Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Pielgrzymowanie w wierze

Dom Generalny
sympozjum"Stoimy na fundamencie Kościoła" - to tytuł sesji naukowej, jaka odbyła się 18 grudnia w Domu Macierzystym Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym. Sympozjum poświęcone zostało służebnicy Bożej matce Annie Kaworek (1872-1936) - współzałożycielce zgromadzenia sióstr i opiekunce dzieci sierocych, a zorganizowane zostało z okazji zbliżającej się 75.rocznicy jej śmierci (30.12.). Oprócz michalitek, które przyjechały z różnych stron z Polski i zza granicy, w sympozjum wzięło udział wielu znamienitych gości, a prelegentami byli: ks. prof. Józef Marecki z UJPII w Krakowie, p. dr Monika Waluś z UKSW w Warszawie i m. Edyta Golińska z Monte S'Angelo we Włoszech. Mimo, że była to już trzecia z kolei sesja, poświęcona Annie Kaworek, pozwoliła zobaczyć w jej postaci nieznane dotąd piękno i pogłębić znajomość charyzmatu tej służebnicy Bożej. Uczestnicy sympozjum spostrzegli, z pewnym zdumieniem i radością, że przesłanie, jakie niosą w sobie Boży święci, są aktualne bez względu na czasy i okoliczności. Matka Anna po 75-ciu latach od swojej śmierci, "przemówiła" do zebranych w sposób tak żywy i szczery, że każdy, kto brał udział w sesji naukowej, został ubogacony nie tylko z większą wiedzą, ale i gorącym pragnieniem, by iść w ślady tych, którzy autentycznie kochali Chrystusa.
Wielu wzruszeń dostarczył zebranym także spektakl teatralny pt."Zdarzyło się w Miejscu Piastowym", do scenariusza p. Marcina Kobierskiego.
Spotkanie sympozjalne rozpoczęło się uroczystą Eucharystią, sprawowaną pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala z Przemyśla w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza. Mszę św. poprzedziła ceremonia "wprowadzenia" relikwii bł. Jana Pawła II, które zostały umieszczone pod tablicą upamiętniającą pobyt kard. Karola Wojtyły w Miejscu Piastowym. Na zakończenie liturgii ks. biskup poświęcił plakietę z brązu z portretem Anny Kaworek, którą ufundowała Gmina Miejsce Piastowe. Portret ten, wykonany przez artystę Andrzeja Samborowskiego-Zajdla z Głowienki, zostanie
umieszczony w Urzędzie Gminy.
Ks. biskup Adam Szal, nawiązując do czytań mszalnych, zauważył, że prawdziwy dom może być zbudowany tylko tam, gdzie Bóg uzdalnia do miłości, gdzie ta miłość Boża jest fundamentem i spoiwem. W takiej atmosferze domu wyrastała Anna Kaworek, tak też "budowała" dom, jakim było Zgromadzenie.
Ks. prof. Józef Marecki, ukazał historyczne uwarunkowania poszukiwań Anny Kaworek i fenomen znalezienia właściwego jej miejsca w życiu. Wbrew wyobrażeniom i duchowym pragnieniom, nie było to miejsce, które pozwalałoby na długie godziny medytacji, ale miejsce przy Chrystsie ukrytym w opuszczonych dzieciach, oczekującym od niej wytężonej pracy, zmęczenia, głodu, upokorzeń. Miejsce tęsknoty za Bogiem i tęsknoty za domem dla sióstr i sierot. Krzyż i Eucharystia to duchowe miejsca, w które została powołana Matka Anna. Widać zatem, że kto uczyni w swoim sercu miejsce dla krzyża, ten otwiera się na przyjęcie Boga i drugiego człowieka. Prelegent zaznaczył też, że naprawdę uczynić miejsce innym w sobie może tylko ten, kto odnalazł swoje miejsce pośród innych (miejsce w wymiarze fizycznym, a jeszcze bardziej miejsce w wymiarze duchowym). Z perspektywy czasu okazało się, że najbardziej efektywnymi były działania osób, które funkcjonowały w oparciu o ewangeliczne przykazanie miłości Boga i bliźniego i które w praktyce realizowały pomoc najuboższym - podkreślił ks. Marecki.
Wczorajsza uroczystość jest niejako potwierdzeniem tych słów.
Pani dr Monika Waluś, przyznała także, że od Anny Kaworek każdy współczesny człowiek może się wiele nauczyć, a jej postać potrafi zafascynować nawet najmłodsze pokolenia kobiet. Zwróciła uwagę, że najważniejszą przesłanką dla Anny, było pragnienie zrobienia dla Boga czegoś więcej, niż wymaga prawo, przepis, obowiązek. "Aby nie sprawić przykrości Panu Jezusowi" - to pragnienie serca, które motywowało jej czyny i słowa. Dlatego też rozsiwała ciepło i dobroć, umiała zauważyć każdy smutek i cierpienie w swoich współsiostrach, w dzieciach, pośród okolicznej ludności. Dlatego też "ważyła" słowa i zachęcała, by nie mówić i nie słuchać niczego, co "wnosiłoby brudy" we własne serce i w serca innych. Jej cichość to nie była jakaś naturalna małomówność, tylko umiejętność mówienia zarówno słowami, jak i milczeniem (zawsze życzliwym człowiekowi).
M. Edyta Golińska przedstawiła uczestnikom spotkania dotychczasowe czynności, związane z procesem beatyfikacyjnym. Podkreśliła też, że sł. Boża, m. Anna Kaworek jest taką nieodkrytą do końca perłą, a każde sympozjum jest jakby kolejną odsłoną jej duchowego bogactwa. Na pewno dzięki wczorajszemu spotkaniu nie tylko każda z obecnych sióstr, ale też pozostali goście, wyszli urzeczeni pięknem tej "cichej bohaterki"
Piękne świadectwo o "orędownictwie" Matki Anny dał ks.prałat Werner Szygula z Ujazdu na Śląsku Opolskim. Były ks.proboszcz parafii, w której przez 15 lat swego życia żyła Anna Kaworek, teraz szerzy jej kult. W spotkaniach z małżonkami, którzy mimo pragnień nie mogą mieć dzieci, zachęca do modlitwy za przyczyną Matki Anny. Wczoraj odczytał jedno ze świadectw, jakie złożył pisemnie tato wymodlonego Łukaszka, w przekonaniu, że to wstawiennictwo Matki Anny wspomogło ich w uproszeniu od Boga daru, jakim jest dziecko.
Innym "świadectwem", jakkolwiek bardzo przekonującym, była s. Gabriela Sporniak. Nasza 100-latka przybyła na salę obrad i zapewniła wszystkich, że od m.Anny - jako swojej opiekunki, gdy była jej wychowanką, a potem jako swojej przełożonej, gdy s. Gabriela została michalitką - doświadczała tylko dobra.
Każdy uczestnik sympozjum został też obdarowany książką, która zawierała referaty z poprzednich i obecnej sesji (z roku 1998, 2006 i 2011). Ufamy, że nie było to ostatnie tego typu spotkanie.


Dodane przez sdawida dnia 19 grudzień 2011 00:58 · 2 Komentarzy · 8864 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
sdawida dnia 19 grudzień 2011 19:35
http://ekai.pl/di...e-kaworek/
sdawida dnia 23 grudzień 2011 23:14
http://www.radiof...l/?p=12732
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Chwalimy Cię, Panie nasz...
Chwalimy Cię, Panie nasz...
Święto Patronalne
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.