
Tegoroczne
Liturgiczne Wspomnienie bł.Bronisława Markiewicza (30.01.) ma szczególny wymiar. Minęło bowiem równo 100 lat od jego świątobliwej śmierci i Zgromadzenia Michalickie rozpoczęły przeżywanie Roku Jubileuszowego, do którego zapraszają wszystkich Przyjaciół i Czcicieli św. Michała Archanioła oraz błogosławionego kapłana z podkarpackiej ziemi. Podniosła uroczystość odbyła się wieczorem w Sanktuarium "na Górce" - "w miejscu, gdzie przywołujemy tego, który pierwszy zwyciężył w Bożej sprawie - św. Michała Archanioła, który został wyposażony w Bożą moc, by pokonać szatana. /.../ To jest wielka intuicja bł. Bronisława Markiewicza, który do takiego patrona się odwołał, tu w Miejscu Piastowym chciał uczynić miejsce relacji pośrednictwa, mocy Bożej, w którą zaangażuje się święty Michał Archanioł." Tymi słowami rozpoczął wczoraj homilię abp Józef Michalik - metropolita przemyski podczas Mszy św. Eucharystię koncelebrowali - oprócz michalitów - niemal wszyscy księża dekanatu, do którego należy tutejsza parafia. Którzy nie sprawowali Eucharystii, posługiwali w konfesjonałach. Sanktuarium św. Michała Arch. i bł. Bronisława wypełniali wierni, wśród których były siostry z różnych zgromadzeń (najwięcej oczywiście michalitek, czyli duchowych córek błogosławionego), rektor i inni przedstawiciele PWSTiE im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz władze tutejszego Powiatu i Gminy. Dużą grupę wiernych stanowiła Rodzina Radia Maryja oraz uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i alumni LO przy NSD księży michalitów. Ceremonię prowadził ks. Jan Seremak - rektor Sanktuarium, a zebranych powitał ks. Antoni Tyniec - dyrektor domu macierzystego księży michalitów. W czasie liturgii rozbrzmiewał piękny śpiew chóru pod batutą p. Piotra Pałki.
Przede Mszą odczytany został list gratulacyjny od papieża Benedykta XVI, a po zakończeniu liturgii m. Natanaela Bednarczyk - przełożona generalna odczytała modlitwę przy ołtarzu bł. Bronisława Markiewicza, w której m.in. powierzała opiece Założyciela michalickie zgromadzenia, dzieci i młodzież. Całość zakończyła się wręczeniem ks. abp. Józefowi Michalikowi medalu Benemerenti, przyznawanemu za szczególne zasługi dla michalickich zgromadzeń. Statuetkę wręczał ks. Kazimierz Radzik - przełożony generalny księży michalitów w towarzystwie m. Natanaeli i dzieci z naszych placówek wychowawczych.
Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Fara. Informacje na jej temat przekazywały także inne media.
"Kto idzie za Chrystusem ten angażuje się w walkę o chwałę Bożą. I dobrze mieć wtedy takiego patrona, jakim jest św. Michał Arch. /r30;/ Zwycięstwo jest po stronie Chrystusa i tych, którzy mają taką mądrość, odwagę i dar wiary, by za Chrystusem pójść" - to również słowa z homilii wygłoszonej przez księdza arcybiskupa. Niejako przedłużeniem tych myśli była audycja w Radio Maryja w ramach tzw. Rozmów Niedokończonych. Wzięli w niej udział księża michalici: ks. Piotr Prusakiewicz, ks. Tadeusz Musz i ks. Jan Seremak oraz siostra michalitka - Dawida Ryll. Prowadzili rozmowę na temat: "Nowa ewangelizacja jako bój bezkrwawy w charyzmatycznym przekazie bł. ks.Bronisława Markiewicza".
LIST OJCA ŚWIĘTEGO BENEDYKTA XVI NA ROK JUBILEUSZOWY
Czcigodni Przełożeni Generalni,
Drodzy Kapłani, Bracia i Siostry
Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła
"Któż jak Bóg!", tym imieniem i zawołaniem Waszego patrona, Świętego Michała Archanioła, serdecznie pozdrawiam Wasze Wspólnoty Zakonne, których duchowość ma swoje odniesienie do imienia Archanioła wyrażającego zachwyt Bożym majestatem, Jego miłością, dobrocią i pięknem. Szczególnie pozdrawiam Księdza Generała, Przełożoną Generalną, którzy przewodzą rozpoczynającym się obchodom Jubileuszu Zakonnego, mającego na celu upamiętnienie osoby i dzieła błogosławionego Bronisława Markiewicza, kapłana, Założyciela Waszych Wspólnot, w setną rocznicę jego śmierci, która przypada 29 bieżącego miesiąca. Tę zakonną uroczystość, czas Jubileuszu i jego uczestników ogarniam moją serdeczną modlitwą.
Duchowe dziedzictwo błogosławionego Bronisława, które znalazło swój zewnętrzny wyraz w dziełach prowadzonych przez męską i żeńską gałąź założonego przez niego Zgromadzenia, wywodzi się z jego wrażliwości na ludzką biedę, z troski o wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza z rodzin najuboższych, zaniedbanych moralnie i religijnie. Znamienne jest jego pragnienie: "Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i ciele". Z tego pragnienia wyrosły domy wychowawcze dla młodzieży wraz z warsztatami do nauki zawodu. Szczególnie znane są ośrodki w Miejscu Piastowym i w Pawlikowicach. Z dużym uznaniem spotkały się także stosowane przez niego metody wychowawcze, oparte na wierze, powściągliwości i pracy, które swój szerszy aspekt znalazły w założonym przez niego Towarzystwie "Powściągliwość i Praca" oraz w miesięczniku wydawanym pod tym samym tytułem. Wszystkim, którzy kontynuują te dzieła w posłudze parafialnej, oświatowo-wychowawczej i katechetycznej w Polsce i za granicą, a także w pracy na misjach przekazuję słowo szczególnej wdzięczności.
Wyrażam radość, że 100-lecie zakończenia ziemskiej wędrówki Waszego Założyciela staje się dla Waszych Zgromadzeń kolejną okazją, by przybliżyć sobie raz jeszcze charyzmat jego życia, ideał życia zakonnego, by dokonać oceny wypełnianych zadań w perspektywie nowej ewangelizacji i aktualnych potrzeb. Zachęcam serdecznie Księży, Braci i Siostry do ożywienia ducha modlitwy i apostolskiej gorliwości, do odważnego podejmowania waszych zadań na wzór błogosławionego Bronisława oraz do całkowitego zawierzenia Bogu. Niech Wasze dobre zamierzenia i posługę wspierają swoim wstawiennictwem zarówno błogosławiony Bronisław, jak i błogosławieni męczennicy, wywodzący się z Waszych Wspólnot: ks. Władysław Błądziński i ks. Wojciech Nierychlewski oraz sługa Boża Anna Kaworek.Zawierzając Wspólnoty obydwu Zgromadzeń Świętemu Michałowi Archaniołowi, wszystkim uczestnikom obchodów Jubileuszu Zakonnego z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.
Benedictus pp XVI
Watykan, dnia 19 stycznia 2012 r.
ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE W RADIU MARYJA DO ODSŁUCHANIA: