Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Święto Błogosławionego Założyciela Michalickich Zgromadzeń

Dom Generalny
 Tegoroczne Liturgiczne Wspomnienie bł.Bronisława Markiewicza (30.01.) ma szczególny wymiar. Minęło bowiem równo 100 lat od jego świątobliwej śmierci i Zgromadzenia Michalickie rozpoczęły przeżywanie Roku Jubileuszowego, do którego zapraszają wszystkich Przyjaciół i Czcicieli św. Michała Archanioła oraz błogosławionego kapłana z podkarpackiej ziemi. Podniosła uroczystość odbyła się wieczorem w Sanktuarium "na Górce" - "w miejscu, gdzie przywołujemy tego, który pierwszy zwyciężył w Bożej sprawie - św. Michała Archanioła, który został wyposażony w Bożą moc, by pokonać szatana. /.../ To jest wielka intuicja bł. Bronisława Markiewicza, który do takiego patrona się odwołał, tu w Miejscu Piastowym chciał uczynić miejsce relacji pośrednictwa, mocy Bożej, w którą zaangażuje się święty Michał Archanioł." Tymi słowami rozpoczął wczoraj homilię abp Józef Michalik - metropolita przemyski podczas Mszy św. Eucharystię koncelebrowali - oprócz michalitów - niemal wszyscy księża dekanatu, do którego należy tutejsza parafia. Którzy nie sprawowali Eucharystii, posługiwali w konfesjonałach. Sanktuarium św. Michała Arch. i bł. Bronisława wypełniali wierni, wśród których były siostry z różnych zgromadzeń (najwięcej oczywiście michalitek, czyli duchowych córek błogosławionego), rektor i inni przedstawiciele  PWSTiE im. Ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz władze tutejszego Powiatu i Gminy. Dużą grupę wiernych stanowiła Rodzina Radia Maryja oraz uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i alumni LO przy NSD księży michalitów. Ceremonię prowadził ks. Jan Seremak - rektor Sanktuarium, a zebranych powitał ks. Antoni Tyniec - dyrektor domu macierzystego księży michalitów. W czasie liturgii rozbrzmiewał piękny śpiew chóru pod batutą p. Piotra Pałki.
Przede Mszą odczytany został list gratulacyjny od papieża Benedykta XVI, a po zakończeniu liturgii m. Natanaela Bednarczyk - przełożona generalna odczytała modlitwę przy ołtarzu bł. Bronisława Markiewicza, w której m.in. powierzała opiece Założyciela michalickie zgromadzenia, dzieci i młodzież. Całość zakończyła się wręczeniem ks. abp. Józefowi Michalikowi medalu Benemerenti, przyznawanemu za szczególne zasługi dla michalickich zgromadzeń. Statuetkę wręczał ks. Kazimierz Radzik - przełożony generalny księży michalitów w towarzystwie m. Natanaeli i dzieci z naszych placówek wychowawczych.
Uroczystość była transmitowana przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Fara. Informacje na jej temat przekazywały także inne media.
"Kto idzie za Chrystusem ten angażuje się w walkę o chwałę Bożą. I dobrze mieć wtedy takiego patrona, jakim jest św. Michał Arch. /r30;/ Zwycięstwo jest po stronie Chrystusa i tych, którzy mają taką mądrość, odwagę i dar wiary, by za Chrystusem pójść" - to również słowa z homilii wygłoszonej przez księdza arcybiskupa. Niejako przedłużeniem tych myśli była audycja w Radio Maryja w ramach tzw. Rozmów Niedokończonych. Wzięli w niej udział księża michalici: ks. Piotr Prusakiewicz, ks. Tadeusz Musz i ks. Jan Seremak oraz siostra michalitka - Dawida Ryll. Prowadzili rozmowę na temat: "Nowa ewangelizacja jako bój bezkrwawy w charyzmatycznym przekazie bł. ks.Bronisława Markiewicza".

LIST OJCA ŚWIĘTEGO BENEDYKTA XVI NA ROK JUBILEUSZOWY

Czcigodni Przełożeni Generalni,
Drodzy Kapłani, Bracia i Siostry
Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła


"Któż jak Bóg!", tym imieniem i zawołaniem Waszego patrona, Świętego Michała Archanioła, serdecznie pozdrawiam Wasze Wspólnoty Zakonne, których duchowość ma swoje odniesienie do imienia Archanioła wyrażającego zachwyt Bożym majestatem, Jego miłością, dobrocią i pięknem. Szczególnie pozdrawiam Księdza Generała, Przełożoną Generalną, którzy przewodzą rozpoczynającym się obchodom Jubileuszu Zakonnego, mającego na celu upamiętnienie osoby i dzieła błogosławionego Bronisława Markiewicza, kapłana, Założyciela Waszych Wspólnot, w setną rocznicę jego śmierci, która przypada 29 bieżącego miesiąca. Tę zakonną uroczystość, czas Jubileuszu i jego uczestników ogarniam moją serdeczną modlitwą.
Duchowe dziedzictwo błogosławionego Bronisława, które znalazło swój zewnętrzny wyraz w dziełach prowadzonych przez męską i żeńską gałąź założonego przez niego Zgromadzenia, wywodzi się z jego wrażliwości na ludzką biedę, z troski o wychowanie dzieci i młodzieży, zwłaszcza z rodzin najuboższych, zaniedbanych moralnie i religijnie. Znamienne jest jego pragnienie: "Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i ciele". Z tego pragnienia wyrosły domy wychowawcze dla młodzieży wraz z warsztatami do nauki zawodu. Szczególnie znane są ośrodki w Miejscu Piastowym i w Pawlikowicach. Z dużym uznaniem spotkały się także stosowane przez niego metody wychowawcze, oparte na wierze, powściągliwości i pracy, które swój szerszy aspekt znalazły w założonym przez niego Towarzystwie "Powściągliwość i Praca" oraz w miesięczniku wydawanym pod tym samym tytułem. Wszystkim, którzy kontynuują te dzieła w posłudze parafialnej, oświatowo-wychowawczej i katechetycznej w Polsce i za granicą, a także w pracy na misjach przekazuję słowo szczególnej wdzięczności.
Wyrażam radość, że 100-lecie zakończenia ziemskiej wędrówki Waszego Założyciela staje się dla Waszych Zgromadzeń kolejną okazją, by przybliżyć sobie raz jeszcze charyzmat jego życia, ideał życia zakonnego, by dokonać oceny wypełnianych zadań w perspektywie nowej ewangelizacji i aktualnych potrzeb. Zachęcam serdecznie Księży, Braci i Siostry do ożywienia ducha modlitwy i apostolskiej gorliwości, do odważnego podejmowania waszych zadań na wzór błogosławionego Bronisława oraz do całkowitego zawierzenia Bogu. Niech Wasze dobre zamierzenia i posługę wspierają swoim wstawiennictwem zarówno błogosławiony Bronisław, jak i błogosławieni męczennicy, wywodzący się z Waszych Wspólnot: ks. Władysław Błądziński i ks. Wojciech Nierychlewski oraz sługa Boża Anna Kaworek.Zawierzając Wspólnoty obydwu Zgromadzeń Świętemu Michałowi Archaniołowi, wszystkim uczestnikom obchodów Jubileuszu Zakonnego z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.
Benedictus pp XVI

Watykan, dnia 19 stycznia 2012 r.
ROZMOWY NIEDOKOŃCZONE W RADIU MARYJA DO ODSŁUCHANIA:


Dodane przez sdawida dnia 31 styczeń 2012 17:59 · 0 Komentarzy · 7228 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
jak ładnie piszesz
jak ładnie piszesz
Z wizytacji w Kamerunie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.