Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

Jubileuszowa pielgrzymka na Antypody

Dom Generalny
 Jubileuszowe świętowanie i  dziękczynienie Bogu za bł. Bronisława Markiewicza w Australii i na Papua Nowej Gwinei odbyło się na przełomie kwietnia i maja br. W uroczystościach uczestniczyła także m. Natanaela Bednarczyk - przełożona generalna. Oto jej wspomnienia i refleksje: " Świętowanie na Antypodach było i pozostanie w moim życiu niezwykłym i niezapomnianym wydarzeniem. W towarzystwie Ks. Ryszarda Andrzejewskiego - wikariusza generalnego CSMA i kapłana  diecezji  tarnowskiej ks. Mariana Bracha odbyliśmy trzytygodniową podróż, odwiedzając  pracujących tam michalitów i ich parafialne stacje. Nasz pobyt opromieniony był dobrocią, życzliwością, michalicką gościnnością domów oraz darem prawdziwie braterskich serc naszych współbraci. Dzięki dobrej organizacji i otwartości księży i dobrych ludzi, dane nam było zwiedzić ciekawe zakątki tego regionu oraz  poznać i odwiedzić  różne parafie, które są miejscami ich duszpasterskiej pracy: Clovelly  (ks. Jan Bieniek i ks. Paweł Kopczyński), Terrigal (ks. Marek Okarma i ks. Jerzy Gorzkowski),  Horsley Park (ks. Dominik Karnas). Kilkudniowy pobyt w Australii zwieńczony został uroczystą, dziękczynną Eucharystią w North Ryde (Sydney), parafii pod wezwaniem Ducha Świętego, w której duszpasterzem i zarazem proboszczem jest ks. Stanisław Kluk. Uroczystość ta zgromadziła nie tylko wszystkich kapłanów - michalitów ziemi australijskiej, ale również najbliższych  ich współpracowników, oddanych bezinteresownie sprawie Kościoła i jego misji. Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Julian Porteous, który w swojej homilii, tak ciekawie i pięknie  ukazał charyzmatyczną pracę bł. Bronisława z dziećmi i młodzieżą, że w podziękowaniu przełożony Delegatury na Pacyfiku ks. Jan Bieniek uznał, że gdyby jeszcze nie był michalitą, to na pewno po wysłuchaniu  tych słów,  wstąpiłby do Zgromadzenia. Oby te słowa stały  się posiewem nowych michalickich powołań na tym Kontynencie! Uniwersalizm Kościoła podczas wspólnych modlitw i różnorodnych spotkań wlewał w moje serce poczucie jedności i solidarności oraz dawał prawdziwą radość bycia jedną wielką, chrześcijańska rodziną.
Papua Nowa Gwinea to  prawdziwie bogata w piękno górskich krajobrazów, żywej zieleni i barwnych kwiatów "wyspa rajska".  Mount Hagen, trzecie pod  względem wielkości miasto tego kraju jest miejscem "papuaskiej macierzy" Księży Michalitów. Na kilkanaście dni, dom ten stał się  stacjonarnym punktem  naszej pielgrzymki. Przełożony wspólnoty ks. Bogdan Świerczewski, ks. Zdzisław Kruczek, ks. Józef Pękala, ks. Grzegorz Jasłowski, ks. Peter Kaupa, br. Thomas Lasen i bracia nowicjusze i postulanci, otworzyli nam bardzo szeroko drzwi domów i braterskich serc. Barwne i radosne powitanie dało początek tej niezwyklej, jubileuszowej atmosferze świętowania.
Punktem centralnym była jubileuszowa Msza święta połączona z poświęceniem  nowej zakonnej kaplicy pod wezwaniem św. Michała Archanioła.  Uroczystości przewodniczył ks. bp Arnold Arowae - ordynariusz diec. Wabag, który w homilii powiedział, że "Bóg dla człowieka zstępuje na ziemię, zbawia go i uświęca, a wyciągając do niego rękę  (jak w kaplicy Sykstyńskiej) pragnie na nowo pociągnąć go do utraconego Raju." Wspólne świętowanie zgromadziło wielu polskich misjonarzy, jak również  kapłanów i sióstr zakonnych innych zgromadzeń oraz ludzi świeckich.  
Jubileuszowy charakter wspólnych  modlitewnych celebracji, niezapomnianych powitań i spotkań, miał miejsce na wszystkich stacjach misyjnych, gdzie pracują księża michalici. Byliśmy wspólnie w Kuli - parafii ks. Bogdana Świerczewskiego; razem też  modliliśmy się w Wanepap u ks. Józefa Pękali, wspólnie też świętowaliśmy w Kasap u ks. Grzegorza Jasłowskiego.
Jubileuszowo - dziękczynne wędrowanie misyjnymi drogami, w rytmie wystukiwanych melodii  "barwnego",  lokalnego Kościoła, to wzruszające chwile, które na trwałe zapisały się w moim sercu.  Z prawdziwą dumą i radością  unosiłam portret Ojca Założyciela bł. Bronisława i wspólnie cieszyliśmy się i chwaliliśmy Pana, że w tak dalekiej Papui, ludzie Markiewicza głoszą Dobrą Nowinę  i służą prawdziwie potrzebującym, ubogim ludom.


Dodane przez sdawida dnia 25 maj 2012 00:29 · 0 Komentarzy · 11234 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Aniołowie
Aniołowie
Jasełka w Miejscu Piastowym
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.