
W dniach 30. 04. - 10. 05. 2012 r. odbyła się pielgrzymka jubileuszowo-dziękczynna. Wzięły w niej udział siostry, które w tym roku obchodzą 25-lecie życia zakonnego: s. Dolores Mermer, s. Ligia Kostyra, s. Karolina Steuer, s. Nina Walus, s. Michalina Niećko i s. Diana Jończyk. Do sióstr jubilatek dołączyła s. Assunta Słysz, która przyjechała na urlop z Kamerunu. Przewodnikiem pielgrzymki był Rektor Wyższego Seminarium Księży Michalitów, ks. Tadeusz Musz. Świętowanie srebrnego jubileuszu sióstr zbiegło się z jubileuszem 100 rocznicy śmierci ks. Bronisława Markiewicza. Dlatego siostry wzięły udział w głównych uroczystościach jubileuszowych w Crescentino, Turynie i na Monte Sant' Angelo. Wyrażamy wdzięczność Matce Generalnej Natanaeli Bednarczyk wraz z Radą Generalną i naszym Przełożonym za możliwość tak wspaniałego pielgrzymowania. Dziękujemy Siostrom z Krakowa przy ul. Kosocickiej, z Gargano, Księżom Michalitom z Włoch za ciepłe, serdeczne przyjęcie. Naszemu wspaniałemu Przewodnikowi - ks. Tadeuszowi Muszowi wyrażamy wdzięczność za bogactwo treści, wspólną modlitwę, a także atmosferę pełną radości, dobrego humoru i otwartości.
Siostry Jubilatki.
Poniżej zamieszczamy krótki opis poszczególnych dni pielgrzymki.
30 kwietnia, po porannej Mszy św. o godz. 4.00, wyjechaliśmy z Krakowa i tym samym rozpoczęłyśmy nasze pielgrzymowanie. Wieczorem, po całodziennej podróży, dotarłyśmy do Crescentino we Włoszech. Tu przywitał nas ks. proboszcz Edward Świątkowski i michaliccy współbracia.
Rankiem, 1 maja, wyjechałyśmy do Francji, by spotkać się z Maryją w La Salette. Uczestniczyłyśmy we Mszy św. w oratorium, a także w nabożeństwie odprawianym w trzech językach w bazylice. Podczas procesji z lampionami przeszłyśmy z sanktuarium do figury Matki Bożej na saletyńskiej Kalwarii. Tu Piękna Pani ukazała się 19 września 1846 roku dwojgu pastuszkom: 15-letniej Melanii Calvat i 11-letniemu Maksyminowi Giraud na górze wznoszącej się nad La Salette, w Alpach wysokich we Francji.
2 maja około godz. 10.00 pożegnałyśmy Maryję i malownicze góry w La Salette i wyjechałyśmy do Crescentino. Po przybyciu na miejsce brałyśmy udział we Mszy św. dziękczynnej za 20 lat posługi kapłańskiej ks. Jana Bogackiego. Odbyła się ona w kościele Matki Bożej Pałacowej.
3 maja - udałyśmy się do Becchi - miejsca urodzenia ks. Jana Bosco (ur. 16 sierpnia 1815 r. w Becchi, zm. 31 stycznia 1888 r. w Turynie). Tam zwiedziłyśmy jego dom rodzinny, sanktuarium i muzeum. Potem pojechałyśmy do sanktuarium św. Michała w Avigliana. Po powrocie do Crescentino, wraz z tamtejszym biskupem i przedstawicielami michalickiej prowincji włosko-szwajcarskiej, uczestniczyłyśmy w pięknej celebracji ku czci bł. Bronisława Markiewicza z okazji 100 rocznicy Jego śmierci. Odbyło się też poświęcenie kamienia węgielnego pod nowe oratorium. Z okazji roku jubileuszowego ks. Jan Bogacki wydał nową pozycję książkową o ks. Markiewiczu i wręczył ją uczestnikom uroczystości.
4 maja przebywałyśmy w San Benigno Cavanesse, gdzie swój nowicjat przeżywał nasz Ojciec Założyciel. Zwiedziłyśmy też szkołę, kaplicę, pokój św. Jana Bosco. W godzinach południowych nawiedziłyśmy kościół San Giovvanni Evangelista. Przy tej okazji wiele dowiedziałyśmy się o stworzonym tam przez Jana Bosco oratorium. Tu ks. Markiewicz przebywał przez dwa lata. Tu też zachorował na gruźlicę. Po południu udałyśmy się do katedry w Turynie, aby pomodlić się w kaplicy Całunu Turyńskiego. Następnie pojechałyśmy na przedmieście Turynu - Valdocco, gdzie ksiądz Bosko otworzył swoje pierwsze oratorium dla młodzieży. O godz. 18.00 w Bazylice Wspomożenia Wiernych odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 100 rocznicy śmierci O. Założyciela, której przewodniczył O. Generał ks. Kazimierz Radzik. Wzięło w niej udział również wielu księży Michalitów, księża Salezjanie i siostry Salezjanki.
5 maja - w drodze do Castel Sant Elia zwiedzałyśmy Asyż: Bazylikę z Porcjunkulą, ogród różany, kaplicę upamiętniającą miejsce śmierci św. Franciszka i jego grób. Wieczorem przybyłyśmy do Castel Sant Elia, gdzie bardzo życzliwie zostałyśmy przyjęte przez przełożonego domu - ks. Piotra Burka i wspólnotę braci Michalitów.
6 maja, po Mszy św. w grocie Matki Bożej Aruppe, udałyśmy się do Rzymu na Plac św. Piotra, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Caeli z papieżem Benedyktem XVI. Modliłyśmy się też przy grobie bł. Jana Pawła II. Potem zwiedzałyśmy katakumby św. Kaliksta, Coloseum, Plac Wenecki.
7 maja po Eucharystii wyjechałyśmy z Castel w kierunku Monte Sant` Angelo. Po drodze udałyśmy się do Manopello, gdzie pośród wzgórz Abruzji, w malutkim kościółku kapucynów, na 400 lat został ukryty niesamowity Obraz Świętego Oblicza - tkaniny z wizerunkiem Jezusa, która w opinii wielu ekspertów jest płótnem pogrzebowym Chrystusa z jerozolimskiego grobu. W godzinach popołudniowych byłyśmy w Lanciano, gdzie od dwunastu wieków przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. W czasie podróży zatrzymałyśmy się nad morzem Adriatyckim, aby radować się pięknem stworzenia. Wieczorem dotarłyśmy na Gargano, witane bardzo ciepło przez Matkę Edytę Golińską wraz z Siostrami. W wigilię wspomnienia objawienia się św. Michała Archanioła na półwyspie Gargano, zorganizowane zostało wieczorne Czuwanie Modlitewne dla młodzieży przed Najświętszym Sakramentem.
Od wczesnych godzin porannych 8 maja słychać było w Niebiańskiej Bazylice śpiew setek pielgrzymów: "Siamo pellegrini, siamo tuoi devoti, San Michele Arcangelo, prega per noi". Uroczystej sumie przewodniczył pasterz diecezji abp Michele Castoro. Wraz z nim Eucharystię koncelebrował O. Generał ks. Kazimierz Radzik, a także wielu kapłanów z diecezji i naszych współbraci. We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych, wśród nich nowo wybrany burmistrz miasta Monte Sant` Angelo. Na zakończenie liturgii ks. arcybiskup poświęcił srebrną figurę św. Michała Archanioła, wykonaną przez artystę Mariusza Drapikowskiego, która w niedługim czasie zostanie przeniesiona do Kaplicy Pojednania. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólny obiad do Domu Pielgrzyma.
9 maja wyjechaliśmy z Monte Sant`Angelo w kierunku Padwy, a w południe zwiedzaliśmy San Giovanni Rotondo: kościół, bazylikę, kryptę, muzeum O. Pio (ur. 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie, zm. 23 września 1968 r. w San Giovanni Rotondo). Potem udałyśmy się do Sanktuarium Santa Casa w Loretto, sanktuarium Świętego Domku. W godzinach wieczornych przyjechałyśmy na nocleg do domu pielgrzyma w Padwie.
10 maja o godz. 7.30 uczestniczyliśmy we Mszy św. w Bazylice św. Antoniego w Padwie. Tu modliłyśmy się przy Jego grobie, zobaczyłyśmy też Jego relikwie. W czasie drogi powrotnej do Polski wstąpiłyśmy do Wenecji, zwiedzając plac św. Marka, spacerując uroczymi uliczkami. Płynęłyśmy też statkiem - wodnym autobusem. Do Krakowa przyjechałyśmy późno w nocy. Rano w kaplicy sióstr na ul. Kosocickiej, ks.Tadeusz Musz odprawił Mszę św., którą zakończyliśmy nasze pielgrzymowanie.