Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Św. Michał Archanioł patronem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

sztandar szkolyOd wczoraj (12 października 2010 r) istnieje pierwsza w Polsce szkoła, której patronuje Św. Michał Archanioł. To w Bliznem k.Brzozowa Zespół Szkół w sposób uroczysty przyjął za patrona św. Michała Arch. Na uroczystości oprócz różnych znamienitych gości zostali zaproszeni także przedstawiciele naszych Michalickich Zgromadzeń. Dyrektor Szkoły, pan Mieczysław Skiba, zwięźle i przekonywująco wytłumaczył wybór takiego patrona: "Dlaczego św. Michał, anioł, istota nadprzyrodzona może zostać patronem szkoły? W czym może być przykładem i wzorem? Zapewne wiele osób zadawało sobie to pytanie. Św. Michał może być dla nas wzorem przez to, że sam był wierny. On do końca był, jest i będzie wierny Bogu. Człowiekowi młodemu potrzeba właśnie wzorów wierności zwłaszcza w sytuacjach, kiedy łatwym kosztem, zdradzając pewne wartości, może osiągnąć sukces, zdobyć władzę. Św. Michał jest wzorem poświęcania się dla sprawy, dla ważnej sprawy. Natomiast człowiekowi młodemu świat podsuwa model konsumpcyjnego stylu życia, gdzie nie ma mowy o bezinteresownej pracy, o poświęceniu się dla innych bez chęci zysku, z czystej miłości do bliźniego. Jest też wzorem odwagi. Człowiekowi młodemu trzeba wiele odwagi, aby mieć swoje własne zdanie, nie ulegać prądom, modelom proponowanym przez świat, przeciwstawiać się złu jak św. Michał. Ponieważ jest czczony przez różne religie stąd też stanowi zachętę do budowania więzów jedności między ludźmi, zamiast dzielić ich między sobą, np. poprzez wyznanie, kulturę. Jest mocno wpisany w historię Bliznego. Dlatego jeszcze mocniej złączy młodego człowieka z lokalna kulturą i tradycją."
Uroczystość składała się z trzech zasadniczych części: 1. Z pięknie przygotowanej i wyreżyserowanej inscenizacji teatralnej, w której przybliżone zostały początki kultu św. Michała Arch.na Monte S'Angelo i w Bliznem (autor i reż. - s. Immakulata (Zawierzanka). 2. Ze Mszy św., w czasie której homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Józef Michalik. 3. Z odczytania rezolucji przez p. Marka Ćwiąkałę, Wójta Gminy Jasienica Rosielna, z Rady Gminy, zawierającej decyzję o nadaniu szkole imienia, oraz z odsłonięcia na szkolnym holu płaskorzeźby, którą wykonał pan Mariusz Wrona, absolwent ASP w Krakowie, były uczeń szkoły w Bliznem.
Podczas całej uroczystości trwała serdeczna atmosfera, pełna anielskiego pokoju i radości. Zarówno Dyrekcja Szkoły, Grono Nauczycielskie, Uczniowie i Rada Rodziców, jak też tamtejsi księża (obecny ks. proboszcz to Marek Grzebień oraz jego poprzednik ks. Stanisław Wawrzkowicz) serdecznie i otwarcie witali każdego gościa.A wszyscy uczestnicy tej uroczystości (świeccy i duchowni) przeżywali to spotkanie w poczuciu, że dzieje się wielka i piękna sprawa, że w Blizne - jak przed laty - znów staje się miejscem szczególnego działania św. Michała Archanioła, który w świecie atakującym wartości religijne, wygrywa walkę o Bożą chwałę w sercach Nauczycieli i Uczniów.

1. ZDJĘCIA Z PRZEDSTAWIENIA


2. UROCZYSTA EUCHARYSTIA.


3.ODSŁONIĘCIE PŁASKORZEŹBY ŚW. MICHAŁA ARCH.


Dodane przez sdawida dnia 13 październik 2010 17:24 · 0 Komentarzy · 9880 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.