Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

25 lat Oratorium

Z naszych Wspólnot
s.Juliusza wręcza dary ofiarne podczas Mszy św.RADOM-WERNERA. Ćwierć wieku - to znaczny zrąb historii.   To czas świętowania i dziękczynienia Bogu i ludziom za "wielkie rzeczy", a także przywołania na pamięć początków i kolejnych wydarzeń, które tworzyły 25 lat życia Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno - Wychowawczej "Oratorium". Na centralne obchody jubileuszowe - 25 maja 2010 r. przybyli : ks. bp Ordynariusz, kapłani, matka gen. Natanaela Bednarczyk z s. asyst. Maksymilianą Ciepała, Siostry, które pracowały w "Oratorium" na czele z s. Juliuszą Krajewską (inicjatorką tego dzieła) oraz wychowawcy świeccy, przedstawiciele władz Miasta i Gminy Radomia, przedstawiciele instytucji współpracujących ze Świetlicą - MOPS, Powiatowy Urząd Pracy, Caritas oraz Dobroczyńcy. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej pod przewodnictwem ks. bpa Henryka Tomasika - ordynariusza diecezji  radomskiej w kościele farnym. Następnie niemal wszyscy uczestnicy uroczystości udali się do Ośrodka Kultury "Resursa Obywatelska", gdzie miała miejsce projekcja multimedialna o historii i aktualnej działalności "Oratorium" oraz występy dzieci: inscenizacje i tańce. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w Świetlicy na Wernera, gdzie zaproszeni goście mogli porozmawiać z dziećmi i ich rodzicami.HISTORIA ORATORIUM:
A wszystko zaczęło się 25 lat temu przy Matce Bożej. Idea świetlicy zrodziła się inicjatywy s. Juliuszy Krajewskiej, która jako katechetka widziała naglącą potrzebę zorganizowania czasu dla dzieci i udzielenia im pomocy w odrabianiu lekcji. Pierwsze spotkanie odbyło się 4.11.1984 r. w piwnicy plebanii przy kościele św. Jana Chrzciciela. Stojąca tu w grocie Figura Matki Bożej zainspirowała dzieci do nazwy miejsca spotkań "Kapliczka".
W pierwszym okresie s. Juliusza spotykała się z dziećmi raz w tygodniu - w niedzielę. Wśród wielu atrakcji były tzw. "słówka", dotyczące aktualnego wydarzenia Roku Liturgicznego.   Śpiewano piosenki, organizowano zabawy i zawody, był czas na lekturę i zajęcia plastyczne. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się przeźrocza i filmy religijne. Nade wszystko był to dla dzieci czas odkrywania własnej wartości.
Wilgoć i zimno salki zmusiły do zmiany miejsca spotkań. Po dwóch latach działalności "Kapliczki" dzieci zaczęły gromadzić się w tzw. "Kaplicy - Piątce", gdzie odbywały się także lekcje religii.  Od 1986 r. dzieci mogły gromadzić się codziennie. W tym to roku "Kapliczka" przyjęła nazwę "Oratorium Sługi Bożego Ks. Bronisława
Markiewicza". 
Grupa rozrastała się. Organizowano coraz atrakcyjniejsze zajęcia. Za podstawowy cel postawiono sobie szeroko pojętą opiekę nad dzieckiem. Dziewczynki bardzo chętnie brały udział w zajęciach kulinarnych. Pieczenie ciastek z s. Ancillą Polak wychowankowie "Oratorium" wspominają do dziś. Starsze dziewczynki oswajały się z maszyną do szycia i próbowały wchodzić w tajniki krawiectwa.  Jednak pierwszym zajęciem każdego popołudniowego spotkania było odrabianie lekcji i nauka.  "Kaplica-Piątka" była wielofunkcyjna - służyła dzieciom jako sala do nauki i sala do zabawy.
Od początku działalności "Kapliczki" istotnym rysem pracy opiekuńczo-wychowawczej było przygotowanie różnych inscenizacji okolicznościowych, które rozwijały zainteresowania i talenty dzieci. Każdego dnia zgromadzona dziatwa otrzymywała gorącą herbatę i  kanapki.
Wiele pomysłu i serca w organizowanie zajęć dzieciom włożyła s. Cherubina Komisarz - następczyni s. Juliuszy.  O skuteczności pracy z dziećmi świadczą nagrody, którymi Siostry wychowawczynie były uhonorowane przez prezydenta Radomia za wkład w rozwój miasta przez prowadzenie "Kapliczki".
Następnie pieczę nad "Oratorium" przejęła s. Koleta Cyran. Dzięki jej staraniom na Rynku organizowane były uroczyste obchody Dnia Dziecka. Wszystkie chętne dzieci mogły znaleźć dla siebie atrakcyjne zabawy i konkursy. Zaangażowanie Siostry znalazło także uznanie u władz miasta, które wytypowały ją do nagrody Ministra Pracy.
Dzięki staraniom Sióstr i przychylności władz miasta warunki lokalowe znacznie się poprawiły. Z jednego pomieszczenia dzieci przeniosły się do kamienicy Rynek 9, gdzie do dyspozycji miały kilka sal do zajęć, siłownię, kuchnię i kaplicę.
14 grudnia 1992 r. placówka została wpisana do ewidencji w Kuratorium Oświaty w Radomiu jako "Katolickie Ognisko Wychowawcze Oratorium", które po 4 latach zmieni nazwę na "Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą Oratorium".
Od 1995 do 1996 r. opiekunką "Oratorium" była s. Karolina Steuer.  Gdy w 1996 r. wróciła s. Juliusza Krajewska, "Oratorium" rozrosło się. Grupa liczyła prawie 60 osób w wieku od 6 do 18 lat. Oprócz zajęć świetlicowych prowadzone były zajęcia specjalistyczne: tenis stołowy, treningi Aikido, ćwiczenia w siłowni, zajęcia modelarskie, taniec współczesny. W czasie ferii organizowane były ciekawe zajęcia, a podczas wakacji - kolonie. 
W 2003 r. niespodziewanie trzeba było opuścić kamienicę Rynek 9. Władze miejskie znalazły nowe miejsce spotkań dla "Oratorium" - przy ul. Moniuszki 5. Warunki lokalowe były znacznie trudniejsze. Każdego dnia dzieci zbierały się na Rynku i pod opieką s. Ancilli oraz świeckich wychowawców wędrowały na ul. Moniuszki, gdzie były prowadzone zajęcia. Wobec niedogodnej sytuacji dla "Oratorium", Siostry szukały nowego rozwiązania. Dzięki władzom miasta siostry zakupiły, na korzystnych warunkach, dawny budynek izby wytrzeźwień przy ul. Wernera 7 a.  Operatywność s. Emmanueli Froń - ówczesnej ekonomki generalnej sprawiła, że został on gruntownie przebudowany i dostosowany do potrzeb Świetlicy. Jesienią 2005 r. "Oratorium" zostało przeniesione do nowego budynku. Na poświęcenie nowego domu ze świetlicą, którego dokonał ks. Bp ordynariusz Zygmunt Zimowski, zgromadziło się wielu zaproszonych gości.
Praca wychowawcza s. Juliuszy została doceniona przez przyznanie nagrody "Viventi caritatae" (żyjący miłością) Fundacji im. bpa Jana Chrapka.
20 maja 2006 r. Świetlica została wpisana do Rejestru placówek opiekuńczo-wychowawczych województwa mazowieckiego. Nowe pomieszczenia świetlicy są dostosowane do potrzeb realizacji programu profilaktyczno-wychowawczego, a nowy plac zabaw cieszy się wielkim powodzeniem wśród dzieci. W prowadzeniu świetlicy Siostrom pomagają wychowawcy świeccy. Każdego popołudnia zajęcia rozpoczynają się od odrabiania lekcji i nauki własnej. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach plastycznych, a zaznajamianie się ze sztuką kulinarną cieszy się powodzeniem nie tylko wśród dziewcząt. W program działalności świetlicy wpisane są także zajęcia taneczno - rytmiczne  i sportowe (Świetlica ma na  swoim koncie kilka pucharów), a także informatyczne. W kształtowaniu młodych charakterów ważna rolę odgrywa praca. Dzieci pod kierunkiem wychowawców dbają o porządek w świetlicy i przed domem.
Od początku istnienia Oratorium pierwszym elementem wychowawczym jest codzienna wspólna modlitwa. We wszystkie ważniejsze święta obchodzone w Świetlicy sprawowana jest Msza św. Wydarzeniem ogromnej wagi jest wspólnie przeżywana wigilia Bożego Narodzenia z udziałem alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego, którzy przez cały rok pomagają w pracy wychowawczej, prowadząc katechezy. W wieczór wigilijny przychodzą wraz ze św. Mikołajem i z prezentami. Przygotowane w okresie Bożego Narodzenia jasełka przedstawiane są nie tylko w świetlicy, ale również dla szerszego grona widzów. Ważnym wydarzeniem jest wyjazd do Miejsca Piastowego na obchody Dnia Dziecka, gdzie można wykazać się swoimi umiejętnościami i zdobyć nagrodę.Każde wakacje są bardzo oczekiwane. Wspólny wyjazd na kolonię to nie tylko wypoczynek, ale wiele różnorodnych atrakcji.
Mając za sobą minione 25 lat, bogate w przeżycia i wydarzenia, pełni wdzięczności, patrzymy z nadzieją ku przyszłości, zawierzając dobremu Bogu kolejne dni i lata działalności naszej Świetlicy.
Dodane przez sdawida dnia 25 maj 2010 21:03 · 0 Komentarzy · 10103 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka


Jasełka w Ząbkach
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.