
Ponowienie ślubów wieczystych w rodzinnych parafiach to okazja, by
jednocześnie podziękować Bogu za dar powołania w społeczności, z której
siostry zostały wybrane przez Pana. S. Paulina Wojdyła przeżywała tę
uroczystość w Jaśle, par. Matki Bożej Częstochowskiej, a s. Monika
Gronek i Katarzyna Świątek w Nienaszowie. S. Monika Obłękowska była w
tym czasie także w swoich rodzinnych stronach i jakkolwiek w cichości
serca, także ponawiała Bogu swoje "tak". W Nienaszowie Matkę Generalną
reprezentowała s. Leonia Przybyło, a w Jaśle - s. Dawida Ryll. W obu
parafiach przy tej okazji wygłoszone zostały okolicznościowe kazania,
poświęcone głównie tajemnicy powołania zakonnego. Parafianie, a
szczególnie bliscy Sióstr Neoprofesek ze wzruszeniem uczestniczyli w
liturgii i obrzędach ponowienia ślubów. Szczególnie wiele łez wylewali w
chwili, gdy Siostry Ceremoniantki dziękowały na końcu Mszy świętej
wszystkim, którzy towarzyszyli im na drodze powołania.
Zdjęcia z ponowienia ślubów s. Pauliny Wojdyła:
Zdjęcia z ponowienia ślubów s. Moniki Gronek i s. Katarzyny Świątek:
Zdjęcia z ponowienia ślubów s. Antoniny Lisowskiej w Wasiliszkach na Białorusi:
Ponowienie ślubów wieczystych s. Antoniny Lisowskiej.
Siostra Antonina Lisowska urodziła się i wychowała w Wasiliszkach na Białorusi w diecezji grodzieńskiej. W dniu 24 czerwca w uroczystość św. Jana Chrzciciela, w święto patronalne swojej parafii, wobec najbliższych i zgromadzonego bardzo licznie ludu Bożego, ponowiła swoje śluby wieczyste, które złożyła 19 czerwca w Miejscu Piastowym.
Z racji odpustu parafialnego uroczystość ponowienia ślubów s. Antoniny miała bardzo uroczysty charakter. Przybyło na nią bardzo wielu parafian i członków rodziny. Eucharystię celebrowało 10 księży. Przewodniczył jej ks. Prałat Wincenty Lisowski - dziekan lidzki, a okolicznościowe Słowo Boże wygłosił ks. Antoni Obrzut - michalita pracujący w Mińsku. Wśród celebransów znajdował się ks. Gienadij Kuchrewicz - michalita pracujący w Mińsku a jednocześnie rodak parafii Wasiliszkowskiej i krewny s. Antoniny. Z Polski przyjechały dwie siostry Michalinki - s. Łucja Ożóg i s. Jadwiga Karolska. Przyjechały też z odległej o 10 km Wawiórki pracujące tam Siostry Misjonarki dla Polonii Zagranicznej i s. Nereusza - przełożona prowincjała Sióstr Nazaretanek prowincji białoruskiej, rodaczka z sąsiedniej parafii Stare Wasiliszki.
Na rozpoczęcie uroczystości s. Antonina wraz z rodzicami i obecnymi siostrami zakonnymi, została procesyjnie w "prymicyjnym" wianku wprowadzona do świątyni. Wszystkich przybyłych gości przywitał Proboszcz parafii - Ks. Dziekan Stanisław Pytel - michalita. Schola parafialna przygotowała piękną oprawę liturgiczną i liczne grono ministrantów i lektorów służyło przy ołtarzu.
Siostra Antonina po ponowieniu profesji podziękowała swoim najbliższym za przekazany jej dar wiary i stworzenie takiej atmosfery religijnej w domu i w parafii, by mogła odczytać powołanie do życia konsekrowanego. Wyraziła także swoją wdzięczność wobec wszystkich, którzy przygotowali tę uroczystość. Matkę Generalną reprezentowała s. Łucja Ożóg - radna i ekonomka generalna, która dziękowała Rodzinie, Księżom i Siostrom zakonnym oraz wszystkim parafianom za świadectwo żywej wiary, miłość i wszelką duchową troskę, jaką była Siostra Antonina otaczana na swej rodzinnej ziemi. Przedstawiciele dzieci i młodzieży złożyli Siostrze Antoninie życzenia, w których zawarli ogromną radość wszystkich parafian z powodu złożenia przez swoją rodaczkę profesji wieczystej.
Po zakończonej Eucharystii i specjalnym błogosławieństwie Siostry Ceremoniantki, odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Dziewczynki sypały kwiatki i niosły poduszki, ministranci radośnie dzwonili dzwoneczkami, a pobożny lud śpiewał z namaszczeniem pieśni.
Dziękujmy Bogu za powołania kapłańskie i zakonne z Białorusi i prośmy Pana żniwa, by wysyłał kolejnych pracowników na swoje żniwo.