Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

XXVI ŚDM w Madrycie

nasza barka
ŚDM w Madrycie"Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze" - hasło XXVI Światowych Dni Młodzieży, stało się dla wielu młodych Polaków zaproszeniem do pielgrzymowania na spotkanie młodych całego świata z Papieżem Benedyktem XVI w Madrycie. Wśród pielgrzymów zdążających do Madrytu była nasza wspólnota michalicka: kapłani - ks.Tadeusz Musz, ks.Krzysztof Poświata; bracia klerycy - Wojciech Kapusta, Paweł Sworst, Cristiano Vallejo Gonzales; przedstawiciel młodzieży - Dawid oraz siostry - s. Agnieszka Zych, s. Agata Krupa, s. Agnieszka Osiatycka. Nasza droga rozpoczęła się 13 sierpnia, kiedy wyruszyliśmy z Krakowa, by po 3 dniach podróży dotrzeć do Madrytu. Na postojach spotykaliśmy młodych z innych krajów, m.in. ze Szwajcarii, z Senegalu. W ten sposób nawiązywały się pierwsze kontakty i wymiana zdań w różnych językach.

Droga do Hiszpani i pierwsze dni w MadrycieW Madrycie przywitało nas gorące powietrze, oraz uśmiechnięci hiszpańscy wolontariusze. Następnego dnia wieczorem na centralnym placu w Madrycie Plaza de Cibeles uczestniczyliśmy we Mszy Świętej inaugurującej Światowe Dni Młodzieży, której przewodniczył Arcybiskup Madrytu Kardynał Antonio Maria Rouco Valera. W tle ołtarza umieszczony został wizerunek Matki Bożej z Almudeny, Patronki miasta Madrytu. W kolejnych trzech dniach od środy do piątku w godzinach przedpołudniowych w wyznaczonych kościołach i punktach odbywały się katechezy głoszone w grupach językowych przez księży biskupów. W kościele, do którego przynależała nasza grupa, katechezy głosili ks. kardynał Kazimierz Nycz, ks. biskup Marian Polak oraz ks. biskup Henryk Tomasik. Swoją obecnością i Słowem głoszonym podczas Eucharystii towarzyszył nam kardynał Józef Glemp. 17 sierpnia uczestniczyłyśmy w spotkaniu polonijnym w jednym z kościołów w centrum Madrytu. Z młodymi Polakami mieszkającymi w różnych częściach świata spotkali się Kard. Stanisław Dziwisz, bp Marian Polak, bp Henryk Tomasik. Zarówno katechezy, jak i spotkanie Polonii świadczyły o trosce Pasterzy Kościoła o kształt wiary Jego młodych członków. Był to czas umacniania wiary i zakorzeniania się w Chrystusa dzięki głoszonemu Słowu i świadectwu życia. Równocześnie Spotkaniu Młodych towarzyszył Festiwal Kultury. Młodzi mieli możliwość zwiedzać muzea, wystawy, przepiękne kościoły, iść na koncert, do teatru.
    Oazą dla młodzieży w tych upalnych dniach był ogromny i piękny Park Retiro, gdzie młodzi mogli się wyspowiadać na Festiwalu Przebaczenia, pomodlić się podczas trwającej nieustannie adoracji Najświętszego Sakramentu, zwiedzić wystawę powołaniową, lub po prostu odpocząć. We czwartek 18 sierpnia, wraz z młodymi całego świata oczekiwaliśmy kilka godzin w ogromnym upale na pierwsze spotkanie z Benedyktem XVI. Była to dobra okazja do zapoznawania się z młodymi innych krajów, mimo barier językowych. Ojciec Święty wraz z młodymi wszystkich kontynentów przeszedł przez słynną madrycką Bramę Alcala, otoczony okrzykami młodzieży skandującej po hiszpańsku "Jesteśmy młodzieżą papieża", "Niech żyje papież". W piątek 19 sierpnia razem z Ojcem Świętym młodzież całego świata towarzyszyła Jezusowi i Jego Matce w drodze na Kalwarię. Głębokie przeżycie Drogi Krzyżowej wzbogacone było figurami z "pasos" hiszpańskiego Wielkiego Tygodnia i poruszającą muzyką. W sobotę na lotnisku Cuatro Vientos ( Cztery Wiatry) dwa miliony młodych w ogromnym upale i kurzu, polewani od czasu do czasu wodą przez straż pożarną, oczekiwało kilka godzin na spotkanie z papieżem. Wieczorna celebracja Słowa Bożego odbyła się podczas rozszalałej burzy, która była impulsem dla wszystkich młodych, by się nie lękać, bo Jezus jest z nami. Wraz z Benedyktem XVI, umocnieni Jego wiernością trwaliśmy pośród gwałtownego deszczu i wiatru słuchając Słowa Bożego o Winnym Krzewie. Ojciec Święty podziękował młodym za wierność i zaprosił do głębokiej przyjaźni z Jezusem, do zakorzenienia w Nim swojego życia i powołania. Wyrazem i odpowiedzią na to słowo papieża była adoracja Jezusa Eucharystycznego i kontemplowanie Jego Oblicza w przepięknej monstrancji z Toledo.

Spotkanie z Młodymi


Kulminacyjnym momentem Światowych Dni Młodzieży była niedzielna Eucharystia, której przewodniczył Benedykt XVI. W słowie skierowanym do młodych zachęcał do umocnienia wiary, do kroczenia z Jezusem w komunii Kościoła, do udziału w życiu parafii, ruchach i stowarzyszeniach, do troski o życie sakramentalne i przekazywania innym radości wiary. Posyłając młodych, tak jak Chrystus posyłał apostołów na krańce świata papież ogłosił termin i miejsce kolejnego Światowego Dnia Młodzieży - 2013 rok w Rio de Janeiro w Brazylii. Dziękujemy Bogu za to niezwykłe doświadczenie wiary i piękno młodego Kościoła, który trwa przy Chrystusie i przy papieżu pomimo wielu przeciwności, których mogliśmy również doświadczyć osobiście.
   Dziękujemy Bogu, że miałyśmy też łaskę pobytu w wielu miejscach świętych - Lourdes, La Salette, Turynie, Padwie. Naszą wdzięczność wyrażamy Przewielebnej i Kochanej Matce Generalnej za posłanie nas do Hiszpanii, wszystkim Współsiostrom za dar modlitwy. Szczególne nasze podziękowanie przekazujemy rodzinie kl. Cristiano z Dominikany, którzy z wielką otwartością i życzliwością przyjęli nas do swojego domu na czas naszego pobytu w Madrycie. Również dziękujemy naszym Współbraciom Michalitom: Księżom i Klerykom oraz Dawidowi za wspólne dzielenie trudów i radości pielgrzymowania. Niech we wszystkim będzie uwielbiony Bóg.

Droga powrotna z wizytą w La Salette, w Turynie i PadwieDodane przez sMonika dnia 30 sierpień 2011 14:59 · 0 Komentarzy · 8349 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
choinka z aniołami
choinka z aniołami
Święta w klasztorze
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.