
Jubileuszowe świętowanie i dziękczynienie Bogu za bł. Bronisława Markiewicza w Australii i na Papua Nowej Gwinei odbyło się na przełomie kwietnia i maja br. W uroczystościach uczestniczyła także m. Natanaela Bednarczyk - przełożona generalna. Oto jej wspomnienia i refleksje: " Świętowanie na Antypodach było i pozostanie w moim życiu niezwykłym i niezapomnianym wydarzeniem. W towarzystwie Ks. Ryszarda Andrzejewskiego - wikariusza generalnego CSMA i kapłana diecezji tarnowskiej ks. Mariana Bracha odbyliśmy trzytygodniową podróż, odwiedzając pracujących tam michalitów i ich parafialne stacje. Nasz pobyt opromieniony był dobrocią, życzliwością, michalicką gościnnością domów oraz darem prawdziwie braterskich serc naszych współbraci. Dzięki dobrej organizacji i otwartości księży i dobrych ludzi, dane nam było zwiedzić ciekawe zakątki tego regionu oraz poznać i odwiedzić różne parafie, które są miejscami ich duszpasterskiej pracy: Clovelly (ks. Jan Bieniek i ks. Paweł Kopczyński), Terrigal (ks. Marek Okarma i ks. Jerzy Gorzkowski), Horsley Park (ks. Dominik Karnas). Kilkudniowy pobyt w Australii zwieńczony został uroczystą, dziękczynną Eucharystią w North Ryde (Sydney), parafii pod wezwaniem Ducha Świętego, w której duszpasterzem i zarazem proboszczem jest ks. Stanisław Kluk. Uroczystość ta zgromadziła nie tylko wszystkich kapłanów - michalitów ziemi australijskiej, ale również najbliższych ich współpracowników, oddanych bezinteresownie sprawie Kościoła i jego misji. Jubileuszowej Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Julian Porteous, który w swojej homilii, tak ciekawie i pięknie ukazał charyzmatyczną pracę bł. Bronisława z dziećmi i młodzieżą, że w podziękowaniu przełożony Delegatury na Pacyfiku ks. Jan Bieniek uznał, że gdyby jeszcze nie był michalitą, to na pewno po wysłuchaniu tych słów, wstąpiłby do Zgromadzenia. Oby te słowa stały się posiewem nowych michalickich powołań na tym Kontynencie! Uniwersalizm Kościoła podczas wspólnych modlitw i różnorodnych spotkań wlewał w moje serce poczucie jedności i solidarności oraz dawał prawdziwą radość bycia jedną wielką, chrześcijańska rodziną.
Papua Nowa Gwinea to prawdziwie bogata w piękno górskich krajobrazów, żywej zieleni i barwnych kwiatów "wyspa rajska". Mount Hagen, trzecie pod względem wielkości miasto tego kraju jest miejscem "papuaskiej macierzy" Księży Michalitów. Na kilkanaście dni, dom ten stał się stacjonarnym punktem naszej pielgrzymki. Przełożony wspólnoty ks. Bogdan Świerczewski, ks. Zdzisław Kruczek, ks. Józef Pękala, ks. Grzegorz Jasłowski, ks. Peter Kaupa, br. Thomas Lasen i bracia nowicjusze i postulanci, otworzyli nam bardzo szeroko drzwi domów i braterskich serc. Barwne i radosne powitanie dało początek tej niezwyklej, jubileuszowej atmosferze świętowania.
Punktem centralnym była jubileuszowa Msza święta połączona z poświęceniem nowej zakonnej kaplicy pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Uroczystości przewodniczył ks. bp Arnold Arowae - ordynariusz diec. Wabag, który w homilii powiedział, że "Bóg dla człowieka zstępuje na ziemię, zbawia go i uświęca, a wyciągając do niego rękę (jak w kaplicy Sykstyńskiej) pragnie na nowo pociągnąć go do utraconego Raju." Wspólne świętowanie zgromadziło wielu polskich misjonarzy, jak również kapłanów i sióstr zakonnych innych zgromadzeń oraz ludzi świeckich.
Jubileuszowy charakter wspólnych modlitewnych celebracji, niezapomnianych powitań i spotkań, miał miejsce na wszystkich stacjach misyjnych, gdzie pracują księża michalici. Byliśmy wspólnie w Kuli - parafii ks. Bogdana Świerczewskiego; razem też modliliśmy się w Wanepap u ks. Józefa Pękali, wspólnie też świętowaliśmy w Kasap u ks. Grzegorza Jasłowskiego.
Jubileuszowo - dziękczynne wędrowanie misyjnymi drogami, w rytmie wystukiwanych melodii "barwnego", lokalnego Kościoła, to wzruszające chwile, które na trwałe zapisały się w moim sercu. Z prawdziwą dumą i radością unosiłam portret Ojca Założyciela bł. Bronisława i wspólnie cieszyliśmy się i chwaliliśmy Pana, że w tak dalekiej Papui, ludzie Markiewicza głoszą Dobrą Nowinę i służą prawdziwie potrzebującym, ubogim ludom.