Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Złoto w "eliminacjach" dla Boga

Z naszych Wspólnot
s. Barbara Chrapek PRZEMYŚL. ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z okazji Dnia Pracownika Socjalnego otrzymała Siostra BARBARA CHRAPEK, przełożona domu i dyrektorka Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej "ORATORIUM" w Przemyślu. Uroczystość, podczas której s. Barbara otrzymała to odznaczenie, odbyła się w Kancelarii Prezydenta w Warszawie 20 listopada br. Ordery i odznaczenia, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Minister Paweł Wypych, który odczytał również list Prezydenta RP do uczestników uroczystości. Lista wszystkich w tym dniu odznaczonych znajduje się na stronie Kancelarii Prezydenta.
Siostrze Barbarze gratulujemy i cieszymy się, że jej bezinteresowna praca na rzeczy dzieci i młodzieży znalazła uznanie nie tylko w oczach Bożych. Poza tym jest to niejako wyróżnienie dla wszystkich wychowawców, wolontariuszy związanych ze świetlicą na Basztowej. Sam dyrektor, choćby najlepszy, niewiele zdziała, gdy nie ma dobrej, ofiarnej kadry. Niech Dobry Bóg, który posługuje się Siostrą Barbarą i wszystkimi ludźmi dobrej woli, umacnia, błogosławi, dodaje sił do pełnienia tej pięknej służby. Szczęść Boże.

legitymacja


A oto krótka notka o działalności S. Barbary Chrapek i "Oratorium" w Przemyślu:
S. Barbara Zofia Chrapek (michalitka), z wykształcenia psycholog i psychoterapeuta, oraz katechetka, pracowała w minionych latach jako Zgromadzeniu jako Dyrektorka Katolickiej Placówki Wychowawczej i katechetka, obecnie pełni funkcję dyrektorki Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej "ORATORIUM" w Przemyślu, ul. Basztowa 15. Świetlica. W przeciągu ostatnich lat Świetlica bardzo rozwinęła i ubogaciła swoją działalność, co też zaowocowało rozmaitymi sukcesami wychowanków. Świetlica służy ubogim i zaniedbanym dzieciom Przemyśla, pozwala im radośnie przeżywać pozaszkolny czas, zapewnia codzienną opiekę nad dzieckiem głównie z rodzin dysfunkcyjnych, pomoc w odrabianiu lekcji i zajęcia wyrównawcze z przedmiotów szkolnych.
Siostra dyrektor zadbała o to, by w świetlicy dzieci korzystały z socjoterapii i innych działań profilaktyczno-wychowawczych. Wychowankowie uczą się języka angielskiego, mają zajęcia z logopedą, pedagogiem i psychologiem, rozwijają swoje talenty w grupach: muzycznej (laureaci licznych konkursów, nawet ogólnopolskich), plastycznej (organizują wystawy i kiermasze), teatralnej (spektakle przedstawiają także na terenie innych ośrodków i kościołów), fotograficznej, sportowej (wyróżnienie na Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej; wielokrotne sukcesy w tenisie stołowym i siatkówce), tanecznej, internetowej, dziennikarskiej (udział w konkursach, własny biuletyn). W ramach działalności Prac Świetlicy - do dyspozycji dzieci oraz rodziców 1 x w tyg. jest pediatra i kuratorzy sądowi, prowadzą oni spotkania z dziećmi na tematy wynikające z potrzeb wychowanków. Na terenie Świetlicy spotyka się również grupa integracyjna - dzieci autystycznych z dziećmi ze świetlicy, z którymi realizowany jest program logopedyczny "Psychostymulacyjna metoda kształtowania rozwoju mowy oraz myślenia".
Od września tego roku Siostra B. Chrapek prowadzi pilotażowy, jedyny w woj. podkarpackim program pedagoga ulicy. Po dwumiesięcznych doświadczeniach pracy na ulicy oraz wcześniejszej długiej obserwacji ulic Przemyśla, czynione są starania, by zorganizować przeszkolenie dla pracowników wszystkich organizacji, zajmujących się dzieckiem i młodzieżą z terenów miasta w kierunku pracy z dzieckiem ulicy. Została podpisana umowa partnerska z Organizacją Szkolącą i złożony projekt w Urzędzie Miasta. Ten kierunek działalności Siostry Barbary wynika z potrzeby zagospodarowania przestrzeni, w której cierpi biedne dziecko.
Siostra prowadzi też terapię indywidualną oraz służy wsparciem w pracach Katolickiej Poradni Rodzinnej w Przemyślu. W miarę możliwości wspierał w pracy duszpasterskiej kapelana więziennego (uczestniczyła w spotkaniach dla więźniów na terenie przemyskiego więzienia, prowadziła dla nich rekolekcje wielkopostne, jak też przeprowadzała rozmowy indywidualne).
Wszystkie w/w działania s. Barbary Chrapek i innych posłanych tam sióstr Zgromadzenia wykonywane są charytatywnie. Siostry Dyrektor cieszy się wśród wychowanków i wolontariuszy nie tylko dużym autorytetem, ale także ogromną sympatią i zaufaniem. Nie ogranicza swojego czasu pracy, ale jest otwarta na wszystkie potrzeby kontaktu i rozmowy ze strony wychowanków. Podejmuje też wiele starań, by zdobyć odpowiednie fundusze, potrzebnych na utrzymanie świetlicy i na rozwój jej wychowanków. Z dziećmi z "Oratorium" spędza wiele czasu także podczas wakacji. Organizuje im wycieczki, kolonie itp.Świetlica zarejestrowana jest na 50 wychowanków, ale garnie się tam znacznie więcej dzieci. W rejonie miasta, gdzie działa "Oratorium", jest rzeczywiście ogromna potrzeba zajęcia się dziećmi pozbawionymi wystarczającej opieki i wsparcia ze strony ich rodziców.
Siostra Dyrektor i jej współpracowników pragną pomagać tym wszystkim dzieciom, które swój wolny czas spędzają na ulicy. Telewizja Rzeszów w krótkim programie zarejestrowała pracę w "Oratorium" oraz wypowiedź s. Barbary Chrapek, pragnącej jeszcze więcej służyć potrzebującym opieki, które odzwierciedlają pragnienia Założyciela Zgromadzenia Sióstr Michalitek bł. Bronisława Markiewicza: "Chciałbym zebrać miliony dzieci i młodzieży z wszystkich krajów i narodów, żywić ich za darmo i przyodziewać ich na duszy i na ciele".Tu można oglądnąć wspomniany program TV Rzeszów, do którego zdjęcia wykonał p. Jerzy Giec /od tego czasu bardzo stara się wspomagać nasze "Oratorium". Bóg zapłać/.

złoty krzyż zasługi w rękach s. Barbary Chrapek


s. Barbara z s. Łucją Ożóg- poprzednią dyrektorkąDodane przez sdawida dnia 21 listopad 2009 21:55 · 0 Komentarzy · 11806 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
gadżety damskie
gadżety damskie
Muzeum misyjne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.