Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

POGRZEB MATKI BENIGNY KOT

Dom Generalny
z pogrzebu Matki BenignyObrzędy pogrzebowe zmarłej Matki Benigny Kot - byłej przełożonej generalnej sióstr michalitek odbyły się 2 listopada w Miejscu Piastowym. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył ks.bp. Marian Rojek - bp pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Homilię wygłosił ks.Kazimierz Radzik - przełożony generalny księży michalitów. W uroczystości pogrzebowej wzięło udział wielu kapłanów z różnych stron Polski, bracia zakonni, klerycy, nieliczni krewni m. Benigny, jej przyjaciele, byłe i obecne wychowanki sióstr michalitek, parafianie z Miejsca Piastowego i z Wysokiej Strzyżowskiej, a nade wszystko siostry michalitki, które żegnały Matkę ze szczerym bólem i łzami, ze czcią i miłością.
"Każdy grób, trumna, wzywa do zadumy, refleksji nad sensem życia i śmierci. Wspomnienie o zmarłej zamieniamy w rozmowę z Bogiem o jej życiu, o odejściu i o naszej własnej śmierci."
- tymi słowami rozpoczęła świadectwo o śp.Matce Benignie s.Tomisława. Siostra była asystentką generalną w czasie, gdy śp. Matka Benigna Kot sprawowała urząd przełożonej generalnej, ale nie odwoływała się do tego czasu znajomości. Mówiła o postawie, o cechach osobowości zmarłej, jakie można było dostrzec przez wszystkie lata jej życia. Każdy Dzień Zmarłych (Dzień Zaduszny) nasuwa refleksje o sensie życia i śmierci. W tym roku śp. Matka Benigna pozwoliła te refleksje przeżyć jeszcze głębiej. Niemal każda siostra obecna na pogrzebie Matki Benigny niosła w sercu osobiste wspomnienia, które wiązały się z osobą i posługą zmarłej. "Pan Bóg jest prosty i działa przez prostotę osób, poprzez cichość w codziennych sprawach, poprzez serdeczność we wzajemnych relacjach, poprzez piętno, które zachwyca. Ciągle doświadczałyśmy pięknych odruchów serca Matki Benigny. Dziś dziękujemy za jej cichość, za ciepło dobra, którym promieniowała, za wyrozumiałe podejście do naszych słabości, za ten charakterystyczny uśmiech, którym obdarzała nas do końca swoich dni" - mówiła s.Tomisława w kaplicy. -"Zmarła M. Benigna przez bardzo długie lata pełniła w Zgromadzeniu różne urzędy i funkcje, które wymagały aktywności i energii. A ją cechowało we wszystkim: umiar, wielka skromność, wyciszenie, pokój. Dzięki cnocie cichości sprawowała posługę nie mocą zaufania własnym siłom, zdolnościom czy praktycznej zaradności, ale mocą ufności w niezawodną pomoc Bożą. Ona była cicha, ufna, mocna i mądra". Tę mądrość, która umie czerpać z Mocy Boga i wsparcia świętych w Niebie, doceniał także ks. Marian Raźnikiewicz, proboszcz z Wysokiej Strzyżowskiej, który przez łzy dziękował Bogu, że przez kilka lat Matka Benigna była obecna w jego parafii. Tą obecnością wyrażała wszystko, czego oczekuje się po osobie konsekrowanej -"ubezpieczała" swoją modlitwą i dojrzałością duchową wszystkie trudne sprawy parafii i jej duszpasterzy.
"Najlepszy Ojcze, bądź pochwalony przez śmierć i życie naszej zmarłej siostry-Matki Benigny".
Niektóre siostry spontanicznie wyrażały chęć napisania wspomnień o Matce Benignie.Niech zatem ta potrzeba zaowocuje świadectwami, jakie można nadsyłać na adres Kurii Generalnej Michalitek. Zachęcamy także osoby spoza Zgromadzenia do podzielenia się swoimi doświadczeniami "spotkań" ze śp. Matką Benigną.


Dodane przez sdawida dnia 02 listopad 2011 23:45 · 0 Komentarzy · 8318 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Dary ofiarne - chleb
Dary ofiarne - chleb
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.