Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Nowa Figura Matki Bożej w Domu Macierzystym

Dom Generalny
 Po uroczystej nowennie wchodzimy w przeżywanie Uroczystości Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W Miejscu Piastowym poświęcona zostanie z tej okazji nowa figura Matki Bożej, przeznaczona do refektarza sióstr. Figura wzorowana jest na statule Maryi, jaka stoi w ołtarzu głównym sanktuarium św. Michała i bł. Bronisława u księży michalitów (na "Górce").  Jej pierwowzór wykonywany był na specjalne zamówienie bł. Bronisława Markiewicza, wielkiego czcciciela Matki Najświętszej.Siostry michalitki  - zgodnie z zaleceniami swojego Założyciela - szczególną cześć oddają Maryi Niepokalanej. W Konstytucjach Zgromadzenia istnieje wyraźny zapis, by oddawać jej należną cześć: "Niepokalana jest Panią i Mistrzynią naszego życia wewnętrznego. Jej oddajemy się całkowicie i naśladujemy w postawie Służebnicy Pańskiej, ustawicznie zatopionej w Bogu i zatroskanej o zbawienie dusz" (13). Dalej Konstytucje wyjaśniają, że nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny powinno się wyrażać przede wszystkim naśladowaniem jej cnót (5), ale określają też konkretne ćwiczenia pobożne, którymi siostry mają wyrażać swoją miłość do Maryi. Jedną z nich jest coroczne - odmawiane wspólnie 8 grudnia - oddanie Rodziny Zakonnej Matce Bożej.

AKT ODDANIA NASZEJ RODZINY ZAKONNEJ MATCE BOŻEJ:
Maryjo, Niepokalana Matko i Królowo nasza,pragniemy na nowo powierzyć Ci nasze życie osobiste,  nasze Wspólnoty, całe Zgromadzenie. Zawierzamy Ci Maryjo wszystko, co wypływa z tajemnicy naszego powołania,  naszej konsekracji i apostolstwa. Maryjo, Matko Pięknej Miłości, z całą ufnością zawierzamy Tobie nasze powołanie zakonne,  które chcemy wypełniać zgodnie z zawołaniem: "Któż  jak Bóg". Od Ciebie będziemy uczyć się naszego powołania. Spraw, aby życie nasze było "ukryte z Chrystusem w Bogu".
Maryjo, Matko Zbawiciela, konsekracja całego naszego życia jest szczególnie związana z poświęceniem się Chrystusa za ludzi. Zawierzamy ci nasze śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, przez które pragniemy dawać odpowiedź na miłość naszego Oblubieńca Jezusa Chrystusa.
Maryjo, Matko Łaski Bożej, zawierzamy Ci nasze uczestnictwo w apostolskiej misji Kościoła. Spraw, aby nasze apostolstwo modlitwy, ofiary, powściągliwości, i pracy było wiarygodne i przejrzyste. Najlepsza Matko, zawierzamy Ci szczególny charyzmat naszego posłannictwa - służbę biednym i opuszczonym dzieciom oraz młodzieży.
Maryjo, Wspomożycielko Wiernych, zawierzamy Ci całe nasze życie z jego zwycięstwami i upadkami. Zawierzamy rozwój naszego Zgromadzenia w duchu Ojca Założyciela. Powierzamy
Twojej Macierzyńskiej trosce nasze rodziny. Królowo Polski, zawierzamy Ci naszą Ojczyznę, Kościół Święty i Ojca Świętego.Maryjo, Królowo Zakonów, spraw, aby życie nasze było godnym uwielbieniem Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

W Katechizmie Kościoła Katolickiego na temat Niepokalanego Poczęcia Maryi znajdujemy następujące wyjaśnienia:
Odkupiona od poczęcia
W ciągu wieków Kościół uświadomił sobie, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia. Właśnie to wyraża dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX:
Najświętsza Maryja Dziewica od pierwszej chwili swego poczęcia, przez łaskę i szczególny przywilej Boga wszechmogącego, na mocy przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nienaruszona od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. (Pius IX, bulla "Ineffabilis Deus").
Maryja została "ubogacona od pierwszej chwili poczęcia blaskami szczególnej zaiste świętości"; świętość ta pochodzi w całości od Chrystusa; jest Ona "odkupiona w sposób wznioślejszy ze względu na zasługi swego Syna". Bardziej niż wszystkie inne osoby stworzone Ojciec napełnił Ją "wszelkim błogosławieństwem... na wyżynach niebieskich - w Chrystusie" (Ef 1, 3). Wybrał Ją "z miłości przed założeniem świata, aby była święta i nieskalana przed Jego obliczem".
Ojcowie Tradycji wschodniej nazywają Maryję "Całą Świętą" (Panaghia), czczą Ją jako "wolną od wszelkiej zmazy grzechowej, jakby utworzoną przez Ducha Świętego i ukształtowaną jako nowe stworzenie". Dzięki łasce Bożej Maryja przez całe życie pozostała wolna od wszelkiego grzechu osobistego.
KKK (491-493)

Dodane przez sdawida dnia 08 grudzień 2009 03:15 · 0 Komentarzy · 10527 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Na dzisiaj
Losowa fotka
opłatki czekają
opłatki czekają
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.