Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Pielgrzymka jubileuszowa

Pielgrzymka JubileuszowaW dniach 30. 04. - 10. 05. 2012 r. odbyła się pielgrzymka jubileuszowo-dziękczynna. Wzięły w niej udział siostry, które w tym roku obchodzą 25-lecie życia zakonnego: s. Dolores Mermer, s. Ligia Kostyra, s. Karolina Steuer, s. Nina Walus, s. Michalina Niećko i s. Diana Jończyk. Do sióstr jubilatek dołączyła s. Assunta Słysz, która przyjechała na urlop z Kamerunu.  Przewodnikiem pielgrzymki był Rektor Wyższego Seminarium Księży Michalitów, ks. Tadeusz Musz. Świętowanie srebrnego jubileuszu sióstr zbiegło się z jubileuszem 100 rocznicy śmierci ks. Bronisława Markiewicza. Dlatego siostry wzięły udział w głównych uroczystościach jubileuszowych w Crescentino, Turynie i na Monte Sant' Angelo. Wyrażamy wdzięczność Matce Generalnej Natanaeli Bednarczyk wraz z Radą Generalną i naszym Przełożonym za możliwość tak wspaniałego pielgrzymowania. Dziękujemy Siostrom z Krakowa przy ul. Kosocickiej, z Gargano, Księżom Michalitom z Włoch za ciepłe, serdeczne przyjęcie. Naszemu wspaniałemu Przewodnikowi - ks. Tadeuszowi Muszowi wyrażamy wdzięczność za bogactwo treści, wspólną modlitwę, a także atmosferę pełną radości, dobrego humoru i otwartości. Siostry Jubilatki.
Poniżej zamieszczamy krótki opis poszczególnych dni pielgrzymki.
30 kwietnia, po porannej Mszy św. o godz. 4.00, wyjechaliśmy z Krakowa i tym samym rozpoczęłyśmy nasze pielgrzymowanie. Wieczorem, po całodziennej podróży, dotarłyśmy do Crescentino we Włoszech. Tu przywitał nas ks. proboszcz Edward Świątkowski i michaliccy współbracia.
Rankiem, 1 maja, wyjechałyśmy do Francji, by spotkać się z Maryją w La Salette. Uczestniczyłyśmy we Mszy św. w oratorium, a także w nabożeństwie odprawianym w trzech językach w bazylice. Podczas procesji z lampionami przeszłyśmy z sanktuarium do figury Matki Bożej na saletyńskiej Kalwarii. Tu Piękna Pani ukazała się 19 września 1846 roku dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette, w Alpach wysokich we Francji.
2 maja około godz. 10.00 pożegnałyśmy Maryję i malownicze góry w La Salette i wyjechałyśmy do Crescentino. Po przybyciu na miejsce brałyśmy udział we Mszy św. dziękczynnej za 20 lat posługi kapłańskiej ks. Jana Bogackiego. Odbyła się ona w kościele Matki Bożej Pałacowej.  
3 maja - udałyśmy się do Becchi - miejsca urodzenia ks. Jana Bosco (ur. 16 sierpnia 1815 r. w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 r. w Turynie). Tam zwiedziłyśmy jego dom rodzinny, sanktuarium i muzeum. Potem pojechałyśmy do sanktuarium św. Michała w Avigliana. Po powrocie do Crescentino, wraz z tamtejszym biskupem i przedstawicielami michalickiej prowincji włosko-szwajcarskiej, uczestniczyłyśmy w pięknej celebracji ku czci bł. Bronisława Markiewicza z okazji 100 rocznicy Jego śmierci. Odbyło się też poświęcenie kamienia węgielnego pod nowe oratorium. Z okazji roku jubileuszowego ks. Jan Bogacki wydał nową pozycję książkową o ks. Markiewiczu i wręczył ją uczestnikom uroczystości.
4 maja przebywałyśmy w San Benigno Cavanesse, gdzie swój nowicjat przeżywał nasz Ojciec Założyciel. Zwiedziłyśmy też szkołę, kaplicę, pokój św. Jana Bosco. W godzinach południowych nawiedziłyśmy kościół San Giovvanni Evangelista. Przy tej okazji wiele dowiedziałyśmy się o stworzonym tam przez Jana Bosco oratorium. Tu ks. Markiewicz przebywał przez dwa lata. Tu też zachorował na gruźlicę. Po południu udałyśmy się do katedry w Turynie, aby pomodlić się w kaplicy Całunu Turyńskiego. Następnie pojechałyśmy na przedmieście Turynu - Valdocco, gdzie ksiądz Bosko otworzył swoje pierwsze oratorium dla młodzieży. O godz. 18.00 w Bazylice Wspomożenia Wiernych odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 100 rocznicy śmierci O. Założyciela, której przewodniczył O. Generał ks. Kazimierz Radzik. Wzięło w niej udział również wielu księży Michalitów, księża Salezjanie i siostry Salezjanki.
5 maja - w drodze do Castel Sant Elia zwiedzałyśmy Asyż: Bazylikę z Porcjunkulą, ogród różany, kaplicę upamiętniającą miejsce śmierci św. Franciszka i jego grób. Wieczorem przybyłyśmy do Castel Sant Elia, gdzie bardzo życzliwie zostałyśmy przyjęte przez przełożonego domu - ks. Piotra Burka i wspólnotę braci Michalitów.
6 maja, po Mszy św. w grocie Matki Bożej Aruppe, udałyśmy się do Rzymu na Plac św. Piotra, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Caeli z papieżem Benedyktem XVI.  Modliłyśmy się też przy grobie bł. Jana Pawła II. Potem zwiedzałyśmy katakumby św. Kaliksta, Coloseum, Plac Wenecki.
7 maja po Eucharystii wyjechałyśmy z Castel w kierunku Monte Sant` Angelo. Po drodze udałyśmy się do Manopello, gdzie pośród wzgórz Abruzji, w malutkim kościółku kapucynów, na 400 lat został ukryty niesamowity Obraz Świętego Oblicza - tkaniny z wizerunkiem Jezusa, która w opinii wielu ekspertów jest płótnem pogrzebowym Chrystusa z jerozolimskiego grobu.  W godzinach popołudniowych byłyśmy w Lanciano, gdzie od dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. W czasie podróży zatrzymałyśmy się nad morzem Adriatyckim, aby radować się pięknem stworzenia. Wieczorem dotarłyśmy na Gargano, witane bardzo ciepło przez Matkę Edytę Golińską wraz z Siostrami. W wigilię wspomnienia objawienia się św. Michała Archanioła na półwyspie Gargano, zorganizowane zostało wieczorne Czuwanie Modlitewne dla młodzieży przed Najświętszym Sakramentem.
Od wczesnych godzin porannych 8 maja słychać było w Niebiańskiej Bazylice śpiew setek pielgrzymów: "Siamo pellegrini, siamo tuoi devoti, San Michele Arcangelo, prega per noi". Uroczystej sumie przewodniczył pasterz diecezji abp Michele Castoro. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował O. Generał ks. Kazimierz Radzik, a także wielu kapłanów z diecezji i naszych współbraci.  We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych, wśród nich nowo wybrany burmistrz miasta Monte Sant` Angelo. Na zakończenie liturgii ks. arcybiskup poświęcił srebrną figurę św. Michała Archanioła, wykonaną przez artystę Mariusza Drapikowskiego, która w niedługim czasie zostanie przeniesiona do Kaplicy Pojednania. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólny obiad do Domu Pielgrzyma.
9 maja wyjechaliśmy z Monte Sant`Angelo w kierunku Padwy, a w południe zwiedzaliśmy San Giovanni Rotondo: kościół, bazylikę, kryptę, muzeum O. Pio (ur. 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie, zm. 23 września 1968 r. w San Giovanni Rotondo).  Potem udałyśmy się do Sanktuarium Santa Casa w Loretto, sanktuarium Świętego Domku. W godzinach wieczornych przyjechałyśmy na nocleg do domu pielgrzyma w Padwie.
10 maja o godz. 7.30 uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice św. Antoniego w Padwie. Tu modliłyśmy się przy Jego grobie, zobaczyłyśmy też Jego relikwie. W czasie drogi powrotnej do Polski wstąpiłyśmy do Wenecji, zwiedzając plac św. Marka, spacerując uroczymi uliczkami. Płynęłyśmy też statkiem - wodnym autobusem.  Do Krakowa przyjechałyśmy późno w nocy. Rano w kaplicy sióstr na ul. Kosocickiej, ks.Tadeusz Musz odprawił Mszę św., którą zakończyliśmy nasze pielgrzymowanie.


Dodane przez sMonika dnia 15 maj 2012 10:05 · 0 Komentarzy · 8449 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
i rekreacja
i rekreacja
Sluby wieczyste
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.