja Olszewska wraz z Gronem Pedagogicznym, do którego należą trzy siostry katechetki: s. Anita Wątroba, s. Zofia Gędźba i s. Urszula Galek. W programie imprezy, na którą przybyli nie tylko uczniowie podstawówki, były zawody sportowe (mecz piłki nożnej, bieg na 60 m, skok w dal, wyścig rowerowy, rzucanie do kosza), pokazy i nauka udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł również dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego, poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiaru cukru we krwi i tkanki tłuszczowej. Chętnych do skontrolowania stanu swojego zdrowia, skorzystania z porad dietetyka oraz nauki pierwszej pomocy, której udzielali ratownicy medyczni z policealnej szkoły medycznej w Warszawie nie brakowało. Siostry katechetki przeprowadziły cztery części konkursu wiedzy o Janie Pawle II. Walka o udzielenie prawidłowej odpowiedzi była bardzo zacięta ze względu na atrakcyjne nagrody, które ufundowała obecna na festynie Fundacja Dzieci Afryki i inni sponsorzy. Wśród stanowisk z loterią fantową, grillem i stanowiskami medycznymi, fundacja zaprezentowała pamiątki z Kamerunu. Każdy, kto chciał wesprzeć działalność fundacji współpracującej z Siostrami Michalitkami mógł nabyć zieloną opaskę "Dzieci Afryki", dwa filmy DVD ukazujące warunki życia Kameruńczyków i misyjną pracę polskich Michalitek lub zakupić kiełbaskę, z której dochód był przeznaczony na jej działalność. Prowadząca a zarazem współorganizatorka festynu, Jolanta Pietrzak przeprowadziła rozmowę z Prezesem Fundacji Robertem Nogą, który opowiedział wszystkim obecnym o powstaniu i celach fundacji oraz o życiu prostych Afrykańczyków. Uczestnicy wszystkich konkurencji otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i upominki. Wręczania nagród dokonywali organizatorzy oraz Ksiądz Dziekan - proboszcz Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej - ks. Sylwester Sienkiewicz. Wśród nagrodzonych za czynny udział w zawodach sportowych była s. Urszula (rzut do kosza) oraz s. Anita (turniej ping-ponga). O godzinie 20.00 w kościele parafialnym było czuwanie modlitewne, podczas którego bielanki i ministranci czytali złote myśli Jana Pawła II odnoszące się do wolności, które były przeplatane pieśniami. Nie zabrakło ulubionej pieśni Papieża -"Barki".
W niedzielę pomimo deszczowej pogody odbył się II Rajd Papieski na trasie Wołomin kościół - Kobyłka kościół Św. Trójcy r11; Wołomin Plac 3 Maja, po którym uczestnicy uroczyście odśpiewali "Barkę". Obchody tegorocznego IX Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Papież Wolności" zakończyła projekcja filmu pt. "11 Listopada".
A oto fragment wywiadu przeprowadzonego przez Adriana Gałązkę z Prezesem Fundacji Dzieci Afryki, Robertem Nogą.
A. G.: Proszę nam opowiedzieć jak doszło do założenia Fundacji Dzieci Afryki. Skąd się Pan dowiedział o działalności Sióstr Michalitek w Kamerunie?
R. N.:Jestem absolwentem Liceum Księży Michalitów w Miejscu Piastowym. Dwadzieścia lat temu poznałem s. Immakulatę, która przygotowywała się do misji. Cztery lata temu wysłałem jej pieniądze na cele misyjne. Gdy przyleciała do Polski, skontaktowała się ze mną w wyniku czego odnowiliśmy nasze kontakty, za jej namową adoptowałem dziecko, a Siostra zaprosiła mnie do Kamerunu. Po trzech latach na przełomie stycznia i lutego br. wraz z Pawłem Werakso polecieliśmy do tego afrykańskiego państwa. Tam poznałem swoją podopieczną, przyjrzeliśmy się pracy michalickich misjonarek. Byliśmy bardzo poruszeni ich działalnością na rzecz Afrykańczyków. Zaprzyjaźniliśmy się z kilkoma rodzinami i dziećmi. Nawiązaliśmy z nimi relacje. Kameruńczycy są bardzo otwartymi ludźmi, zapraszali nas do swoich domów, za naszą pomoc ofiarowywali nam płody ziemi oraz drób. Byliśmy bardzo tym wszystkim poruszeni. Po powrocie do Polski dużo myślałem o tym, co tam zobaczyłem. Po pewnym czasie otrzymałem listy od dzieci i rodzin z Kamerunu, w których dziękowali nam za okazaną pomoc oraz prosili o kolejną, m. in. o sukienkę do chrztu i żywność. Zapewniali o swojej codziennej modlitwie różańcowej. Wiedziałem, że sam nie dam rady im pomóc i za namową Pawła 15-go kwietnia została założona fundacja, która została zarejestrowana 10-go czerwca 2009 roku. Wspólnie z Siostrami Michalitkami zajmujemy się rAdopcją Sercar1; dzieci osieroconych z oratorium w Nguelemendouka. Realizujemy również program rFundusz Rodzinnyr1; i rBilet do Światar1;.
A. G.: A jakie ma Pan najbliższe plany związane z fundacją?
R. N.: Chcemy wystąpić do Sądu o przyznanie nam statusu organizacji pożytku publicznego, abyśmy mogli wspólnymi siłami zdobywać 1% podatku na dzieci Afryki poprzez Fundację.
Więcej o działalności Fundacji na stronie:
www.dzieciafryki.com