Hide/Show Panels Hide/Show Panels
off

MICHAYLAND 2012

Dom Generalny
procesja z darami"Jest na świecie wiele takich miejsc, gdzie dobrze jest"! Jednym z takich miejsc jest... Miejsce Piastowe. O tym, że "dobrze jest" świadczą coraz większe tłumy dzieci, które przyjeżdżają do "Krainy św. Michała". Tegoroczny "Michayland" pobił rekord, niemal 4,5 tys. dzieci zgromadziło się na placu przed Sanktuarium św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza. To już XXVIII-a, ale w tym roku - z racji na 100. śmierci bł. Bronisława - szczególna pielgrzymka dzieci. "Tu stworzył dom" - tym hasłem przywoływano postać bł. ks. Markiewicza, który pod koniec XIX wieku zaczął gromadzić setki dzieci, nie mające domu.
A dziś ten "dom" wypełniły rzesze małych pielgrzymów, dziękując Bogu za możliwość bycia w "rodzinie", tj. w miejscu, gdzie jest miłość, wzajemna troska, radość, życzliwość. Była wspólna modlitwa i wspólna zabawa - w gronie rówieśników, pod troskliwą opieką dorosłych. Dziś Miejsce Piastowe rozbrzmiewało śpiewem, serdecznym śmiechem, radosnymi okrzykami i życzliwymi rozmowami. Atrakcji nie brakowało, jedynie czasu, by z wszystkiego skorzystać. Mimo ponad dwudziestu sektorów, dzieci stały w długich kolejkach, by poskakać czy pozjeżdżać na "dmuchańcach", dosiąść konia lub wsiąść do samochodzików lub wspiąć się "na ścianę". Bardzo chętnie uczestniczyły też w rozgrywkach sportowych, w zabawach integracyjnych, warsztatach artystycznych i sztuczkach cyrkowych. Z ciekawością siadały do policyjnych czy strażackich samochodów, ochoczo dawały zrobić sobie "makijaż" i ze smakiem zajadały darmowe posiłki - parówki lub bigos. Atrakcją tegorocznego "Michaylandu" były niewątpliwie dwie "ciuchcie", które obwoziły dzieci po drogach, którymi chodził bł. ks. Bronisław. Jechały pod kościół parafialny i pod klasztor sióstr michalitek. Wiele grup odwiedzało także muzeum misyjne w domu sióstr. Dość duża grupa dzieci wzięła udział w konkursie plastycznym i w konkursie na piosenkę o ks. Markiewiczu. Najlepsze prace plastyczne zostały opublikowane w książeczce, wydanej z dodatkiem do kolorowania, pt. "Ten sposób rzadko zawodzi, czyli malinki bł. Bronisława". Najlepsze piosenki zostały nagrodzone występem na scenie przed wszystkimi uczestnikami Michaylandu. Jedni i drudzy laureaci otrzymali też upominki rzeczowe. W każdym sektorze dzieci częstowane były słodyczami, a na koniec wszyscy uczestnicy Michaylandu otrzymali "koszyk malin". Ten upominek nawiązywał do wydarzenia z życia bł. ks. Bronisława, opisanego przez jednego z jego wychowanków. Otóż ks. Markiewicz nie ukarał niesfornego wychowanka, tylko polecił wychowawcy poczęstować go malinami - "Ten sposób rzadko zawodzi!", przekonywał. I rzeczywiście tak się stało. Okazana chłopcu miłość zmieniła jego serce.
Postać bł. ks. Bronisława przybliżona została dzieciom w pięknej inscenizacji, napisanej przez p. Marcina Kobierskiego, wyreżyserowanej przez s. Robertę Prokopowicz, a przedstawionej przez dzieci na początku spotkania. Potem, podczas Mszy św. ks. Roman Tupaj - michalita, nawiązywał do życia i działalności ks. Markiewicza, co także pozwoliło małym pielgrzymom przylgnąć sercem do tego wielkiego wychowawcy i kochającego ojca dzieci opuszczonych i zaniedbanych. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Andrzejewski - wikariusz generalny CSMA. A całe spotkanie uświetnił koncert kleryckiego zespołu "Michael". "Michayland" zawdzięcza swój charakter organizatorce - s. Maksymilianie Ciepała CSSMA i wielkiemu gronu pomocników - tych finansowych, jak i bezpośrednio służących swoim wysiłkiem i czasem. Na ich czele - obok michalickich zgromadzeń - stoi Urząd Gminy Miejsce Piastowe i miejstecki GOK i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Imprezę dofinansował także Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette i Powiat Krośnieński oraz firmy Greinplast, Nowy Styl, ICN Polfa i Kleberg, a z pomocą rzeczową pośpieszyły firmy: Zbyszko, Trafunek, Gran-Pik, Łuksza, Tago, Michalineum, Ansed, Hedom oraz piekarnie z Łężanach. Duża pomocą służyli również: Miejska Komenda Policji w Krośnie, Państwowa Straży Pożarna z Krosna, Grupa Bieszczadza GOPR z Sanoka, wolontariat młodzieżowy z Państwowego Pomaturalnego Studium Animatorów Kultury i Biliotekarstwa w Krośnie, Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym, LO przy NSD w Miejscu Piastowym, Zespołu Szkół nr 4 z Jasła oraz Liceum Plastycznego z Krosna. Patronat medialny oraz przekazanie informacji na temat "Michaylandu" ofiarowali: TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Radio Fara, Radio Via oraz "Niedziela" - dodatek przemyski i rzeszowski. A w tej radości dzieci, świętujących już dzisiaj Dzień Dziecka, jak też w wysiłku i w każdym podarunku organizatorów oraz pomocników niech będzie uwielbiony nasz Pan, bo "Bóg ponad wszystko!". Jemu też zawdzięczamy piękną pogodę i to, że wszystkie dzieci zebrane w Miejscu Piastowym były bezpieczne i szczęśliwe.

Radio Rzeszów o Michaylandzie:     radio rzeszow

Obszerną audycję z Michaylandu znajdziemy także na stronie Radia Fara (www.radiofara.pl). A migawki filmowe można zobaczyć w aktualnościach TVP Rzeszów z 1.06. br.Dodane przez sdawida dnia 01 czerwiec 2012 00:50 · 0 Komentarzy · 11687 Czytań · Drukuj · PDF document
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
off
Wydarzenia
PonWtŚrCzwPiSoNie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Na dzisiaj
Losowa fotka
Ślubowanie klas pierwszych
Ślubowanie klas pierwszych
Nadanie imienia SP nr 2 w Harcie
Pomoc Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

sMonika
15/03/2021 20:46
Relacja z Domu Samotnej Matki w Przemyślu w TVP 1
link
miedzy-ziemia-a-nie bem,14
032021,5242716 1


sMonika
30/11/2020 16:20
S. Dorota Burczyk-O zdalnej katechezie w Radio Fara
link
iwum-mp3/rtd-2020-1 1-24-a
ktywizacja_dzi eci_na_zdal
nej_katec hezie_sDorota-Bu
rczy k.mp3


sMonika
28/10/2020 11:33
Wywiad z s. Hiacyntą link

Archiwum
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.