Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Sesja naukowa dla nauczycieli

ks. dr W. Janiga"Wierni Bogu i Ojczyźnie" - to hasło VII Kongresu Nauczycieli i Wychowawców, jaki odbył się 5 maja br. w Miejscu Piastowym w auli MZSP. Tym razem aula ledwie pomieściła uczestników sesji naukowej, którym bliskie są sprawy naszego Narodu i jego chrześcijańskiej tożsamości. "Ziemio Polska! Ziemio trudna i doświadczona! Ziemio piękna!Ziemio moja! Bądź pozdrowiona!" - te słowa Jana Pawła II były niewątpliwie bliskie wszystkim, którym nie było żal wolnej soboty i przybyli na to spotkanie. Prowadzących i uczestników powitał ks.dr Waldemar Janiga z Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.


profesor R. Legutko"Polski katolik we współczesnym świecie" to temat wykładu profesora dr. hab. Ryszarda Legutko (UJ Kraków). Bez chrześcijaństwa - przekonywał - nie ma europejskiej tożsamości. Obecnie, niestety, podcina się korzenie naszej cywilizacji, gdyż próbuje się w dość agresywny sposób zakwestionować, zaprzeczyć chrześcijańskim fundamentom kultury europejskiej. W Europie dominuje tendencja, by instytucje państwowe przejęły wychowawczą misję Kościoła, by kwestie moralne były rozstrzygane na poziomie państwowym, z wykluczeniem katolicyzmu. W wyniku tego coraz częściej sankcjonowane są prawa, które wykluczają ewangeliczne normy moralne. Największą zmianą, jaka nastąpiła w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, jest zmiana w patrzeniu na człowieka. Ta zmiana niesie bardzo poważne konsekwencje - tłumaczył prof. Legutko.

ks. dr S. JanuszA jakie jest chrześcijańskie spojrzenie na człowieka? - ten temat podjął i bardzo przejrzyście wyjaśnił ks. prałat dr Stanisław Janusz (WSD, Przemyśl) w wykładzie "Katolickie perspektywy rozwoju człowieczeństwa". Ukazał on wielką godność człowieka, obdarzonego boskim podobieństwem i zaproszonego do życia w godności dziecka Bożego. Bóg pokazuje w Jezusie Chrystusie, jakiego pragnie mieć człowieka. Co więcej, sam Bóg uzdalnia i wspomaga tych, którzy chcą iść śladami Chrystusa, by osiągnęli pełnię życia w prawdzie, wolności i szczęściu. Sam Bóg jest zainteresowany, by przeprowadzić człowieka do stanu boskości, ale potrzebuje do tego współpracy ze strony człowieka.

prof. R.J. NowakProf. dr hab. Robert Jerzy Nowak (WSKSiM Toruń) w wykładzie "Kościół a Naród" przedstawił pokrótce postawy i poglądy kilkudziesięciu osób, które były zdeklarowanymi katolikami (w tym wielu księży i biskupów), a jednocześnie bardzo wyraziście zapisały się w dziejach naszej Ojczyzny - jako zaangażowani i skuteczni patrioci, wspaniali wychowawcy, twórcy wartościowych systemów życia społecznego, ofiarnie służący Ojczyźnie i poszczególnym ludziom, często za cenę życia. Prof. Nowak wykazał jednocześnie jak zakłamywana bywa historia, a myślenie Polaków urabia się poprzez nieprawdziwe informacje. Mamy prawo do prawdy o naszych dziejach i nie możemy pozwolić, by nam odebrano przeszłość. Naród bez przeszłości jest godny współczucia, taki naród nie ma własnych korzeni i tożsamości, nie umie cenić i strzec wartości, które go kształtowały, które pozwalają człowiekowi funkcjonować w wolności i ludzkiej godności.

accordKońcowym, ale jakże wzruszającym akcentem sympozjum, był koncert kwartetu Accord z Tarnopola. Wokaliści z tarnopolskiej filharmonii oczarowali swoim niezwykłym śpiewem wszystkich uczestników Kongresu. Wykonali zarówno pieśni religijne, jak i piosenki ludowe. Śpiewali w języku ukraińskim, polskim i angielskim. W każdym z prezentowanych utworów wykazali swoje mistrzostwo, ogromny talent, zadziwiali harmonią, możliwościami wokalnymi i niesamowitym wyczuciem, wrażliwością. Śpiewy religijne były autentyczną modlitwą, a piosenki, nawet przyśpiewki ludowe, w ich wykonaniu nabierały niezwykłego brzmienia.

Kongres zorganizowany został przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, Zgromadzenie Księży Michalitów, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, Oddział w Krośnie i Oddział w Przemyślu.

Dalszą częścią Kongresu był udział w Nabożeństwie Fatimskim przy Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.Dodane przez sdawida dnia 05 maj 2012 23:42 · 0 Komentarzy · 9286 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Na dzisiaj
Losowa fotka
ale w którą stronę teraz?
ale w którą stronę teraz?
rekolekcje dla dziewcząt
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.