
S. Benigna Bronisława Kot ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła, była przełożona generalna zgromadzenia, zmarła 29 października. Przeżyła 83 lata, w zakonie 67 lat. Posługę przełożonej generalnej pełniła przez 12 lat (1977-1989), przez 18 lat była asystentką generalną, a przez 6 lat sekretarką generalną. Pełniła też funkcję mistrzyni junioratu, przełożonej domów zakonnych, nauczycielki, katechetki i organistki. Od 2009 r. z powodu słabego stanu zdrowia przebywała w Domu Macierzystym Zgromadzenia, a od miesiąca była obłożnie chora.
M. Benigna urodziła się 16 czerwca 1928 r. w Berteszowie, par. Sokołówka, pow. Bóbrka (obecnie Ukraina). Ojciec Franciszek pochodził z Mazowsza. Był wychowankiem Zakładu Księży Michalitów, pracował głównie jako rządca w majątkach. Matka Maria zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywała dzieci: Bronisławę, Zbigniewa i Emilię.
W związku z pracą ojca, rodzina zmieniała często miejsca zamieszkania. Z Berteszowa wyjechali na Śląsk, potem do Barwałdu Górnego k. Kalwarii Zebrzydowskiej, potem znów wrócili do Berteszowa. Te przeprowadzki przypadały na dziecięce lata m. Benigny.
W Berteszowie uczęszczała do szkoły podstawowej, w której była jedyną Polką. Ze względu na nacjonalistyczne nastroje ukraińskiej szkoły, ojciec załatwił Broni naukę w szkole podst. prowadzonej przez siostry michalitki w Miejscu Piastowym. Tutaj przyjechała 17 sierpnia 1939 r. i tu zastała ją wojna.W 3 maja 1944 została przyjęta do postulatu, a 8 grudnia tego roku rozpoczęła nowicjat. Pierwsze śluby zakonne złożyła 3 maja 1946 r. Wieczystą profesję złożyła trzy lata później. Jako michalitka ukończyła gimnazjum i liceum pedagogiczne, a następnie dokształcała się w Studium Prawa Kanonicznego i w Instytucie Wyższej Kultury Religijnej w Lublinie.
Jako przełożona generalna była otwarta na sprawy całego Kościoła i umiejętnie czytała znaki czasu. Za jej kadencji siostry posłane zostały do pracy za granicą - do Libii, rozpoczęły też misje w Kamerunie.W Polsce, strzegąc charyzmatu Zgromadzenia, szukała możliwości docierania do ludzi młodych i kształtowania ich w wierze. Posłała zatem siostry do współpracy w formacji Ruchu Światło-Życie, co zaowocowało licznymi rekolekcjami oazowymi, prowadzonymi przez siostry michalitki. Matka Benigna była zawsze bardzo szanowana i ceniona w Zgromadzeniu, ze względu na jej autentyczną troskę o każdą siostrę, jej rozsądek w decyzjach, dobroć i pokorę. W czasie, gdy sprawowała funkcję przełożonej generalnej, Zgromadzenie przeżywało duchowy i liczebny rozkwit oraz dostrzeganą prężność apostolską.
Ufamy, że Uroczystość Wszystkich Świętych spędzi w gronie szczęśliwych w Niebie...
POGRZEB W ŚRODĘ, 2 LISTOPADA. O godz. 10.00 różaniec za zmarłą w kaplicy Sióstr Michalitek, następnie wyprowadzenie do kościoła "na Górce".
O
11.OO Eucharystia z liturgią pogrzebową. Mszy św. przewodniczył będzie Bp Marian Rojek z Przemyśla.