Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Spotkanie Konsulty Rodziny Salezjańskiej

 W siedzibie Krakowskiego Inspektoratu Księży Salezjanów odbyło się wczoraj coroczne Spotkanie Konsulty Rodziny Salezjańskiej. Zasadniczym tematem tego spotkania była tegoroczna "Wiązanka" o. generała salezjanów, pt. "Chodźcie a zobaczycie" (J 1,39). Uczestnicy spotkania podjęli refleksję i dyskusję nad tworzeniem "kultury powołaniowej" w środowisku młodych ludzi. Spotkanie rozpoczęło się "na szczycie", tzn. podczas Najświętszej Ofiary. Po Mszy św. zaprezentowany został film, który zawierał komentarz do "Wiązanki", a następnie uczestnicy Dniu Duchowości Salezjańskiej w Rzymie przedstawili niektóre zagadnienia, które były tam omawiane. Pozostały czas przeznaczono na dyskusję i wymianę doświadczeń.
W wygłoszonej homilii ks. Dariusz Bartocha - przełożony Krakowskiej Inspektorii, czerpiąc z treści wczorajszej Liturgii Słowa, wskazał na niektóre analogie, jakie istnieją między Chrystusem i jego uczniami a ks. Bosko i jego rodziną. Np."Moi chłopcy, ja Was wszystkich dobrze znam ... " - to słowa św. Jana Bosko."Moje owce słuchają mojego głosu, Ja znam je, a one idą za Mną" (J 10,27) - mówi Chrystus o tych, którzy w Niego uwierzyli. W homilii ks. Inspektor powiedział także: "Trzeba poważnego, stałego rozeznania, by słuchać tego, co Duch mówi do wspólnoty; by rozpoznać, co pochodzi od Boga, a co jest Mu przeciwne."Bez rozeznania, połączonego z modlitwą i refleksją, życiu konsekrowanemu grozi dostosowanie się do kryteriów tego świata: indywidualizmu, konsumpcjonizmu, materializmu.Kryteria te osłabiają braterstwo i sprawiają, że samo życie konsekrowane traci urok i entuzjazm. Bądźcie mistrzami rozeznania, aby wasi współbracia i współsiostry nabrali tego stylu życia, a wasze wspólnoty były wymownym znakiem dla dzisiejszego świata - mówił Benedykt XVI do przełożonych generalnych zakonów." [Tekst homilii] i TEKST WIĄZANKI.
Ks. Adam Parszywka - omawiając treści, które poruszyły go podczas Dniu Duchowości Salezjańskiej - zauważył, że nie należy raczej mówić o kryzysie powołań, bo Pan Bóg z pewnością powołuje. Brakuje natomiast ludzi "wzywających", "wskazujących", którzy mieliby odwagę zaryzykować i czynić konkretne propozycje, tak jak to robił Chrystus, gdy mówił wprost: "pójdź za Mną". Skoro brak nam takiej odwagi, by młodym ludziom proponować życie konsekrowane, to może znak, że my sami wątpimy w nasze powołanie, w naszą tożsamość? Inną przyczyną jest to, że my "nie znamy" dość dobrze młodych ludzi, bo w naszych działaniach nie tworzymy potrzebnych ku temu więzi, bo "rezerwujemy sobie" pewne przestrzenie, pozostawiając dla młodych ludzi tylko okolicznościowe spotkania i "wzorcowe" środowiska. Salezjański model wychowania zobowiązuje nas do bycia z młodymi, a nie do obdarowywania ich okazjonalnymi prelekcjami.
Na zakończenie Spotkania Ksiądz Inspektor zachęcił do przyjazdu z młodymi ludźmi na coroczne czuwanie modlitewne Młodzieży Salezjańskiej w Oświęcimiu (22/23 październik) oraz do udziału w Kongresie Maryi Wspomożycielki w Jasnogórskim Sanktuarium pod hasłem "Totus Tuus - Cały Twój" w dniach 3-6 sierpnia 2011 r.
Dodane przez sdawida dnia 06 luty 2011 20:37 · 0 Komentarzy · 8892 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
w uczelni nowicjackiej
w uczelni nowicjackiej
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.